Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Biohacking: Hackněte své tělo k lepšímu fungování

Biohacking zdroj: Shutterstock.com

Pokud se zajímáte o inovativní přístupy k životnímu stylu, zdraví a celkový soulad těla a mysli, možná jste se s tímto futuristicky znějícím termínem již setkali. Slyšíte-li ho poprvé, jsem si jistá, že vzhledem k jeho prudce stoupající popularitě o něm budete slýchat čím dál častěji. 

O co tedy jde?

Biohacking je umění kontrolovat svou biologii a výkonnost skrze změnu prostředí v těle i mimo něj.

- Dave Asprey (takzvaný “otec” biohackingu) -

Biohacking je vědomá, aktivní systematická transformace vlastní individuální biologie. Principy biohackingu nám pomáhají optimalizovat naše vnitřní i vnější prostředí pro maximální efektivitu, abychom se cítili lépe na všech úrovních: fyzické, mentální, emocionální i spirituální a stali se “lepší verzí sebe sama”.

V podstatě bychom pojem biohacking mohli přirovnat k přísloví: “Jste to, co jíte” akorát v širším kontextu. Neboť vše, co do svého těla vložíme - jídlo, emoce, myšlenky, pohyb… ovlivňuje jeho celkové fungování a to, jak se my sami cítíme.

Proč začít s biohackingem?

Cíle jsou různé a možnosti nekonečné, všechny ale vyvěrají z myšlenky, že můžeme změnit naše těla a mozky, a že se tak můžeme nakonec stát chytřejšími, rychlejšími a lepšími jako lidské bytosti. Nebojte, nejde o žádný transhumanismus či utopii a ať to zní jakkoliv bláznivě, bláznivé to vůbec není. Ba naopak. 

Co všechno biohacking dokáže?

 • Zlepšit zdraví a fyzickou kondici
 • Zlepšit psychiku
 • Dodat víc energie
 • Zlepšit paměť
 • Otevřít mysl
 • Zlepšit soustředění
 • Posílit imunitu a celkovou odolnost vůči nemocem
 • Zlepšit spánek
 • Zlepšit trávení
 • Zvýšit efektivitu
 • Snížit příznaky deprese

Jak začít s biohackingem?

V první řadě je podstatné uvědomit si fakt, že na každého funguje něco jiného, každý z nás má trochu jinou vlastní prioritu, co by chtěl zlepšit a optimalizovat. Které hacky vám na co fungují nejlépe, si musíte postupně zjistit sami pomalými změnami, kterými poskytnete tělu čas na přizpůsobení a poté zhodnoťte, jak se cítíte. 

Nejzákladnější obecné postupy, které spadají pod biohacking:

ŽIVOTOSPRÁVA - konzumujte pouze kvalitní čerstvé potraviny. Vyvarujte se sladkého, tučného, polotovarů… zbavte se všech potravin, které vám způsobují trávicí potíže.

NASTAVENÍ PRAVIDELNÉHO DENNÍHO REŽIMU - stejné časy usínání, vstávání, jídel, práce, odpočinku.

DOSTATEČNÝ POHYB/CVIČENÍ - fyzické cvičení dělá s tělem divy. Nejen po zdravotní stránce ale také po psychické. Vyplavíte endorfiny (hormony štěstí), budete se cítit energicky a ještě docílíte lepší postavy.

POBYT V PŘÍRODĚ - zeleň pozitivně působí na naše duševní zdraví, pobyt na čerstvém vzduchu utužuje imunitu.

MEDITACE -  formuje strukturu našeho mozku a vyžene bordel z hlavy. V rámci mentálního tréninku můžete zkusit i dechová cvičení.

FLOW - vědomý stav mysli umožňující lehce zvládat i těžší úkoly.

OTUŽOVÁNÍ/PRÁCE S CHLADEM - pokud s otužováním začínáte, nemusíte hned skákat do ledové řeky. Stačí zavést pravidelné sprchování studenou vodou (podpora cirkulace krve, posílení imunity, podpora regenerace svalů, lepší spánek). 

SAUNOVÁNÍ - stejně jako chlad, tak i pobyt v teple prospívá našemu organismu (posílení imunity, úleva při chronických bolestech, prevence proti depresím, zlepšení funkce srdce a plic, relax).

