Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zuby jsou odrazem našeho způsobu života

Zuby jsou odrazem našeho způsobu života Každý zub souvisí s nějakým orgánem v těle, zároveň má také svou duševní příčinu. Odblokování psychických problému tak může vyřešit přetrvávající kazivost zubů, paradentózu nebo třeba záněty dásní.
Iva Lhotská
4,7 5
16

Zuby jsou odrazem našeho způsobu života zdroj: unsplash.com

Říká se, že oko je zrcadlem naší duše, nebo prostě oko - do srdce okno. Ale jak si myslíte, že je to se zuby? Chrup má totiž přímou souvislost se zdravím, potažmo s orgány a dalšími částmi těla. Jen tak pro zajímavost: dolní stoličky souvisejí s bederními obratli a přední řezáky s ledvinami a močovým měchýřem. Navíc zubní kaz není pouhou příčinou nekvalitní zubní hygieny, jak se donedávna předpokládalo, ale... O tom si budeme povídat v tomto článku.

Možná jste četli vynikající knihu od zubní lékařky Michele Caffin "Co o nás prozrazují zuby". Pokud ne, tak jestli máte problémy se zuby, vám ji vřele doporučuji. Ostatně i v tomto textu jsem, mimo jiné, čerpala z této knihy.

Co znamená zubní kaz

Z hlediska duchovního symbolizuje zubní kaz nedostatek pevnosti, tvrdosti a hmoty. Znamená to, že člověk, který má hodně zubních kazů, potlačuje své problémy, vyhýbá se obtížím a nechce je řešit. Potlačuje v sobě agresi, nemá dostatek obrany a životní síly neboli vitality.

Zuby jsou totiž symbolem naší životní energie a rozhodnosti. Pokud máte dostatek vitální energie, jste rozvážní a dostatečně rozhodní, aby když se do něčeho zakousnete umíte být i neoblomní, dokážete dovést věci do konce, máte zajisté zuby zdravé a pevné. Pokud jste však bez energie, příliš váhaví a nerozhodní, mohou nastoupit problémy se zuby. Zub snáší ledacos, naše výroky, potlačené emoce doma i v práci. Když to však trvá nekonečně dlouho, čemu se pak lze divit?

To, k čemu jsou zuby určeny, je velmi jednoduché. Jejich úkolem je rozkousat a rozmělnit potravu tím způsobem, aby mohla dále pokračovat do trávicích orgánů a byla dále zpracována. Takže potrava a její zbytky jsou pro zuby všední záležitostí, tedy pokud se nepřidruží nějaké problémy, které mohou způsobit zubní kaz. Některé potraviny nám pomáhají s čištěním zubů přírodně. Přírodním čistidlem na zuby jsou třeba čerstvá jablka.

Jelikož nebyla správně pochopena pravá podstata zubních kazů, mohl se pak nezdravě vyvinout byznys s fluorem, thymolinem a dalšími nepřirozenými prostředky, které se přidávají do zubních past a mají nám pomoci vyčistit náš chrup od zbytků potravy!

Psychosomatika ve spojení se zuby

Pokud se neléčí skutečná příčina jakéhokoliv onemocnění, včetně a především té duchovní, nemůže se člověk naplno uzdravit. To znamená, že zuby jsou narušené mnoha okolnostmi uvnitř nás a naším fyzickým i duševním a duchovním způsobem života. Dokonce si můžete na kaz zadělat i tím, že si ihned po jídle jdete vyčistit zuby nějakou zaručeně fungující zubní pastou. Ačkoli to většině z nás bylo kladeno na srdce odmala, není to dobrá volba. Naopak si tím ubližujeme.

Nejenže bezprostředním čištěním zubů po jakémkoli jídle narušíte proces trávení, ale zároveň si můžete poškodit sklovinu. Pokud totiž do třiceti minut po konzumaci kávy či nějakého pokrmu sáhnete po kartáčku a pastě, je zle! Takže je vhodné alespoň půl hodiny počkat, aby se kyseliny z jídla nalepené na sklovinu a pronikající do zuboviny měly čas vstřebat. Bakterie tak nemohou napadnout zubovinu, protože sklovina nebude porušena. Nedojde tak k odvápnění a zamezíte vzniku kazu.

Jaké je résumé? Čistit zuby byste si měli rozhodně každý den alespoň 2x, ale počkejte minimálně třicet minut po jídle.

Skutečná příčina onemocnění zubním kazem

U různých lidí je příčina asi různá, ovšem tou základní je zablokování páté, tedy krční čakry. Tato oblast je spojena s mluvením, sdělováním informací a představ o našem životě.

