Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bambus - ekologická surovina budoucnosti

Bambus - ekologická surovina budoucnosti Bambus je skvělá obnovitelná surovina, ze které vyrobíte prakticky cokoliv.
Jana Konečná
4,2 5
6

Bambus - ekologická surovina budoucnosti zdroj: pixabay.com

Bambus v poslední době zažívá velký boom. A čím dál častěji tak na něj můžeme narazit ve všech možných odvětvích. Kromě toho, že má bambus celou řadu různě využitelných vlastností, patří také mezi takzvané snadno udržitelné suroviny. Bambus totiž není moc náročný na živiny ani na zavlažování. Nemusí být proto hnojen syntetickými hnojivy ani zbytečně neubírá už tak dost vzácnou vodu. Bambusové kořeny navíc vytvářejí velice hustou síť, která zpevňuje půdu a zabraňuje její erozi.

Existuje až 1000 druhů bambusů, z nichž každý má trochu specifické vlastnosti a díky tomu má bambus jako takový široké pole využitelnosti. Navíc se většině druhů bambusu daří a spokojeně roste jak v teplejších oblastech, tak v mírném pásmu. Díky tomu se může pěstovat téměř po celém světě a nemusí se zbytečně dovážet. Jeho hlavní předností je však rychlý růst. Ty nejrychleji rostoucí druhy bambusů dokážou vyrůst až o metr za den! Při správné péči tak poskytují skoro nekonečný zdroj materiálu. Poměrně velké množství bambusu může vyrůst i na relativně malé ploše a díky tomu nedochází k odlesňování a vyhlazování celých druhů rostlin, jako se děje v případě hromadného pěstování u jiných plodin. Poslední a neméně důležitá výhoda je, že jsou bambusové výrobky kompletně rozložitelné a nezatěžují tak životní prostředí vytvářením zbytečného odpadu.

Na co všechno se dá bambus použít?

Bambus je vlastně taková přerostlá zdřevnatělá tráva. Můžete si jej proto doma na zahradě pěstovat jako rychle rostoucí živý plot a zároveň zdroj materiálu na výrobu různých ohrazení kolem záhonů a podobně. Bambus se používá i jako klasické dřevo a vyrábí se z něj nejen nábytek, ale také různí pomocníci do kuchyně, jako jsou prkýnka, vařečky, mísy a spousta dalšího. S bambusem se dá v kuchyni nejen vařit, ale můžete si ho přímo i uvařit. Jeho výhonky se totiž převážně skládají z bílkovin a sacharidů. Bambus je tak vynikajícím zdrojem energie.

Silnější a vysoké stonky bambusu se už po staletí používají například v Číně a Japonsku jako materiál pro konstrukci staveb. Moderní architektura na jeho skvělé vlastnosti začíná přicházet také. Kromě toho, že je bambus dobře dostupný a relativně levný, tak se vyznačuje i vysokou pevností a odolností. Ne nadarmo se mu také přezdívá rostlinná ocel. Bambus je údajně až pětkrát pevnější než beton a oproti tomu je velmi lehký a skladný. Z bambusu se proto staví i lešení, které ustojí více než stometrové výšky a udrží na sobě až 1900 lidí.

Menší druhy bambusů se zase používají k výrobě textilií. Jejich stonky se máčí, drtí a vytváří se z nich vlákna, ze kterých se pak vyrábí látka. Bambusová textilie je přirozeně měkká a jemná a při praní takového oblečení nemusíte používat ani aviváž. Navíc přirozeně chladí, velmi dobře saje pot a je přirozeně antibakteriální. Typická odolnost bambusu je pak samozřejmě vlastní i takto vyrobenému oblečení.

I v kosmetickém odvětví má bambus velmi široké využití. Slouží jako materiál pro výrobu ekologických obalů na kosmetické produkty (ZAO), vyrábí se z něj hřebeny a kartáče či rukojeti ke štětcům (Barbara Hofmann). Poslední bambusovou novinkou je pak speciální plast z rostlinných vláken. Z toho pak můžete vyrobit už opravdu cokoliv. U nás na e-shopu najdete z tohoto materiálu například doplňky pro zvířata od značky Beco Pets. Výtažky z bambusu se přidávají i přímo do kosmetických přípravků jako účinná látka. Mají hydratační účinek a díky vysokému obsahu křemíku zpevňují nejen pleť, ale i narušený povrch vlasů. Jejich protizánětlivé a zklidňující účinky se zase hodí při péči o podrážděnou a problematickou pleť či pokožku hlavy.