Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co je třeba vědět, než se necháte tetovat

Co je třeba vědět, než se necháte tetovat Chcete znát historii tetování a vědět, co obsahují tetovací barvy a zda se nevylučují se zdravým životním stylem a přírodní kosmetikou?
Lucie Kalčíková
4,3 5
15

Co je třeba vědět, než se necháte tetovat zdroj: unsplash.com

Už dávno se nejedná o typický znak vězňů, výsadu domorodých kmenů nebo módní výstřelek divočejších povah. Nastává doba, kdy se tetování čím dál tím víc stává součástí životů velké části z nás. Někdo se nechává tetovat, aby si něco pamatoval, odlišil se, něco zakryl nebo třeba bez hlubšího významu ozdobil své tělo. Tetovat se prý nechávají častěji introvertní jedinci, což je trochu paradox, protože člověka si tak nějak potom okolí více všímá. Ona už jen typická otázka: „To tvoje tetování má nějaký význam?“ zopakovaná více než stokrát, dokáže rozčílit i nejzarytějšího extrovertního flegmatika.

Tetování nejen pro introverty

Ať už ho máte a litujete, máte ho a chcete ho mít víc, chcete ho a bojíte se… bolesti, problémů ve společnosti (u mého prvního tetování jsem mámě tvrdila, že je ze žvýkačky), že si to časem rozmyslíte a ono nepůjde jen tak smýt (to sice ne, ale při nejhorším je tu laser, případně se může přetetovat něčím jiným), nebo je to na vás prostě „moc“ a vůbec vás ani nenapadlo si něco takového pořídit, tetování v dnešní době není nic neobvyklého a my se mu podíváme pod kůži.

Historie tetování

Historie tetování je opravdu dlouhá a obšírná, takže si shrneme jen základní milníky. Počátky sahají až do neolitu, čehož je důkazem 5 tisíc let stará mumie nalezená v Alpách. Dále se vyskytovalo mezi indiány a domorodými kmeny, pro něž tetování znamenalo vyjádření úcty ke svým kořenům, součást obřadních rituálů, zdobení místo make-upu nebo formu zápisků životních událostí. Ve středověku a renesanci se tetovat nechali hlavně členové tajných sekt nebo jiných nelegálních spolků. Mezi národy majícími blízko k přírodě má tetování ochrannou moc. Nejbližší tetování nám a dnešní době je tetování pramenící z Maorských kmenů, odtud pochází ornamentální odnož, dnes známá jako „tribal“ nebo klasické a tradiční maorské vzory. Druhým proudem, ze kterého vzešlo současné tetování, je proud severoamerických indiánů. Odtud pochází tetování kresebné, motiv zvířat a portrét. Konkrétní motivy postav, zvířat, rostlin, takové, jaké známe dnes v realistickém tetování.

Jakým způsobem se tetuje?

V této době se dostavuje zlom v technice, jakou se tetování provádí. V pravěkých dobách a dnes i u domorodých kmenů se namísto bzučícího strojku využívala výhradně do špičky obroušená kost, klacík či větvička. Ta se namáčela do barviva, které pocházelo jak jinak než z přírodních materiálů, hlíny, jílů, popela, moči apod. Takto namočená kost se přiložila ke kůži a shora se na ni další kostí kleplo, došlo k porušení kůže a vpravení barviva. Nejběžnější forma tetování v dnešní době je pomocí tetovacího strojku, kde jsou vsazeny ocelové jehly různých šířek. Čím větší plocha se tetuje, tím více se do strojku vsadí jehliček. Jehla ve strojku vibruje pomocí dvou elektromagnetů a tatér ji namáčí do kalíšku s barvou. Do obliby se ale znovu vrací metody ručního tetování, které jsou složitější na provedení a většinou i více bolestivé. Mezi takové techniky patří například „handpoke“ (ruční vypichování), „handtap“ (paličková metoda) nebo japonské irezumi. Samozřejmostí jsou sterilní jehly, rukavice a prostředí a lokální dezinfekce v místě tetování. Kontrolujte to! Motiv tetování se dnes už (snad nikde) nevybírá z katalogu, ale tatér vám jej připraví na míru dle vaší představy, nebo dle vlastního návrhu. Je to umělecké dílo.

Bolí tetování?

