zdroj: Shutterstock
V dnešní době, kdy většina lidí tráví většinu svého času v kanceláři nebo doma, je důležitější než kdy jindy najít způsoby, jak do svého každodenního života začlenit více pohybu. Pohyb není jen skvělým způsobem, jak se po náročném dni odreagovat, ale je i klíčový pro udržení fyzické kondice, dobrého duševního zdraví a celkové pohody.
Začněte třeba chůzí
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak mít více pohybu, je pravidelná procházka. Místo toho, abyste seděli před televizí nebo počítačem, najděte si pár minut na krátkou procházku kolem domu nebo kanceláře. Nemusí to být žádná dlouhá túra. Jde zkrátka o to, najít si alespoň chvilku každý den a začlenit do své rutiny třeba rychlou chůzi. Protože i když má člověk nabytý diář, opravdu to jde. Jeden z nejjednodušších způsobů je vystoupit například o zastávku dříve a zbytek cesty dojít domu pěšky. Divili byste se, ale taková svižná chůze je mnohdy zdravější a efektivnější než kupříkladu běh. A jak je to možné? No především proto, že když si najdete akorát tempo, ve kterém se cítíte dobře - to znamená ani ne moc pomalé ani ne příliš rychlé, jste schopni ujít konzistentně velké vzdálenosti. Oproti tomu běh, ke kterému má spousta lidí už z principu averzi, je pro necvičené běžce mnohem více vyčerpávající, protože na něj není člověk zvyklý. Je tak více než pravděpodobné, že to člověk jednoduše vzdá a po chvíli úmorného běhu rezignuje.
Za ty endorfiny to stojí
Čerstvý vzduch i uvolněné endorfiny jsou dalšími benefity, kterých se Vám dostane, pokud se pro pravidelný pohyb rozhodnete. I pokud jste při hodinách biologie nedávali dvakrát pozor, je poměrně známo, že při fyzické aktivitě, nebo těsně po jejím dokončení, se nám v těle uvolňuje hormon štěstí, endorfin. Uvolňování endorfinů v lidském těle po fyzické aktivitě je fascinujícím procesem spojeným s celou řadou fyziologických a neurologických reakcí. Když totiž nějakým způsobem cvičíme, naše tělo reaguje na zvýšenou fyzickou aktivitu a spotřebu energie. Během sportu dochází ke zvýšené aktivitě krevního oběhu a aktivaci nervového systému. To vede k uvolňování endorfinů, což jsou hormony, produkované převážně v hypothalamu a hypofýze. Tato skupina hormonů zahrnuje látky jako beta-endorfiny a enkefaliny. Tyto endorfiny putují k receptorům v mozku a dalších částech těla, kde vyvolávají pocity euforie a pohody. Kromě pocitu štěstí ale tato tělní reakce pomáhá i snížit vnímání bolesti, což umožňuje sportovcům vytrvat i v náročnějších fyzických aktivitách.
A co když není motivace?
I to, že se člověku nechce, je naprosto normální. A když se to stane jednou za čas, rozhodně to není žádná tragédie a není potřeba se vždy a za každou cenu do sportu nutit. Pokud ale hledáte zábavný způsob, jak konzistentně začlenit pohyb do svého života, zkuste sport nebo jinou fyzickou aktivitu, která Vás bude především bavit a budete se na ní těšit. Pokud jste milovníci vody, může to být například plavání, pokud se rádi kocháte krajinou, můžete pravidelně jezdit na kole. Pokud Vás naopak namotivuje spíše hudba, vyzkoušejte třeba tanec, skupinový tréning, zumbu nebo cokoliv jiného. Vybrání si aktivity, která Vás baví, Vám pomůže udržet motivaci a pravidelnost. Co také spoustu lidí pozitivně motivuje je využití moderních technologií. Zejména tedy chytré hodinky a všemožné aplikace, které sledují počet ujitých kroků, spálených kalorií a dosažených cílů. No a co je opravdu nejlepší je, najít si parťáka, se kterým se budete vzájemně motivovat a určitým způsobem i na sebe vzájemně dohlížet. I když se to nezdá, je to opravdu rozdíl, jestli je člověk odkázaný jen na vlastní disciplínu nebo pokud svou cestu za lepším já může s někým sdílet.