Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 ověřených kroků k udržení vnitřní motivace

zdroj: Shutterstock

Cítíte vnitřní prázdnotu, nic vás nebaví, nemůžete se pořádně do ničeho dokopat a balancujete na hranici vyhoření? Možná čelíte nedostatku vnitřní motivace, která by vás hnala kupředu. Hledáte energetickou vzpruhu, co by vám konečně pomohla udělat to, do čeho se vám nechce? Zkuste pár našich tipů, jak zvýšit motivaci a dosáhnout vytyčených cílů. 

V jednom českém známém songu se zpívá “...a málokomu dojde, že padáš únavou…” Mnohdy si neseme na bedrech víc, než sami dokážeme unést, pošmourno za okny moc energie nepřidá. K tomu čelíme psychicky velice náročné době a tak není divu, že se člověk zacyklí do modu “nic se mi nechce”, ze kterého je kolikrát velice obtížné se vymotat. 

Řešení ale existuje. Je jím tzv. psychické posilování. Ujasnit si životní smysl, zaměřit se na to, co nás baví nebo bavilo, vykročit z momentálního pohodlí a nastartovat udusanou motivaci, která třímá hluboko v nás.

Jak vlastně definovat slovo MOTIVACE?

Motivace je psychický proces, který dává lidskému chování účel a směr. Je to vnitřní hnací motor, který nás pohání něco dělat, vůle něčeho dosáhnout. 

Motivace je jako sprcha. Potřebujete ji každý den.

- Zig Ziglar -

Motivaci ovlivňují vnitřní (sebemotivování) nebo vnější (například ze strany zaměstnavatele nebo partnera) stimuly. Motivaci dále můžeme rozdělit na dva základní typy - pozitivní a negativní.

  • Pozitivní motivace je založena na odměně za lepší výkony/výsledky. Může mít podobu hmotného či morálního ocenění nebo formu seberealizace.

     
  • Negativní motivace je spojená hlavně se slovem strach. Tento druh motivace nutí člověka konat například pod vlivem strachu ze ztráty něčeho, co má rád.

STANOVTE SI JASNÝ CÍL

Nezáleží na tom, jestli chcete zhubnout, zpevnit zadek nebo jste odhodlaní naučit se mluvit (dalším) cizím jazykem. Důležité je, abyste si stanovili realistické cíle a měli jasnou představu o tom, čeho chcete dosáhnout a PROČ.

BUĎTE DŮSLEDNÍ

Důslednost se vyplácí. Proto dbejte na to, abyste každý den udělali alespoň malý pokrok, který vás pokaždé o kousek přiblíží k vašemu cíli.

VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

Povězte o svém cíli někomu a zavažte se před ním k jeho splnění. Může to být kamarád/ka, někdo z rodiny nebo kolegové. Pamatuji si, jak jsem chtěla začít běhat ale ne a ne se dokopat k tomu, abych nazula běžeckou obuv, navlíkla funkční tričko a vyrazila potrápit fyzičku. Proto jsem se se svým plánem svěřila kamarádovi, zdatnému běžci. Od té doby běhám pravidelně, cítím se lépe na těle i na duchu a jsem pyšná na své zlepšující se výkony, kterými se onomu kamarádovi chlubím.

ZAČNĚTE POMALU

Snad každý má tendenci své cíle zpočátku přepálit. I já jsem měla choutky na první vyběhnutí zdolat krásných 10 kilometrů. S malými přestávkami jsem to zvládla, ale málem mi tzv. “vylítla pumpa” a odměnou mi byla leda tak svalová horečka. Zvážila jsem tedy adekvátní 4 kilometrovou trasu, postupem času přidávala kilometr po kilometru a nakonec těch 10 kilometrů uběhnu bez jako nic.

ODMĚŇUJTE SE

Za dobře odvedenou práci je potřeba se náležitě odměnit. Dopřejte si pochvalu i ocenění. Vychutnejte si každé malé zlepšení a pokrok. Odměna vám udělá radost a připomene vám, že to, co děláte má smysl.