Pokud se liší náš projev s vyjádřením a stanoviskem, vzniká v nás disharmonie a když to tak opakujeme po léta, problém je na světě. Energii si většina z nás totiž začala blokovat již od útlého dětství. Vzniklo to už tehdy, když se nás například rodiče zeptali: „Co jsi to řekl/a? O tom nesmíš mluvit! To nesmíš říkat!" A podobně. Vzpomenete si na to, co jste jim odpověděli? Rozplakali jste se, křičeli nebo jste jim dali upřímnou odpověď? To asi malé dítě moc neumí. Spíš projevit emoci nelibosti. Jenže pokud se to opakovalo a vy jste byli stále napomínáni a zrazováni ohledně vašich pocitů, mohli jste se začít bát. Člověk dostal jednoduše strach a začal své přirozené projevy a reakce potlačovat.

A postupem času došlo k blokaci krční oblasti a následně k různým zdravotním problémům, jako je například bolest krční páteře, afty či jiné problémy v dutině ústní, bolesti v krku, potíže s mandlemi, dýcháním či problémy se zuby.

Určitě všichni znáte větná spojení typu držet jazyk za zuby, zatnout zuby, cedit mezi zuby a podobně, že? A když pak něco cedíme mezi zuby, nebo mlčíme, když máme mluvit a podobně, potlačená a tím pádem neblahá energie počne v zubech činit rotyku. Energetické částice v nás se začnou chovat zmateně, protože nevědí, co si mají myslet. Nejspíš si říkají: „Proč ten člověk něco jiného říká a něco jiného si myslí? Co máme dělat, kam máme proudit?" Ovšem týká se to i situace, když něco, co je potřeba, nedopovíme.

Každá buňka v našem těle je živoucí organismus, reaguje tudíž na naše myšlenky a pocity. Navíc se chová jako kondenzátor, který zajišťuje dočasné uchování elektrického náboje, a tím i elektrické energie. Když proud vědomé energie nebo elektřiny vyprchá, buňka začne umírat! Vědomá energie je šiřitelem informace.

Co to všechno znamená? Teprve zpracováním a vyslovením toho, co si doopravdy myslíte, bude energie správně proudit, vaše buňky se začnou uzdravovat a zuby, případně kosti se mohou očistit od negativní energie, potažmo od jedů, které jsme na ně nechali působit. Postupem času se tak vyléčí i zubní nervy, a tím se situace a naše zdraví vylepší.

Zuby a příčina jejich onemocnění

Zuby jsou odrazem našeho způsobu života

Základním kamenem veškerých onemocnění, tedy i zubních, je vnitřní konflikt, na který mají samozřejmě bezprostřední vliv i vnější okolnosti, jako je strava, prostředí a podobně. Pokud dojde k vážné či konfliktní situaci, počnou v organismu probíhat velké změny, které mohou ovlivnit stav konkrétních orgánů.

Pojďme se teď společně velmi stručně podívat na jednotlivé potíže se zuby.

  • Kazy neboli díry ve sklovině - jedná se o obranný mechanismus - konflikt uvnitř sebe - nesmět kousnout
  • Díry uvnitř zubů - negativní hodnocení sebe sama
  • Paradentóza - neschopnost či nemohoucnost kousnout
  • Zubní kámen - zabržděný vývoj, ztráta sebehodnoty
  • Krvácející dásně - nezvládnutá agrese
  • Kořenový váček - dlouhodobá konfrontace s nevyjádřenou agresí
  • Skřípání zubů - například ve spánku - uvolňování potlačené agrese obrácené proti sobě
  • Křivé zuby - stav a poloha našich zubů je projevem našich emocí. Zuby tak, jak narostly, souvisí s naším životním příběhem, s naší rodinou, celým rodem, dokonce s naší karmou
  • Předkus - labilita v období krize. Dominance ducha nad tělem
  • Umělé náhrady, korunky, protézy - předstírají zdraví, tam kde už není, energie byla promarněna

Co vyjadřují zuby

Každý orgán má v podstatě svůj přináležející vlastní zub. Zubní lékař, kterého navštěvujete by měl znát souvislosti mezi orgány a zuby a samozřejmě mít, pokud možno, celostní přístup. Pokud nejste s vaším lékařem spokojeni, poohlédněte se po jiném, který bude vaše představy splňovat.