PŘERUŠOVANÉ PŮSTY A DETOX ORGANISMU - pokud se naše střeva nemohou pořádně vyčistit a přirozeně se tak zbavit všech usazených škodlivin, narušuje se tím rovnováha mikrobiomu. Ten se podílí na vývoji imunitního systému, ovlivňuje trávení. Nezdravý mikrobiom může negativně ovlivňovat naši psychiku a vést k různým autoimunitním onemocněním či nádorům.  

HUDBA - správně zvolená hudba pro dané rozpoložení dokáže tělo nabudit nebo zklidnit. Určitě sami víte, jak na vás ta která hudba funguje v určitých situacích.

SPÁNEK/ODPOČINEK - dostatečně relaxujte a zlepšete kvalitu i délku spánku.

KREVNÍ TESTY - o vašem aktuálním zdravotním stavu vám vypoví asi nejvíc. Vhodné je zaměřit se také na červené a bílé krvinky, štítnou žlázu a hormony.

PODPORA TĚLA POMOCÍ SUPLEMENTŮ A NOOTROPIK - některé doplňky stravy nám pomáhají zlepšovat imunitu, stimulovat energii, zklidnit nervový systém. Mezi oblíbené doplňky bioheckera patří např. Spirulina apod. Nootropika pak pomáhají zlepšovat funkce mozku - paměť a koncentraci. Významnými nootropiky jsou např. omega-3 mastné kyseliny, kofein nebo antioxidanty vyskytující se v potravinách.

VYHODNOCOVÁNÍ BIOMETRICKÝCH DAT - k biohackingu patří také fitness náramky, chytré hodinky a různé aplikace pro měření výkonu, tepu, spálených kalorií či kvality spánku.

Všechny uvedené metody jsou základní tipy, jak snadno a přirozeně začít s biohackingem, jehož výsledkem může být naprosto markantní zlepšení zdraví

Vypozorujte, které způsoby vám vyhovují a pomáhají a naopak z programu odstraňte ty, při kterých se necítíte dobře. Biohacking má obrovský potenciál, chce to ale trpělivost a svědomitost. Učte se z vlastních zkušeností, zaměřte se na sledování výsledků před i po výkonech, postupně přidávejte víc až se z vás stane zkušený biohecker.

Bulletproof Coffee čili “Neprůstřelná káva”

Bulletproof coffee je obchodní název pro kávu, kterou vymyslel a zpopularizoval americký biohacker Dave Asprey před 10 lety. Od té doby si získala miliony příznivců po celém světě pro své blahodárné účinky, jakými jsou například pomoc při hubnutí, zahnání pocitu hladu nebo jasnější mysl. Asi největší výhodou ale je, že tato káva nemá tak krátký a rychlý “kick” neboli nakopávací účinek. Kofein se rozkládá pomaleji, takže přísun energie je pozvolnější a po dobu více hodin.

Jak na přípravu bulletproof kávy:

3 ZÁKLADNÍ INGREDIENCE

Směs promíchejte po dobu 20-30 sekund v mixéru nebo jednoduše přidejte lžičku ghí a kokosového oleje do kávy a rozmíchejte. Dobrou chuť. 

Tipy na závěr:

Zaujala vás problematika biohackingu a chtěli byste jít více do hloubky? Spoustu informací najdete jednak na internetu, za zmínku stojí i český podcast Brain we are nebo návštěva webu Code of life.

Shrnutí:

Převzetí zodpovědnosti za své zdraví, řešení a zlepšování každodenního prožitku.

Hlavní pilíře biohackingu:

1. STANOVENÍ ZÁMĚRU - co konkrétně chceme řešit? Chceme zlepšit celkové zdraví? Zlepšit kvalitu spánku? Více se hýbat? Řešit konkrétní zdravotní nebo chronický problém? Celkovou životosprávu? Eliminovat stres, deprese?

2. ZÁKLADNÍ POSTUPY KE ZLEPŠENÍ CELKOVÉHO ZDRAVÍ:

 • Dostatečný spánek a odpočinek
 • Zdravá strava
 • Půsty a detoxikace organismu
 • Pohyb, cvičení, pobyt v přírodě
 • Otužování a práce s chladem
 • Saunování
 • Psychická pohoda - meditace, práce s emocemi, mindfulness, flow
 • Doplňky stravy - adaptogeny a medicinální houby (ashwagandha, reishi,...)

3. MĚŘENÍ A POZOROVÁNÍ VÝSLEDKŮ

4. NÁSLEDNÁ OPTIMALIZACE - úprava našich postupů dle našich individuálních potřeb