Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kofein a jeho místo v kosmetice

Kofein a jeho místo v kosmetice Kosmetické přípravky s přídavkem kofeinu se staly před několika lety součástí regálů všech obchodů s kosmetikou a drogerií. Je kofein opravdu takový zázrak?
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

Kofein a jeho místo v kosmetice zdroj: unsplash.com

Kofein známe jako životabudič, jako ten který nás „nakopne“, když se nám chce spát při řízení anebo se jím dopujeme, pokud máme noční směnu, abychom ji lépe snášeli. Kromě toho, že je součástí lahodné kávy, kterou si dopřáváme pro potěšení s přáteli, je to i velmi dobrý kosmetický prostředek.

Co je kofein?

Kofein je hořký, v podstatě bílý krystalický alkaloid. Jedná se o stimulační drogu nalezenou v semenech, listech a plodech některých rostlin. Nejběžněji se kromě kávy a čaje, kde se vyskytuje v přírodní formě, přidává jako složka do nealkoholických a energetických nápojů. Pro tyto účely se extrahuje z listů čajovníku anebo kávových semen.

Kromě potravinářského průmyslu používá kofein i farmacie a výrobci kosmetiky. Ve farmacii se používá jako čistič jater a střev. Diskutuje se jeho vliv na snížení rizika vzniku rakoviny mozku, tlustého střeva, prsu a cukrovky. Pokud není užíván v enormních množstvích, stimuluje mozkovou aktivitu a diskutuje se o jeho preventivních účincích proti Alzheimerově chorobě a rakovině. Také bývá součástí tablet na hubnutí.

Kofein jako přítel pokožky

Kofein je velmi účinný jako složka pro zlepšení zdraví pokožky, a proto jej začali výrobci kosmetiky využívat jako malý zázrak pro vylepšení složení svých výrobků. V posledních několika letech zažil jak v přírodní, tak v konvenční kosmetice opravdu nevídaný boom. Obzvlášť výrobky, které obsahují výtažky ze zelené kávy, kde je daleko vyšší množství kofeinu než v pražených zrnech, se stávají čím dál oblíbenějšími. Hlavním důvodem je, že působí jako silný antioxidant, což znamená, že bojuje proti volným radikálům, které se výrazně podílí na zhoršení kvality pleti a zrychlují její stárnutí. Díky tomu je naše pleť více náchylnější k vráskám, ztrátě elasticity, zlepšuje produkci koleganu. Kofein navíc vyrovnává pH pleti. Pomáhá proti přílišnému vysušování kůže, snižuje viditelnost jizev.

Antioxidační účinky kofeinu ruší volné radikály a napomáhají jejich odstranění z těla, což zlepšuje schopnost regenerace pokožky, což znamená, že podporuje vytváření nových a zdravých kožních buněk. Zlepšuje se tak celkový vzhled pokožky, a proto se přidává do anti-agingových řad. Kofeinový výtažek je silně protizánětlivé činidlo, brání zarudnutí kůže a redukuje akné. Tmavé kruhy pod očima jsou způsobeny mimo jiné dehydratací, alergickými reakcemi nedostatkem spánku anebo jsou dány geneticky, ale přípravky s obsahem kofeinu je mohou eliminovat, protože jsou díky nim snižovány otoky a zlepší se prokrvení postižené oblasti. Proto se na unavené oči často přikládají vychladlé čajové sáčky, které jim přináší patřičnou úlevu.

Kofein je významný pro redukování projevů celulitidy a strií. Taktéž lze pro to, abyste zmírnili projevy pomerančové kůže, vyrobit domácí peeling z kávových zrnek nebo sedliny, nicméně nesmíte čekat, že kofein změní vaše genetické dispozice k jejím projevům a doufat v zázraky, protože ta opravu neumí. V šamponech a kondicionérech se osvědčil jako skvělý prostředek ke zmírnění vypadávání vlasů, stimulaci jejich růstu a zlepšení regenerace vlasové pokožky. Pokud trpíte na vypadávání vlasů, určitě si zkuste udělat vlasovou masku, do které přimícháte namletou kávu. Výsledky jsou viditelné po několika aplikacích, máme to vyzkoušeno.