Přejít na sekci článku:
Látky obsažené v bylinkách
zdroj: shutterstock.com
Tymián i mateřídouška obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, proto mají velmi široké a obdobné využití. Jsou hojně využívanými léčivými bylinami, které bývají často součástí alternativní medicíny. Dají se "naordinovat" vnitřně, hojně se přidávají do přírodní kosmetiky. Tymián je rovněž vynikajícím kořením, jež je do jídelních specialit přidáváno Italy, Španěly, ale také v kuchyni francouzské či na Balkáně. I mateřídouška se hodí výborně do kuchyně při pečení a dušení. Součástí tymiánu i mateřídoušky jsou třísloviny, silice, hořčiny, minerály (železo, hořčík, draslík, mangan, vápník, zinek apod.) a vitamin A.
Mateřídouška se dá vnitřně užívat v podobě tinktury. V tomto případě se jedná o mateřídoušku úzkolistou. Působí blahodárně při nadýmání nebo celkově při poruchách trávení. Pro svůj obsah hořčin zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Zmírňuje nachlazení, především tlumí kašel. Pomáhá při bolestech v krku - mateřídoušku si můžeme spařit jako čaj, nechat mírně vychladnout a poté použít ke kloktání. Dá se inhalovat nebo používat v podobě ústní vody např. při aftech či jiných infekcích v dutině ústní. Má silné antiseptické účinky, takže silně působí na bakterie, plísně a parazity.
Tymián má dobrý vliv na herpetické viry a kvasinky. Je silným stimulantem krevního oběhu. Čaj z mateřídoušky lze popíjet v případě neuralgie trojklanného nervu. Mateřídouška také posiluje nervovou soustavu, a proto je vhodná krom jiných bylin (např. třezalky, meduňky, kozlíku, chmele či šišáku) při nervových problémech a depresích. Nedoporučuje se však pít příliš často. Té sice napomáhá dezinfekci močových cest, ale není vhodné ho pro vysoký obsah thymolu používat dlouhodobě. Zejména by měly být opatrné těhotné a kojící ženy či lidé, kteří mají onemocnění štítné žlázy.