Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Živočišné látky v kosmetice: vitaminy

Živočišné látky v kosmetice: vitaminy Mnohé používané vitaminy v kosmetice jsou živočišného původu, většinu z nich však jde snadno nahradit rostlinnými zdroji.
Jana Konečná
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Vitaminy rozpustné ve vodě

Vitaminy rozpustné ve vodě zdroj: shutterstock.com

Vitamin B5

Vitamin B5 neboli panthenol má výborné regenerační, zklidňující a hydratační účinky. Používá se do hojivých a zklidňujících přípravků po opalování nebo přímo po spálení pokožky slunečními paprsky, při klasických popáleninách, na omrzlou nebo jinak poškozenou pleť. Výborný je také na citlivou pokožku nebo na zklidnění akutního podráždění. Do přípravků na vlasy se přidává, protože působí velice dobře na narušené a lámavé vlasy s roztřepenými konečky. Vitamin B5 se v živočišných zdrojích koncentruje především ve vnitřnostech, ve vejcích nebo mateří kašičce, kterou včely produkují hlavně jako krmivo pro budoucí včelí královny. Lze jej vyrobit i synteticky, ale nejlepší je sáhnout po čistě rostlinném zdroji. Můžeme jej získat z hub, brokolice nebo květáku.

Vitamin H

Je také často nazýván jako biotin nebo vitamin B7. Do kosmetických přípravků se přidává kvůli ochranné a regenerační funkci. Zmírňuje vzhled drobných vrásek a linek. Používá se také do doplňků stravy na podporu růstu vlasů a nehtů. Nejen, že jejich růst urychluje, ale také vlasy i nehty zpevňuje. Z živočišných látek je obsažen v mléku, vaječném žloutku a vnitřnostech. Není těžké jej ale získat i z rostlinných zdrojů - na vitamin H jsou bohaté hlavně kvasnice, ořechy a obilniny.

Pokud se chcete živočišným složkám v kosmetických přípravcích vyvarovat a zároveň si nejste jistí, co se pod kterým názvem v INCI skrývá, zkuste si na eshopu jednoduše vyfiltrovat veganskou certifikovanou kosmetiku a objeví se výrobky, které mají jen čistě rostlinné složení.