zdroj: pixabay.com
Detox je v dnešní době přímo až nadužívané slovo. Že bychom si měli dělat jarní a podzimní očistu organismu všichni víme. Takový detox může mít formu pouze odlehčené stravy, můžeme pít pouze ovocné a zeleninové šťávy nebo si dát kompletní půst. Doba držení detoxikační kúry se také různí. Někomu stačí jeden den, někdo si dopřává pořádnou, třeba měsíční očistu. Každopádně má detox vždy formu půstu. V každé z variant svému tělo něco odpíráme, abychom jej pročistili, trochu ozdravili a zlepšili jeho funkci. Ale co takhle si dávat půst každý den? Že byste to určitě nevydrželi? Od toho je právě přerušovaný půst. Při správném dodržování můžete díky této metodě spálit několik kilogramů podkožního tuku, nabrat naopak na svalech a zároveň si celkově ozdravit organismus.
Metodu přerušovaného půstu můžete znát také pod zkratkou IF (z anglického Intermittent Fasting). Tato metoda je založená na prodloužení doby, kdy přirozeně každý den půstujeme. Že vy půst rozhodně každý den nedržíte? Omyl. Každý z nás minimálně během spánku nepřijímá žádnou potravu (pokud teda v noci náměsíční nechodíte vyjídat ledničku ☺). Jednoduše řečeno, metoda IF vychází z faktu, že jakmile něco sníme, do krve se nám okamžitě začne vyplavovat inzulin, který pomáhá našim buňkám efektivně využívat přijaté cukry. Takže tělo spaluje cukry z potravy a na své tukové zásoby ani nešáhne. Když však svému tělu pravidelně od jídla dopřejete odpočinek, začne si brát energii právě z tuků.
Účinky přerušovaného půstu
Metoda přerušovaného půstu slibuje relativně rychlý úbytek na váze. Pouze však v rámci zdravého hubnutí - dvacet kilo za týden opravdu neshodíte, pokud teda nevážíte třeba tři sta. Bude pro vás snadné udržet si relativně nízké množství podkožního tuku při tom, aniž byste se museli nějak moc omezovat a držet drastické diety a budete mít i vyrýsovanější svaly. Ty se jednak více odhalí díky ubývajícímu tuku, ale také se vám i trochu víc posílí. Kromě hubnoucích účinků má však tato metoda i příznivé účinky na zdraví.
Přerušovaný půst by měl (podobně jako ten klasický) prodlužovat život. Říkáte si, proč by mělo hladovění vést k dlouhověkosti? Většina lidí, kteří se dožili vysokého věku, má jedno společné – střídmost v jídle. Pokud se totiž spíš přejídáme a jíme prakticky nonstop, tělo tráví téměř veškerý čas trávením jídla a zpracováváním živin a na opravné a uzdravovací procesy mu už mnoho času nezbývá. Držení přerušovaného půstu nebo zařazování pravidelných jednodenních půstů má také působit jako prevence proti vzniku rakoviny.
Díky přerušovanému půstu budete mít i více energie, protože tělo jednoduše nebude všechnu energii vynakládat právě na trávení. S prázdnějším žaludkem se vám bude i lépe myslet a zbystří se vám smysly. Příjemným vedlejším efektem by mělo být i vymizení chutí na sladké. Přerušovaný půst je také velmi vhodný pro všechny, kterým se nedaří delší dobu zhubnout nebo pro ženy v klimakteriu, u nichž je přibírání právě často nechtěným efektem tohoto období a nabraných kil se jim pak velice těžko zbavuje.
Jak držet přerušovaný půst
zdroj: pixabay.com
Nemusíte se však bát žádného drastického hladovění. Prostě jen nebudete pár hodin navíc před spaním nebo po probuzení jíst a tím získáte dostatečné půstové okno. U metody přerušovaného půstu existuje více možností a vy si můžete vybrat tu, která vám a vašemu tělu bude vyhovovat nejvíc. Obvykle se praktikuje šestnáctihodinové půstové okno a osmihodinové stravovací okno, někdo si však půst ordinuje jen na dvanáct hodin denně. Pro ženy je nejoptimálnější deset hodin půstu. Najdou se však i tací, co si jídlo povolují jen čtyři hodiny denně a zbytek dne mají půst.
Sami si také můžete zvolit, jestli se vám bude snadněji v jídle omezovat spíše ráno nebo večer. Pak můžete třeba začít jíst v osm hodin ráno a přestat ve čtyři odpoledne nebo si první jídlo dát v poledne a zahájit půstový režim v deset večer. Jedno však platí pro všechny – zvolená doba by se měla dodržovat v kuse, takže žádné započítávání doby, kdy nejíte mezi svačinkami! A také byste zvolenou variantu měli dodržovat každý den stejně a neposunovat si ji. Také je vhodné mezi jednotlivými chody dělat trochu delší pauzy, aby si tělo od trávení odpočalo, a nejíst ve stravovací době prakticky nepřetržitě. Ideální je zhruba čtyřhodinová pauza, takže to vychází na tři jídla denně. Že byste měli jíst zdravě, je samozřejmé. I když při této metodě se i občasné prohřešky velice rychle ztratí.
Také je velmi důležité během těch tří (nebo v některých případech dvou) chodů přijmout klasické doporučené množství kalorií. Pokud byste jedli málo, nejednalo by se už o metodu přerušovaného půstu, ale o klasické hladovění, a to vašemu tělu ve většině případů moc neprospěje. Vaše tělo může z této metody nejlépe benefitovat jen při jejím uvědomělém praktikování. Osobně se snažím přerušovaný půst praktikovat a za sebe musím říct, že výsledky jsou opravdu vidět. Hlavně tedy na pohled a na váze. Nejen, že šlo pár kilo dolů, ale také mi přijde, že mám vyrýsovanější svaly, i když posilování v poslední době moc nedávám. To spíš chodím na delší procházky a protahuju se při józe. Dokonce se objevil i lehký náznak bočních břišních svalů, a to i přesto, že cviky na břicho nesnáším a nikdy jsem je moc nepraktikovala. :-)