zdroj: shutterstock.com
Zatímco pár let zpátky mladí lidé řešili různé druhy antikoncepce a báli se nechtěného otěhotnění, teď se karta obrací a spousta z nich má naopak s početím velké problémy. Ve svém okolí znám hodně mladých žen ve věku 25 až 30 let, kterým se podařilo otěhotnět až po dlouhé době, kdy vyzkoušely už všechny možné rady a přemýšlely, jestli se dají na modlení nebo na umělé oplodnění.
Problém s plodností se netýká jenom žen. Jako ilustrační ukázka může sloužit příběh o tom, jak se skupinka šesti osmnáctiletých kluků vydala z hecu darovat sperma, že si něco přivydělají. No a žádný z nich neměl dostatečně kvalitní „vzorek“. Malá pohyblivost, malé množství nebo deformované spermie. Samozřejmě může jít o náhodu, kluci se prostě sešli, ale o tom, že neplodnost je v dnešní době opravdu velký problém, svědčí i množící se dotazy v různých poradnách a množství založených diskuzí na online fórech, kde se probírá účinnost metod, které mají zaručeně dopomoct k otěhotnění.
Přejít na sekci článku:
Co problémy s otěhotněním způsobuje?
zdroj: shutterstock.com
Hormonální antikoncepce – funguje na principu umělého dodávání ženských hormonů progesteronu a estrogenu. Pokud bude v organismu jejich hladina dostatečně vysoká, mozek nedá další příkaz k jejich produkci. Vaječníky, které tyto hormony jinak přirozeně tvoří, vypnou a přestanou fungovat. I když nám lékaři tvrdí, že tělo se od hormonů z antikoncepce očistí už za měsíc, spousta žen si kvůli tomu dává dohromady aknózní pleť někdy i pět let po té. Hormonální antikoncepce má ale na svědomí mnohem větší špatnosti, než jen opupínkovaný obličej. Hlavně při jejím dlouhodobém užívání se může stát, že vaječníkům dlouho trvá, než si zpátky uvědomí, že by měly začít pracovat a v tom nejhorším případě nenastartují nikdy.
Pilulka plná hormonů, kterou každý den ženy polykají, způsobuje problémy i mužům. Močí se totiž dostává do povrchových zdrojů vody. Dnešní čističky vody zatím nejsou na takové úrovni, aby byly schopné vodu od ženských hormonů očistit. S každou sklenicí vody si tak muži přilívají do těla hormony, které mohou způsobit hormonální nerovnováhu a následnou neplodnost.
Stres – kromě toho, že stres hraje velkou roli už při samotných pokusech o otěhotnění, může vám na problémy s otěhotněním zadělat už dávno před tím. Dlouhodobý stres má za následek zvýšenou hladinu kortizolu. Jinak potřebný stresový hormon se tak stává mimo jiné i nepřítelem našeho pohlavního ústrojí. Způsobuje hormonální nerovnováhu a polycystickou poruchu vaječníků. Oba tyto problémy mohou nakonec vést k neplodnosti.
Psychika – nejen eliminace stresu, ale také celková duševní pohoda, je pro úspěšné početí dítěte velmi důležitá. I když si miminko z celého srdce přejete, podvědomě se můžete bát toho, co přijde potom. Že si po mateřské nebudete moct najít práci, jak vše zvládnete, zda budete dobrým rodičem apod. Na základě této nejistoty může vaše mysl vysílat tělu podvědomě signály, že dítě vlastně nechcete a to se proti tomu obrní.
Nezdravý životní styl – spadá sem kouření, nadměrná konzumace alkoholu a také zvýšená spotřeba takzvaných bílých zabijáků (cukr, mléko, mouka a sůl). Všechny tyto zlozvyky postupně zanášejí naše těla, která pak nefungují správně a mohou mít i v mladém věku potíže nejen s plodností.