Symbolika zubů

  1. Řezáky - symbolizují rodiče, v obecném významu muže a ženu. Vyjadřují vůli a sebeprosazení. Když má člověk například mezeru mezi předními zuby, jedná se často o problémy ve vztahu k rodičům, popřípadě i k jiným lidem. V rámci partnerského vztahu je člověk velmi silně přitahován ke svému partnerovi a zároveň ho jistým způsobem odmítá.
  2. Řezáky - vyjadřují vztah k jedničkám - k archetypu rodičů. Když například dvojka překřižuje jedničku, šlo o nesouhlas a spory s matkou. Jedná se i o roli ženy, tak jak ji matka pro dítě představuje. Řezáky 1 a 2 souvisí s meridiánem ledvin a močového měchýře, tedy s elementem Voda.
  3. Špičáky - úzce souvisí s životními změnami. Rostou na začátku puberty, kdy člověk začíná jít vlastním směrem. Symbolizují chuť do života, vitalitu, postavení se za svou věc, zdravou agresi. Mají vztah k vaječníkům. Špičáky jsou spojeny s meridiánem jater a žlučníku, s elementem Dřevo.
  4. Předstoličky - vyjadřují naše osobní, individuální touhy, projev Já chci - ego. Pokud se u dětí vytrhnou, může dojít k výraznému ovlivnění vědomí vlastního já. Hodně rodičů děti z obavy o ně omezuje a zub se pak krčí na malém prostoru. Může nastat podvědomý protest proti autoritám nebo naopak k naprostému otevření.
  5. Předstoličky - rozvíjejí dále téma čtyřek a vyjadřují tvořivost a kreativitu. Je velmi důležité a nutné plány uskutečňovat, to mají pětky rády! Předstoličky 4 a 5 mají souvztažnost s meridiány sleziny, slinivky a žaludku, s elementem Země.
  6. Stoličky - znamenají, jaké chceme v životě zaujmout postavení. Objevují se kolem věku šesti let a vyjadřují potřebu být milován, vzpomínky na dětství, zrcadlí prožitá citová dramata či ztrátu blízkých. Většinou se kazí jako první. Dolní stoličky souvisí s orgány podbřišku a kyčlemi, koleny.
  7. Stoličky - reflektují náš vztah k okolnímu světu. Důležité je, jaký se nám vrací odraz, jak na nás okolí reaguje. Pokud nejsou vztahy harmonické, trpí stoličky. Stoličky jsou v podstatě drticí nebo mlecí zařízení na zpracování potravy. Možná pro vás bude zajímavé, že konstrukce chrupu odkazuje spíše na to, že je člověk spíše předurčen - bylo uzpůsoben více na rostlinnou stravu. Stoličky 6 a 7 mají souvztažnost s meridiány plic a tlustého střeva, s elementem Kov.
  8. Zuby moudrosti - jsou energeticky spojeny se srdcem. Mají hlubší souvislosti. Rostou přibližně asi až ve dvaceti letech, tedy v období, kdy většinou už započala individuální životní cesta člověka. Souvisí s naším vnitřním Já, s naší Duší, ale vztahují se i ke kolektivnímu vědomí.

Ještě bych se v krátkosti zastavila u všeobecných znaků.

Pravá čelist odpovídá levé mozkové hemisféře, která je spojena s rozumem a analytikou a levá čelist souvisí s pravou hemisférou, řídící emoce, city a intuici. Dolní čelist má blízkou souvztažnost se Zemí a hmotou, horní čelist souvisí s Duchem, nebesy a životním zdrojem energie.

Přírodní prostředky na zlepšení stavu zubů

Pokud trpíte zvýšenou kazivostí zubů, zkuste si připravit kloktadlo z 1 hrsti natě sušeného sporýše, který naložíte do půl litru čistého alkoholu a necháte asi týden vyluhovat. Poté bylinku vylisujte a šťávu přeceďte. Používá se vždy po vyčištění zubů 1 polévková lžíce na výplach ústní dutiny.

K čištění zubů dávejte raději přednost pastám bez fluoru. Jedny z nejlepších jsou ajurvédské, s obsahem mořské soli a pokud možno nepěnivé.

Preventivně si můžete jemně masírovat dásně nerafinovaným kokosovým olejem, který je v podstatě přírodním antibiotikem s protizánětlivými a dezinfekčními účinky. Všeobecně je olej například z hřebíčku vhodný ke kloktání, protože na sebe váže toxiny z ústní dutiny a předchází zánětům.

Lze si rovněž připravit domácí zubní pastu z kurkumy, hřebíčku či skořice spolu s kokosovým olejem, sodou a s některým z esenciálních olejů - například mátovým, neemovým, eukalyptovým, šalvějovým, rozmarýnovým nebo citrusovými - pomerančem či citronem. Sodu je vhodnější nahradit jílem či kombinací xylitolu a plavené křídy.