Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Mydlinka: Proč nám trvá ruční výroba nejjemnějšího přírodního mýdla 2 měsíce?

Proces výroby mýdel Mydlinka zdroj: Mydlinka

Přírodní mýdlárna Mydlinka se s námi podělila o způsob, jakým ručně vyrábí svá nejjemnější mýdla. Celý proces trvá 2 měsíce. Od kontroly kvality ingrediencí až po závěrečný podpis na krabičku.

Mýdla Mydlinka jsou určena pro děti od 0 do 6 let a pro dospělé s velmi citlivou pokožku a kožními problémy. U dětí i dospělých je můžete použít na celé tělo, dokonce i na vlasy.

8 kroků ruční výroby nejjemnějšího přírodního mýdla od Mydlinky:

  1. Kontrola kvality ingrediencí
  2. Smísení ingrediencí
  3. Zmýdelnění směsi
  4. Nalití směsi do mýdlových forem
  5. Zrání mýdel
  6. Ruční zaoblení hran mýdel
  7. Ruční složení krabičky
  8. Finální kontrola a ruční podpis
Mýdlo ježeček od Mydlinky

1. Kontrola kvality ingrediencí

Veškeré ingredience Mydlinky pocházejí z ekologického zemědělství (KEZ) a mají platný bezpečnostní list. Navíc je vždy před použitím pečlivě ručně zkontrolují. Zejména strukturu, barvu a vůni.

2. Zpracování a smísení ingrediencí

Ingredience, které projdou úvodní kontrolou dále zpracují. Z bylin připraví extrakty, odvary. Smísí dohromady s výživnými oleji a dalšími aktivními složkami.

3. Zmýdelnění směsi

Následuje proces zmýdelnění, při kterém přirozeně vzniká glycerin. Mýdlo v této fázi získá své pěnivé a čisticí schopnosti. Tím se odlišují zejména od tekutých mýdel a šamponů, kde musí výrobce zvlášť přidávat syntetická pěnidla.

4. Nalití směsi do malých mýdlových forem

Důležitější, než si myslíte. Vylití směsi do malých (zvířátkových) forem umožňuje rychle odvádět reakční teplo při zmýdelnění a tuhnutí mýdla. Díky tomu si zachovají přírodní ingredience v mýdle své výživné látky.

To je výhoda oproti krájeným mýdlům. Ta vznikají rozkrájením velkého bloku mýdla, který byl vlivem velkého objemu ve vysoké teplotě, čímž může dojít k znehodnocení některých aktivních přírodních látek.

Mýdlo liška od Mydlinky

5. Dlouhé zrání mýdel

Mydlinka nechává svá nejjemnější mýdla (heřmánkové a s kozím mlékem) zrát 60 dnů. Tedy zhruba 2 měsíce. Dlouhé zrání je důležité, protože jejich mýdla procházejí zmýdelněním při nízké teplotě, z důvodu zachování výživných přírodních látek. Reakce uvnitř mýdla (zejména tvorba glycerinu) proto dobíhají takto dlouhou dobu.

6. Ruční zaoblení hran mýdel

Zadní strana zvířátkových mýdel vytvoří po vyklopení hranu. Aby bylo použití mýdla od začátku co nejpříjemnější, ručně tuto hranu nožem v Mydlince seříznou a tím celé mýdlo zaoblí.

7. Ruční složení krabičky

Krabičky si v Mydlince sami navrhli a také si je sami skládají. Je to titěrná práce, kdyby nějaké krabičce neseděly hrany zcela přesně, odpusťte jim to :).

8. Finální kontrola a ruční podpis

Nakonec paní Bělíková, zakladatelka Mydlinky, každé mýdlo pečlivě zkontroluje (pevnost, zralost, vzhled a vůni), zabalí do hedvábného papíru, vloží do krabičky a vlastnoručně ji podepíše na důkaz, že ruční kontrola kvality proběhla v pořádku.

Podepsané produkty Mydlinka

Každé mýdlo je po ručním provedení kontroly podepsáno zodpovědnou osobou

Shrnutí

Nízká reakční teplota při zmýdelnění zachová výživné přírodní látky v mýdle netknuté. Tento šetrný postup následně vyžaduje dvouměsíční zrání v mýdlových formách. Výsledek je výjimečně výživné a šetrné mýdlo.

Jak vidíte, výroba je dlouhá a pracná, ale nikomu v Mydlince to nevadí. Vědí, že výjimečný produkt si žádá výjimečné úsilí. A že zkratky prostě nefungují.

Na vlastní kůži:

Dětské přírodní mýdlo s kozím mlékem

Z mýdla jsem úplně nadšená! Už jen ten vzhled mě nadchl. Skvělý nápad udělat mýdlo ve tvaru zvířátka. Mýdlo je příjemné, krásně mazlavé po pokožce.

Nejenže mýdlo z pokožky šetrně odstraní nečistoty, ale také zanechá pokožku krásně vláčnou. Nijak nedráždí ani nevysušuje.

Milým překvapením také byla velikost mýdla, je totiž celkem velké a tak nám vydrželo déle, než jsme předpokládali.

Dětské přírodní mýdlo s kozím mlékem na vlastní kůži