zdroj: shutterstock.com
Představte si, že někam přijdete na návštěvu a nedopatřením se na stůl rozlije káva. Hostitel se zvedne jakoby nic a s bohorovným klidem setře kávu vaším svetrem ležícím vedle. Asi se vám to moc líbit nebude. Stůl je sice čistý, úklid musí být, ale váš svetr možná taky na odpis. Navíc se k vám ten člověk chová naprosto bez respektu, sice chápete, že chce mít doma čisto, ale tak zase nemusí kvůli tomu ničit váš svetr, no ne…?
A neděláme tak náhodou něco dost podobného, když ve jménu našeho čistoskvoucího prádla a podlah čistých tak čistě, že se sami vidíte, vypouštíme do vody kdoví co? A skutečně chceme mít doma čistící prostředky, které musíme otevírat jen v dobře větrané místnosti a používat s ochrannými rukavicemi? Není čas na změnu?
Přejít na sekci článku:
Ekodrogerie aneb je příroda špinavá?
zdroj: shutterstock.com
Je trochu legrační, že jako asociace na čistotu nám vyskakují obrázky jako horská bystřina, kapka vody na zeleném stéble nebo jiskřivé horské ráno plné bílého sněhu, ale pokud chceme vytvořit podobný efekt u nás doma, saháme nejčastěji po věcech, které pocházejí ze zcela opačného konce - kouřící chemička asi není to, s čím si asociovat čistý a útulný domov. A přece příroda disponuje spoustou látek, které nám mohou být v úklidu nápomocny, nemusíme kvůli nim ani větrat, ani při mytí koupelny zadržovat dech, ani používat rukavice nebo se strachovat, že se k nim nedopatřením dostane malé dítě.
Jednou takových univerzálních čistících látek jsou mýdlové ořechy, případně extrakt z nich. Jde o slupky plodu stromu Sapindus Mukorrosi, který najdeme v Nepálu a v Indii. Slupky obsahují saponiny a jsou využitelné jak na praní prádla, tak k výrobě tekutých přírodních pracích prostředků, gelů na mytí nádobí nebo do myčky či univerzálních čističů na podlahy. Jsou velmi jemné, avšak účinné. Ochranné rukavice nechte s klidem někde uložené, mýdlové ořechy se používají i do některých kosmetických přípravků (třeba do práškových šamponů), takže vaší kůži nic špatného nehrozí.
Mezi univerzálními čistícími látkami pak kraluje pomerančový olej lisovaný z kůry pomerančů. Díky velké spotřebě pomerančové šťávy jsou pomerančové kůry de facto odpad a olej lisovaný z kůry běžně používaných pomerančů je tak využitelný jako základ vynikajících čistících prostředků. Jedná se o velmi univerzální prostředek, který odmašťuje, čistí, leští a nejen, že se sami vidíte, ale taky krásně voníte a s vámi celý byt nebo uklízený prostor. Pomerančový olej má navíc i antidepresivní účinky, takže používáte-li k úklidu často prostředky s pomerančovým olejem, může se vám snadno stát, že začnete úklid domácnosti vyhledávat jako oblíbenou relaxační aktivitu, nebudete k němu chtít nikoho dalšího pustit, což rodina jistě ocení…