Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Správné otužování krok za krokem

Přejít na sekci článku:

3. krok: Znovuzrození těla i duše

muž, koupání, koupání v přírode, koupání v řece, muž a řeka zdroj: Unsplash

Otužilcům se vyhýbají virová onemocnění, nejsou tak náchylní na změny počasí, snižuje se riziko vzniku vysokého krevního tlaku, zlepšuje se stav alergií a podobně. Otužování je dlouhodobý proces, kterým se posilují především vlastnosti jako vytrvalost, pevná vůle a trpělivost. 

Wim Hofova metoda

Wim Hof, který se narodil v roce 1959 v Nizozemsku, je držitelem 26 světových rekordů – například vydržel v ledové koupeli 1 hodinu, 53 minut a 12 sekund. Pro své léčebné experimenty s ledovou vodu si vysloužil přezdívku Iceman (Ledový muž) a své semináře pořádá po celém světě. „Wim Hofova metoda ale není jen o otužování. Její síla spočívá v kombinaci specifické dýchací techniky, meditace a nakonec pobytu v ledové vaně,“ vysvětluje Veronika Jelínková, její přední česká propagátorka. 

Správné dýchání 

Dýchací cvičení nazývá řízená hyperventilace neboli „power breathing”. V těle dochází k překysličení a krátkodobé stresové reakci, která nás otužuje duševně i fyzicky. Jak na to? Najděte si příjemné a klidné místo a posaďte se buď do tureckého sedu, nebo jak je vám to pohodlné. Začněte s 30 až 40 hlubokými plnými nádechy s lehkým výdechem, který není úplný. Poté úplně vydechněte a zadržte dech (nejlépe na jednu minutu). Následně se nadechněte do plných plic – nádech by měl trvat asi 15 sekund. Celé cvičení opakujte třikrát až čtyřikrát. Pokud cítíte lehké brnění nebo mravenčení, není se čeho bát – je to normální následek překysličení organismu.

Uvolňující meditace 

Užijte si lehkou euforii, kterou budete cítit po dechovém cvičení. Zklidněte dech pomalými nádechy a výdechy a uvědomujte si své myšlenky – vyčistěte si hlavu. Soustřeďte se na to, že jen vy ovládáte svou mysl a vaše tělo je nástroj, který máte pevně v rukou. To budete potřebovat pro další krok, kterým je ponoření se do ledové vody. 

Pobyt v ledové vodě

Pokud bydlíte u zamrzlého rybníka a je zima, můžete do něj vysekat díru a ponořit se do ní, ale to už je pro zkušenější otužilce. Postačí, když naplníte venkovní bazének nebo klidně jen vanu ledovou vodu nejlépe s kostkami ledu (teplota by se podle metody měla ideálně pohybovat těsně nad bodem mrazu). Dobré je takové extrémní cvičení provádět ve skupině a s člověkem, který bude otužilce hlídat, kdyby u někoho došlo k negativní reakci nebo na problémy s dechem – správné dýchání je při praktikování pobytu v ledové vodě zásadní. Pokud se na to necítíte sami, můžete se přihlásit na některý ze seminářů pořádaných odborníky v Čechách. 


Pokud jste došli až sem, z otužování vás už nemusí mrazit, ba naopak! Cítíte příval nové energie a kdejaký bacil už si na vás nepřijde. A jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch!