Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Skořice – nejen koření do štrůdlu

Skořice – nejen koření do štrůdlu Skořice je oblíbené koření i přírodní léčivo.
Ina Havránková
5,0 5
2

Skořice – nejen koření do štrůdlu zdroj: shutterstock.com

Při vaření a pečení se obvykle bez koření téměř neobejdeme. Některé druhy však kromě toho, že dodají jídlu specifické aroma i chuť, mohou pozitivně působit na lidské zdraví. Typickým příkladem je skořice, kterou považovali za zázračnou již staří Řekové a Egypťané. Skořice je všestranně využitelná. Jako koření se hodí do celé řady pokrmů i nápojů, přidává se zejména do čajových směsí, do čokolády, celé řady moučníků a také do kávy. Kromě koření se z ní vyrábí éterické oleje či tinktury, přidává se do mýdel, mastí, kosmetických přípravků, ústních vod či zubních past. Ve farmacii se užívá při výrobě léků, aby vylepšila jejich nepříjemnou chuť a podpořila rychlejší vstřebání do organismu. Dle rad, které se v rodinách tradují z generace na generaci, je skořice v kombinaci s medem zaručeným receptem proti chřipce či angíně.

Přejít na sekci článku:

Zdravá kůra

Zdravá kůra zdroj: shutterstock.com

Skořice je aromatická kůra skořicovníků, což jsou stálezelené tropické stromy. Mezi nejvýznamnější a nejdůležitější z produkčního hlediska patří skořicovník cejlonský a čínský. Cejlonská skořice je považována za nejkvalitnější, je silně aromatická a kůra po usušení tvoří charakteristické tenké svitky, kdy se okraje svinují dovnitř a vznikají tak jakési dvojruličky. Skořicovník čínský pochází z Barmy a pěstuje se v jižní Číně, Thajsku a Indonésii. Skořice z tohoto stromu se využívala již ve starověku. Kůra čínského skořicovníku je hrubší, má červenější barvu a po usušení tvoří pouze žlábkovité trubky nebo pruhy. Dobrou skořici lze poznat podle charakteristické, červeno-žluto-hnědé barvy, pružnosti a samozřejmě podle její specifické vůně.

Pro zachování vůně i chuti je velice důležité správné skladování skořice. Svitky je vhodné vložit do skleněné nádoby, která jde uzavřít, a tu posléze uchovávat při pokojové teplotě na tmavém a suchém místě. U mleté skořice je ideální postupovat stejně, ale pokud chcete nechat skořici v sáčku, dbejte alespoň na to, aby sáček nezůstal otevřený (lze ho opatřit speciální sponou na uzavírání sáčků nebo obyčejnou gumičkou či svorkou) a byl uchováván na suchém místě.

Skořice pomáhá:

  • zlepšovat trávení
  • při nevolnosti
  • proti nachlazení
  • odstraňovat bolesti svalů a kloubů
  • snižovat projevy revmatismu
  • v boji proti infekci
  • v boji proti celulitidě
  • snižovat hladinu špatného cholesterolu
  • podporovat apetit
  • mírnit menstruační potíže
  • mírnit kašel