Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sladká vanilka

Sladká vanilka Vanilková orchidej patří mezi unikátní orchideje, jež jsou velmi náročné na opylování, což se pak projevuje na vysoké ceně vanilkových lusků. Vanilka je výborné koření, které přirozeně podporuje sladkou chuť pokrmů, takže pak nemusíte tolik doslazovat.
Jana Konečná
5,0 5
1

Sladká vanilka zdroj: shutterstock.com

Vanilkové rohlíčky, vanilková zmrzlina… a další dobroty. To jsou věci, které má většina z nás asociované se slovem vanilka. Vanilkové koření totiž právem kraluje sladkostem. Jako vanilka jsou označovány tobolky (často označovány také jako lusky) popínavé orchideje. Až do poloviny 19. století se tato unikátní rostlina pěstovala jen v Mexiku, protože ji opylují pouze tamní včely nebo některé druhy kolibříků. Při pokusech o pěstování v jiných částech světa se opylování nedařilo a orchidej neplodila. Až právě v 19. století byla vyvinuta metoda umělého opylování, pomocí které se dodnes pěstuje vanilka i na Madagaskaru, Srí Lance, Bahamách a dalších tropických místech.

Vanilková orchidej rodí až 30 cm dlouhé tobolky, které se sklízí zelené ještě před dozráním. Hned po sklizni nemají typické vanilkové aroma ani chuť, jak je známe. Musí nejprve projít složitým procesem fermentace. A právě kvůli fermentačnímu procesu a komplikovanému umělému opylování je cena pravé vanilky tak vysoká. Jako vanilkové koření se používá lusk, ze kterého se získává dřeň plná vanilkových semínek a zužitkovává se i samotný vanilkový lusk. I když se vanilka nejvíce používá jako sladké koření při vaření, má skvělé uplatnění i v kosmetice a aromaterapii.

Vanilka v kuchyni

Vanilka obsahuje až na dvě stě aromatických látek, z nichž je nejvýraznější vanilin a piperonal. Vanilka obecně podporuje sladkou chuť, takže pak nemusíte tolik doslazovat, což z ní dělá skvělou potravinu nejen pro diabetiky, hubnoucí, ale zkrátka pro všechny, kteří se snaží používání cukru trochu omezit. Vanilku na vaření můžete pořídit ve formě lusků, nebo jako samotný čistý vanilkový prášek. K dostání jsou i vanilkové extrakty nebo vanilkový cukr, což je cukr smíchaný s trochou vanilkového prášku. Kvůli ceně vanilky se však pravá vanilka ve vanilkovém cukru častěji nahrazuje umělými aromaty.

Místo kupování drahých sáčků cukru se syntetickými aromaty si však můžete vyrobit pravý vanilkový cukr za zlomek ceny. Není to nic těžkého. Navíc jej můžete ozdravit tak, že místo bílého cukru použijete tmavý třtinový nebo kokosový cukr. Do sklenice s cukrem vložte rozříznutý vanilkový lusk a nechte cukr provonět. Vanilka má opravdu intenzivní chuť i vůni, takže můžete cukr i několikrát dosypat a vanilkový lusk vám pořád vydrží. Ani výroba vlastní vanilkové esence není tak složitá – 2 vanilkové lusky vložte do lahvičky, zalijte sto mililitry kvalitní vodky a dobře uzavřete. Nechejte na tmavém místě odležet 2 měsíce a průběžně protřepávejte.

Vanilková semínka můžete přidávat do všech sladkých pokrmů. Výborně se třeba hodí do ranní kaše nebo s ní a kapkou datlového sirupu můžete ochutit domácí mandlové mléko. Úžasnou chuť dodá i horké čokoládě. Používání vanilkových semínek do čokoládových nápojů má ostatně dlouhou tradici. Už původní obyvatelé Mexika ji spolu s chilli přidávali do posilujících nápojů z kakaových bobů. Kromě neobvyklé kombinace s chilli, vanilka skvěle souzní i s kardamomem, skořicí, hřebíčkem či šafránem. Výborně chutná takto okořeněný silný čaj s trochou (nejlépe rostlinného) mléka.

Související produkt
Rooibos, čokoláda a vanilka, bio 40 g, 20 ks
English Tea Shop / 80 Kč
Bylinkový čaj rooibos, čokoláda a vanilka kombinuje lehce nahořklou chuť čokolády s voňavou vanilkou a karamelově sladkým rooibosem. 
Detail produktu

Vanilka v aromaterapii

Sladká vanilka zdroj: shutterstock.com

Vůně pravé vanilky nevoní přehnaně nasládle jako její syntetické náhražky, ale z jejích sladkých tónů vystupují zároveň i lehce nahořklé a kořeněné podtóny, což z vanilky dělá naprosto jedinečnou, těžce uchopitelnou a tím pádem i špatně napodobitelnou vůni. Vanilka působí uklidňujícím a zároveň povzbuzujícím dojmem, čehož se využívá nejen v aromaterapii, ale také v parfémovém odvětví. Navozuje dobrou náladu, pomáhá při nespavosti a působí dokonce i proti mírnějším formám depresí. Výborně pomáhá dodat energii při fyzické či psychické únavě a je vhodná i pro stavy vyhoření.

Vanilka působí také jako silné afrodiziakum, což věděli a využívali již staří Aztékové. Pomáhá zkvalitnit sexuální život lidem s poruchou erekce i se sníženým libidem. Vůně vanilky funguje na podobné bázi jako lidské feromony – zvyšuje erotickou přitažlivost. Proto se vanilka také tak často přidává do masážních olejů i parfémů. Vůně vanilky také povzbuzuje činnost mozku a podporuje kreativitu a hravost.

Vanilka a ájurvéda

Vůně vanilky se v ájurvédě používá k povzbuzení a odblokování druhé sakrální čakry. Ta se nachází v oblasti podbřišku u žen mezi vaječníky, u mužů v okolí prostaty a je přímo spojena se sexuální a tvořivou energií. Při jejím dlouhodobém zablokování může dojít k poruchám plodnosti, emocionální nevyrovnanosti, bolestem hlavy bez zjevné příčiny a také pocitům frustrace a dlouhodobého vyčerpání. Pro posílení účinků na tuto čakru je vhodné zkombinovat vanilku spolu se skořicí, lékořicí a přidat třeba i santalové dřevo.

Vanilka a přírodní léčitelství

Vanilka působí blahodárně na stav pokožky. Je bohatá na obsah antioxidantů a pomáhá tak obnovovat obranyschopnost pokožky a navracet jí mladistvý vzhled. Kromě toho má i poměrně silné antimykotické účinky, využívá se proto při léčení různých druhů plísní. Zlepšuje také stav různých kožních problémů, jako jsou ekzémy a záněty kůže. Vanilka také pomáhá od těhotenských nevolností. Pokud na ně tedy trpíte, zkuste třeba černý čaj s příchutí vanilky, a pokud to váš rozbouřený žaludek snese, naložte si i pořádnou porci kvalitní vanilkové zmrzliny.