zdroj: shutterstock
Zkoušeli jste avokádový nebo kmínový? Různé rostlinné oleje jsme si zvykli používat na pleť i tělo v rámci péče o pokožku. Některé z těchto olejů se ale dají užívat i vnitřně, například na podporu doplnění beta karotenu nebo snížení cholesterolu.
To, co známe
Typickým příkladem může být kokosový olej. Používáme ho v rámci péče o pokožku jako krém. Využití má i jako první pomoc po opalování, pokud jste to neodhadli a máte červenou kůži. Nebo ho můžete použít jako masku na vlasy. Zároveň má ale široké využití i v kuchyni. Například místo klasického oleje při smažení palačinek. Při konzumaci podporuje správnou funkci metabolismu tuků. Kokosový olej ale není jediný z rostlinných olejů, které můžeme užívat i vnitřně.
Snížení cholesterolu i doplnění beta karotenu
Avokádový olej má při pravidelném užívání několika lžiček denně vliv na cholesterol v krvi, a to díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin a mononenasycených tuků. Podobný účinek mají i brutnákový olej a olej z černého kmínu. Červený palmový olej doplňuje při dávce jedné polévkové lžíce denně naši potřebu beta karotenu. V těle pak pomáhá s tvorbou vitaminu A. Brusnicový olej brání předčasnému stárnutí. Obsahuje vysoký podíl polynenasycených tuků a ideální poměr omega-6 a omega-3 esenciálních mastných kyselin. Navíc je bohatý na vitamin E, který chrání buňky před oxidativním stresem. Opět stačí užívat několik lžiček denně.
Éterické oleje? Opatrně a s rozvahou
Za určitých okolností se dají vnitřně užívat také éterické oleje. Je ale třeba mít o nich alespoň základní povědomí, abyste si neublížili. Například heřmánkový a pomerančový éterický olej si můžete kapat přímo do pusy. Skořicový a hřebíčkový olej by vám ale svou koncentrací mohly podráždit žaludek nebo poleptat sliznici. Ty proto užívejte naředěné s rostlinným olejem. Éterické oleje se také nikdy neužívají na lačný žaludek, protože mají tendenci ho dráždit.
Některé oleje se na vnitřní užití nehodí
Některé oleje jsou pro vnitřní užití nevhodné nebo neúčinné. Například jojobový olej projde trávicím traktem beze změny, a tak nemá jeho vnitřní užití smysl. Arganový olej má specifickou vůni, kvůli které se k vnitřnímu užívání nehodí. A nimbový, ricinový a tamanu olej se k vnitřnímu užívání vyloženě nedoporučují.