Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Smetánka lékařská

Smetánka lékařská I když je pampeliška zahrádkáři často považována za plevel, opak je pravdou – je to velice účinná zelená superpotravina.
Jana Konečná
4,0 5
5

Smetánka lékařská zdroj: shutterstock.com

Pampelišky patří mezi opravdové posly jara. Jejich květy nás provázejí až do brzkého léta, někdy i déle. Jakmile rozkvetou, můžeme si být jistí, že zima už je definitivně pryč. Květy smetánky lékařské také slouží spolu s vrbovými kočičkami jako první potrava pro včelky a zároveň jako signál, který jim říká, že už je možné zrušit zazimovací režim a mohou bezstarostně vylétávat z úlu ven. Mnoho zahrádkářů považuje pampelišku za neužitečný plevel a snaží se jí zbavovat všemi možnými způsoby. Kdyby si tak uvědomili, co jim v záhoncích nebo anglickém trávníku raší za poklad a místo toho se radovali, že mají přístup k čerstvým, zeleným superpotravinám zdarma ☺.

Zdravotní účinky

Zdravotní účinky zdroj: shutterstock.com

Pampeliška se řadí mezi velmi univerzální byliny. Můžete ji zužitkovat prakticky celou. Kořen smetánky má močopudné účinky, čistí játra a působí také jako antirevmatikum. Listy zase snižují krevní tlak a pomáhají bojovat proti žlučovým kamenům. Listy nebo kořen můžete také použít při žaludečních potížích nebo nechutenství. Celá rostlina má pak výrazné detoxikační účinky, dodává energii, pročišťuje ledviny a je doslova nabitá vitaminy A a C a beta-karotenem.

Pampeliška v kuchyni

Ze zářivě žlutých květů pampelišky si můžete uvařit chutný med, který zároveň skvěle poslouží jako náhrada včelího medu pro vegany. Teď zjara jsou úplně nejlepší mladé lístky pampelišek do salátů. Nejsou totiž ještě tolik hořké. Můžete je použít podobně, jako rukolu. Pokud si budete chtít zpestřit salát pampeliškovými listy i mimo jarní sezonu, můžete hořkost z pampeliškových listů částečně odstranit půlhodinovým máčením v osolené vodě. Do salátu můžete přidat i nadrobno nasekaný nebo nastrouhaný pampeliškový kořen. Nezapomeňte pak ani na zdravé tuky třeba v podobě semínek nebo kvalitního rostlinného oleje. Usnadníte tak přeměnu obsaženého beta-karotenu na vitamin A. Kořen ze smetánky lékařské pak můžete nejen nasušit na čaj, ale po nasušení také nasekat na drobné kousky, upražit, rozemlet a vzniklý prášek používat jako domácí náhražku kávy.

Využití smetánky lékařské v kosmetice

Zkrášlující účinky pampelišky znali už ve starověku. Používali její bílé „mléko“, které vytéká ze stonků, k vybělování pigmentových skvrn a pro rychlejší hojení drobných ran či bradavic. Pampeliška je také účinným bojovníkem proti akné. Kromě toho, že se s ní můžete výborně pročistit vnitřně, (což se pak brzy projeví i na kvalitě pleti), tak ji můžete využít i přímo v péči o pleť. Vychladlý odvar z pampeliškových květů je výborný jako pleťová voda, odvar z jejích listů pak působí blahodárně na rychle se mastící vlasovou pokožku.

Související produkt
Čaj ayurvédský Cleanse, bio 36 g, 20 ks
Pukka / 166 Kč
Bylinný ajurvédský čaj Cleanse spojuje chutnou směs bylin, které nejenže mají osvěžující chuť, ale zároveň napomáhají optimální látkové výměně.
Detail produktu