Přejít na sekci článku:
Kde všude se palmový olej používá?
zdroj: shutterstock.com
Problém palmového oleje je natolik závažný, protože jde o nejvíce používaný olej vůbec. Díky jeho velice nízké ceně a široké využitelnosti, jej můžete najít prakticky ve všech produktech. Používá se klasicky jako olej na vaření, přidává se do margarínů, objevuje se ve složení levných cukrovinek, zmrzlin a instantních jídel, v průmyslovém odvětví se využívá jako mazivo nebo biopalivo a ani kosmetika jej není ušetřena – můžete jej nalézt v INCI rtěnek, krémů, epilačních vosků, laků na nehty a dalších.
Bohužel, podle organizace, která uděluje veganský certifikát, není palmový olej v rozporu s veganskou etikou. Proto jej můžete klidně najít i ve složení produktů, které jsou označeny jako „vegan“. Kromě toho jsou na trhu produkty, které obsahují palmový olej s BIO nebo Fair trade certifikátem. Jenže tyto certifikáty nezaručují, že kvůli pěstování oleje nepřišel prales k úhoně, ale jen , že je v bio kvalitě (u BIO certifikátu) nebo, že bylo se zaměstnanci plantáží zacházeno slušně a byla jim vyplacena řádná mzda (u Fair trade certifikátu). Pokud se tedy nechcete podílet na ničení deštných pralesů, raději se produktům s obsahem palmového oleje vyhněte úplně.
Dopad palmového oleje na zdraví
Kromě toho, že používání palmového oleje není etické ani ekologické, má také negativní dopad na naše zdraví. Hlavním problémem, který se skrývá v palmovém oleji a ohrožuje naše zdraví, jsou nasycené mastné kyseliny. Ty na rozdíl od těch nenasycených patří mezi „špatné tuky“ – ucpávají cévy, což vede ke zvyšování krevního tlaku a může skončit až infarktem. Navíc palmový olej při zpracování prochází procesem hydrogenace neboli ztužování. Tento proces výrazně mění složení i u klasických kvalitních rostlinných olejů na nezdravé, takže u palmového oleje je jeho dopad na naše zdraví ještě horší.