Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Šungit: přírodní filtr vody

Šungit: přírodní filtr vody Šungit filtruje z vody škodlivé látky a zároveň ji obohacuje o stopové prvky.
Martina Koubová
4,8 5
6

Šungit: přírodní filtr vody zdroj: shutterstock.com

Vypadá jako obyčejný černý kámen. Při bližším ohledání dokonce jako ošklivý černý kámen, který barví pomalu víc než uhlí. Šungit sice nevypadá na první pohled moc přívětivě, přesto dělá spoustu pozitivních věcí pro zdraví nás a třeba i našich domácích mazlíčků. Filtruje totiž vodu. Absorbuje do sebe nečistoty a škodlivé látky, naopak tekutinu dokáže obohatit o důležité stopové prvky. Šungit je prostě takový přírodní filtr s dlouhou životností a širokým spektrem použití.

Přejít na sekci článku:

Odkud šungit máme?

Odkud šungit máme? zdroj: biooo.cz

Původ šungitu je značně nejistý a vědci se zatím nedokázali shodnout, jak tato hornina vznikla či odkud pochází. První zvláštností totiž je, že šungitové naleziště je pouze jedno jediné na světě, a to v ruské Karélii na břehu Oněžského jezera. Velice zajímavé je i složení samotné horniny, které se nepodobá žádnému jinému u nás známému nerostu.

Na základě rozborů došli vědci k názoru, že šungit je starý zhruba dvě miliardy let. Avšak z možností, jak vznikl či jak se k nám dostal, si už asi musíme vybrat sami:

  • Šungit vznikl sedimentací mikroskopických mořských organismů
  • Za vznikem šungitu stojí zemská sopečná činnost
  • Šungit je velký meteorit, který dopadl na Zemi

Ať se přikloníte k jakékoliv verzi, obsah neobvyklých prvků v karelském šungitu je nezpochybnitelný. Kameny jsou bohaté na fullereny, specifickou formu uhlíku, která při kontaktu s vodou působí jako filtr a zároveň má antioxidační účinky. Dokáže tak velice snadno vodu zbavit škodlivých a nechtěných látek a zároveň ji obohatí o prospěšné stopové prvky.