zdroj: unsplash
O alkoholu v kosmetice se mluví jak v pozitivním tak v negativním smyslu. Vyhnout se v kosmetice všem alkoholům není možné, ale ani nutné. Není totiž alkohol jako alkohol. Jednoduchým alkoholům je lepší se vyhnout nebo je alespoň eliminovat, protože kůži neprospívají. Mastné alkoholy naopak mohou pomoci s obnovením už poškozeného přirozeného filmu kůže.
Jednoduché alkoholy nám nepomáhají
Jednou ze skupin jsou jednoduché alkoholy, se kterými se můžete setkat hlavně u komerčních výrobců krémů a parfémů. Na etiketě je najdete pod názvy jako ethanol, methanol, denaturovaný alkohol, isopropylalkohol apod. Výrobci ho používají jako konzervant, pro lepší roztíratelnost krému, ale i jako prostředek k odmaštění pleti. Jednoduchý alkohol je těkavý, takže se při kontaktu s pokožkou rychle odpaří. Kůži odmašťuje, ale zároveň narušuje kožní bariéru. Tím pleť oslabí a dochází ke ztrátě vody v pokožce a následně se pokožka více mastí a je náchylná na podráždění, v případě pleti na akné. Čím výše je alkohol uveden ve složení, tím větší je jeho koncentrace ve výrobku. Zvláště u osob s citlivou pletí pak dochází k podráždění kůže.
Mastné alkoholy: představte si tuhý krém
Jinou kategorii tvoří tzv. mastné alkoholy, které jsou typické mimo jiné tím, že mají při pokojové teplotě pevné skupenství. U přírodní kosmetiky se používají mastné alkoholy vyrobené z přírodních tuků a olejů rostlinného původu. Mastné alkoholy se v kosmetice používají na propojení vodových a olejových složek, tedy jako emulgátory. Mají také stabilizační účinek a pomáhají vytvářet krémovější strukturu krému. Zvláště suchá pleť z mastných alkoholů v krémech těží, protože díky nim krém na pokožce zanechává tenký film. Na rozdíl od jednoduchých alkoholů tyto pleť nevysušují a nedráždí. Naopak. Pro osoby s podrážděnou či citlivou pletí mohou být výrobky s obsahem mastných alkoholů nápomocné. Pomáhají totiž s obnovou kožní bariéry, která bývá jednoduchými alkoholy narušena.
Jaké mastné alkoholy nejčastěji používáme?
Pokud tedy věnujete více pozornosti složení krémů, které používáte, přinášíme vám přehled několika hlavních mastných alkoholů, kterých se nemusíte bát. Nejčastěji je ve složení výrobků najdeme pod názvy jako cetyl alkohol, cetearyl alkohol, sterylalkohol, phenethyl alkohol apod. Pojďme se tedy společně podívat na naše 3 konkrétní zástupce pleťových produktů a co v nich najdeme. Jako první vezměme hydratační denní krém od značky Mossa. V něm se konkrétně vyskytuje cetearyl alkohol, který pokožku zjemňuje a pomáhá jí udržet její přirozenou hydrataci. Dalším zástupcem je pleťový krém od značky PuroBIO, ve kterém se opět vyskytuje prospěšný cetearyl alkohol. Do třetice všeho dobrého, podívejme se na značku Martina Gebhardt a její pleťové mléko, ve kterém se kromě již několikrát zmíněného cetearyl alkoholu vyskytuje i cetyl alkohol, který je také neškodný a krásně vám změkčí pleť.