zdroj: pexels
Klíčení skutečně není raketová věda a zabere jen několik minut ne-li vteřin denně. Za málo práce však získáte mnoho muziky. Křupavá chuť, svěžest na jazyku a vědomí, že děláte něco pro své zdraví. Pusťte se s námi do klíčení semínek – je to snadné a zvládnete to v pohodě a jen za pár korun i doma.
Klíčky jsou zásobárnou vitamínů, minerálů a živin
Trápí vás únava? Chcete si dopřát vitamínovou bombu? Vsaďte na klíčky. Jsou bohaté na vitamín A, C, E, B a minerály jako železo, hořčík, draslík, selen nebo zinek.
- Jsou báječné na podporu imunity.
- Díky vysokému obsahu chlorofylu působí také jako silný antioxidant.
- Přispívají k prevenci cévních onemocnění.
- Oceníte je také při poruchách metabolismu.
- Mají hodně vlákniny, takže podporují funkci střev a trávení.
Klíčení vás bude zajímat také, pokud se snažíte shodit nějaké to kilečko do plavek. Mají totiž minimum kalorií, zato vysokou nutriční hodnotu. Flavonoidy v nich obsažené navíc stimulují produkci žluči v játrech, která je zásadní pro trávení především tuků.
Co vše můžete naklíčit?
S nadsázkou řečeno: Vytáhněte ze spíže potravinu a můžete ji naklíčit. Ke klíčení se zkrátka hodí jakékoliv semínko - luštěniny i obiloviny. Nejznámější jsou mungo klíčky, ale tam vaše snahy zdaleka končit nemusí. Z luštěnin můžete klíčit zejména již zmíněné mungo fazole, ale také červenou čočku, žlutý hrách nebo cizrnu. Kličte pouze celá semínka (takže hrách ne půlený, ale celý), jinak to nebude fungovat. Výhodou naklíčených luštěnin je také to, že obsahují dostatek bílkovin, takže krásně zasytí. Nevhodné ke klíčení jsou klasické fazole (bílé, černé, červené a další), syrové totiž obsahují fytohemaglutinin, který je pro tělo jedovatý. Mezi obiloviny vhodné na klíčení pak patří žito, pšenice, ječmen, oves, jáhly, pohanka, vojtěška i quinoa. Ze zeleninových semínek můžete sáhnou po řeřiše, ředkvičkách, rukole nebo brokolici. Klíčit lze i semínka chia či lněná.
Jak při klíčení postupovat: 5 kroků a máte hotovo
Celý proces usnadní nakličovací miska, sítko či sklenice. Pro začátek si však klidně vystačíte s obyčejným cedníkem.
1. Semínka namočte přes noc do vody.
2. Vodu slijte.
3. Semínka dejte do klíčícího příslušenství / na cedník.
4. 2× denně proplachujte.
5. Za 5 dní máte hotovo a můžete konzumovat
Dejte si pozor, abyste dobu klíčení nepřešvihli, semínka pak zhořknou. Co se skladování týče, klíčky vydrží několik dní v lednici, jezte je však co nejčerstvější.
Kam s nimi? Jen tak, do salátů i asijské kuchyně
Naklíčeno máte, jenže co dál? Klíčky jsou skvělé na uzobávání, když vás honí mlsná. Hodí se také do jakéhokoliv thajského či vietnamského receptu – hotový pokrm stačí posypat hrstkou čerstvých klíčků. Dále vám zachutnají saláty, vyzkoušejte třeba polníček s červenou řepou, kozím sýrem a klíčky navrch. Nebo si připravte tradiční český pokrm pučálku, čili naklíčený hrách opražený na pánvi. Slibujeme, že si pochutnáte.