Jak kdy, jak koho a jak kde. To vám asi moc nepomohlo, že? Vnímání bolesti je pro každého člověka jiné. Ale pokud si „na zkoušku“ vyberete nejprve nějaký menší motiv, tak jeho samotná aplikace netrvá dlouho a to vydrží opravdu každý! Navíc se vám po chvíli tetovacího procesu začnou vyplavovat endorfiny, které výrazně omezují pocity bolesti. Já bych to přirovnala ke škrábání jehlou. Trochu bolestivější jsou místa na kostech jako žebra, kolem páteře nebo třeba kolena. Takže tam to zkuste až příště☺. Velmi důležitá je i psychická pohoda, takže se zbytečně nestresujte a zkuste to brát tak, že celý proces k tetování prostě patří. Zapomeňte na alkohol nebo přemíru kofeinu - zbytečně vám můžou naředit krev, tetovací barva se nemusí dobře chytit a je tu možnost, že to kvůli tomu budete muset absolvovat znovu. A dobře se před tetováním najezte!

Péče o tetování

Kůže po tetování je většinou zakryta fólií a až po nějaké době (dle konkrétního doporučení vašeho tatéra) se začíná s péčí. V tetovacím salonu vám většinou nabídnou jejich produkty, a to antibakteriální mýdlo a nějakou hojivou mast. Podobné produkty můžete sehnat i v lékárně (nejčastěji používaný je asi Bepanthen). ALE víte, že můžete použít i přírodní mýdlo s výtažky z tea tree například Faith in Nature Tekuté mýdlo Aloe Vera & Tea Tree, které má antibakteriální účinky, a jako péči zkusit kvalitní bambucké máslo?

Jakmile se tetování zahojí, měli byste se o něj i nadále starat, pokud chcete, aby vám dlouho vydrželo hezké. Pokud se budete opalovat, mažte se! Tetování totiž vlivem slunečního záření rychleji bledne a je tedy třeba používat kvalitní sluneční ochranu. Další možností je speciální přírodní péče o tetovanou kůži. Zkuste třeba Sprchový gel Tattoo a Tělové mléko Tattoo od Eco Cosmetics.

Tetovací barvy a jejich složení

Tady by měli zpozornět hlavně vegani, protože tetovací barvy mohou obsahovat živočišné složky (např. černá tetovací barva je vyráběná ve valné většině z kostí zvířat a železa, a další barvy obsahují směsi glycerinu a živočišných tuků) nebo mohou být na zvířatech testované. Podle rozborů se v běžných tetovacích barvách vyskytovaly látky jako formaldehyd (v EU zakázaný od července roku 2017), olovo, arzén, antimon, beryllium, chróm, kobalt, nikl, rtuť a další těžké kovy, různé kovové soli, plasty (u neonových inkoustů), oxid titaničitý, ředidla, ftaláty, benzoapyren. Čím větší tetování, tím větší dávka inkoustu a tím více zdravotních rizik pro tělo. Na tetovací barvy dokonce můžete mít i alergii (nejvíce alergických reakcí se objevuje při použití červeného inkoustu).

Na trhu ale najdete i kvalitní barvy a takové, kterou jsou vhodné pro vegany. Netoxické tetovací barvy jsou vyrobené ze směsi ethanolu, glycerinu rostlinného původu, vody a netoxických pigmentů. U alternativních barev se používá například sodík, kurkuma, pigmenty na bázi uhlí nebo oxidy železa. Informujte se ve svém salonu na druh a složení používané barvy!

Zajímavosti

  • původ slova tetování pochází z Tahiti ze slov „tatau" či „tatu", která znamenají slovo „vyznačit"
  • jednou ze speciálních metod tetování je tzv. „ruční vyšívání“, kde se barva pod kůži dostává pomocí jehly a kousku bavlny (je nejvíce rozšířená u eskymáckých etnik)
  • při tetování strojkem je vaše kůže během jediné minuty propíchnuta 50-3000krát
  • v USA je více potetovaných žen než mužů
  • nepříliš pozitivně se tetování vneslo do historie jako forma označování např. v koncentračních táborech, nebo jako symbol gangu (třeba japonská mafie yakuza jej používá dodnes)

TIP redakce

Pokud se tetování bojíte a nejste si jistí, jak to bude vypadat, můžete zkusit nejprve tetování pomocí henny Ayuuri Natural Henny na ruce a nohy Mehandi.

Související produkt
Bio Fair Trade Bambucké máslo 350 ml
Purity Vision / 482 Kč
Nerafinované bambucké máslo má krémovou konzistenci a příjemnou oříškovou příchuť. Má vyživující a regenerační účinky a je vhodný pro všechny typy pokožky.
Detail produktu