Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Eko máma: jak prát šetrně k pokožce i přírodě

Detail na ženu držící miminko zdroj: Unsplash

Bez pračky už si život neumíme představit. Šetří nám čas a energii, kterou můžeme věnovat rodině, koníčkům nebo odpočinku. To ale neznamená, že bychom neměli věnovat pozornost tomu, jak a v čem prádlo pereme. Pojďme se podívat na rady a tipy, díky kterým budete prát šetrně nejen k životnímu prostředí, ale i k pokožce vás a vašich dětí. 

Základem je čistá pračka

Pračka je přístroj jako každý jiný, a proto potřebuje pravidelnou údržbu, aby bylo praní co nejvíc efektivní. Pokud se potřebujete zbavit vodního kamene, zápachu či plísně, nebo potřebujete pračku vydezinfikovat, sáhněte po obyčejném kvasném lihovém octu nebo kyselině citronové. Litr octu nalijte přímo do bubnu pračky nebo naplňte přihrádku na prací prášek kyselinou citronovou. Poté zvolte program na 90°C a zapněte. Jestli se chcete zbavit mastnoty nebo zbytků mýdla, nasypte do přihrádky prací sodu (nezaměňte s jedlou sodou!) a opět zvolte program na 90° C. Pračku je dobré čistit cca jednou měsíčně a oba uvedené způsoby pravidelně střídat. Odměnou vám bude pračka v té nejlepší kondici a díky tomu i čisté a voňavé prádlo. 

Zjistěte, co vaše pračka umí

Využijte potenciál vaší pračky naplno. Seznamte se se všemi funkcemi a programy, které pračka nabízí a vždy vyberte ten, který maximálně odpovídá vašim potřebám. Pokud máte chytrou pračku, která sama zváží prádlo a podle toho použije nezbytné množství vody, nemusíte příliš řešit otázku spotřeby. V opačném případě se ale snažte pračku zapínat až ve chvíli, kdy je buben opravdu plný (ale NE přeplněný!). Nepřehánějte to s teplotou, ani s otáčkami. Na mírně špinavé prádlo postačí program na 30°C a pokud se objeví nějaká ta skvrna, zkuste ji nejprve vyčistit přírodním žlučovým mýdlem a nechat odmočit. Vysoké teploty totiž škodí nejen životnímu prostředí, ale i vašemu oblečení, protože často deformují tvar a způsobují blednutí barev. 

Dejte přednost přírodě před chemií

Konvenční prací prostředky jsou sice účinné, ale jejich složení je často příčinou podráždění pokožky nebo alergií, nemluvě o negativním dopadu na životní prostředí. Zkuste raději zvolit ekologický prací prostředek, který prádlo vypere stejně dobře a přitom nezatíží životní prostředí. Vybrat si můžete z několika světových, ale i českých značek. Česká řada Yellow and Blue od Tierra Verde nabízí klasické prací gely, ale i prací prášek na bílé prádlo. Průkopníkem ve výrobě ekologických prostředků je německá značka Sonett, v jejím sortimentu najdete jak prášek na praní, tak i tekuté prací gely na bílé nebo barevné prádlo, včetně těch na praní vlny a hedvábí. Díky éterickým olejům si i u eko prostředků můžete vybrat z velkého množství vůní, které dokonale nahradí umělou a agresivní parfemaci běžných prostředků. Tak dejte přírodě i vašemu prádlu zelenou a nebojte se nadobro skoncovat s chemií. 

Zkuste si vyrobit prášek doma

Pokud rádi experimentujete a dáváte přednost doma vyrobeným produktům, určitě si vyzkoušejte výrobu pracího prášku nebo gelu. Není to nic složitého a nepotřebujete ani moc ingrediencí. Základem je kvalitní přírodní tuhé mýdlo, vyzkoušet můžete například neparfemované marseillské mýdlo Etamine du Lys a prací sodu.  Stačí nastrouhat mýdlo najemno nebo použít tzv. mýdlové vločky a smíchat s prací sodou. U prášku je základní poměr 1:2, u pracího gelu je příprava trošku složitější, protože si nejprve musíte připravit horkou vodu, ve které necháte mýdlo se sodou rozpustit. Na deset litrů gelu budete potřebovat jedno mýdlo, cca osm litrů vody a 150 g krystalické sody. A pak už stačí jen míchat a míchat. Pro krásně voňavé oblečení můžete přidat i pár kapek éterického oleje. Nejlepší je ale prádlo nechat pěkně uschnout venku na sluníčku a užívat si nádhernou vůni přírody. 

Praní je domácí práce, která už sice nevyžaduje velkou námahu, ale o to víc si zasluhuje pozornost z hlediska zdraví a ekologie. Starejte se o svoji pračku, perte s rozumem a vybírejte jen takové prostředky, které neničí nás ani přírodu.