Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Svatojánské kvítí vás uklidní

Svatojánské kvítí vás uklidní Třezalka tečkovaná, bylinka hojně rozšířená i u nás,se s oblibou se používá pro zklidnění psychiky i péči o podrážděnou ekzematickou pokožku.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Svatojánské kvítí vás uklidní zdroj: wikipedia.org

Neexistuje snad žádná bylinka, která by na něco nebyla. Příroda je skutečně mocná čarodějka, která nám i v našem klimatickém pásmu nabízí své poklady na stříbrném tácu. Dokonce se říká, že člověku vyroste na zahradě taková bylinka, kterou on či jeho blízcí nutně potřebují.

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je vytrvalá bylinka z čeledi třezalkovitých a známou představitelkou rodu třezalka. Někdy se jí lidově říká kvítí sv. Jana, čarovník, krevníček nebo svatojánská bylina. Ale má také třeba romantický název ve slovenštině, l'ubovník bodkovaný. Třezalka má dřevnatějící lodyhu kruhového průřezu, na načervenalých stoncích se objevují malé oválné lístky posázené tečkami, jež jsou viditelné proti světlu. Třezalka kvete od poloviny června až do září. Kvítky jsou žluté a obsahují barvivo hypericin. Třezalka roste po celé Evropě, ale i v Malé Asii či v Africe v pohoří Atlas. U nás, ji najdete v nížinách i v podhorských oblastech. Takže když si budete chtít v létě odpočinout na louce nebo na okraji lesa, můžete ji tam spatřit. Sbírá se kvetoucí nať a květy třezalky tečkované, a to hned ráno po rozkvětu. Kdysi se říkávalo, že když se třezalka sbírá o svátku svatého Jana, má největší účinnost. Nejlepší dobou pro sběr třezalky je červenec a srpen.

Květ třezalky obsahuje flavonoidní glykosidy (hyperosid, rutin, hyperin), třísloviny, pryskyřice, silice a barviva (hypericin). Dalšími látkami jsou provitamin A, vitamin C, organické kyseliny či červená fenolická barviva s fotosenzibilizujícím účinkem.

Přejít na sekci článku:

Na jaké neduhy třezalka zabírá?

Na jaké neduhy třezalka zabírá? zdroj: shutterstock.com

Účinky třezalky tečkované jsou známé již po staletí. Třezalka a z ní připravená léčiva mají silné antidepresivní účinky. Červený olej z poupat a květů byl považován za výborné antiseptikum a používal se na špatně hojící rány, popáleniny a při spálení sluníčkem. Určitě jste se již někdy setkali s třezalkovým olejem nádherné červené barvy. Bývá používán při tzv. Breussově masáži, která se většinou provádí po Dornově metodě. Díky této jednoduché a jemné manuální terapii se srovnají obratle a klouby do správné polohy (zejména trpíte-li bolestmi) a třezalkový olej, použitý při následném ošetření a masáži, napomůže zklidnění a hluboké relaxaci. Třezalkový olej si můžete běžně zakoupit, nebo si ho připravit sami. Lze tak učinit macerací květů třezalky ve slunečnicovém nebo olivovém oleji.

Teprve v 19. století byl objeven pozitivní účinek třezalky na psychiku. Hypericin a hyperforin, látky, které jsou v této léčivé bylince obsaženy, se s velkým úspěchem používají při úzkostných stavech, depresích či nespavosti. Vědci, kteří zkoumali účinky extraktu z třezalky tečkované na osobách s lehkými až středně těžkými depresemi, zjistili, že se třezalkové přípravky s přehledem vyrovnají klasickým antidepresivům. A mám pro vás dobrou zprávu: na rozdíl od syntetických antidepresiv nemají ty ze svatojánské bylinky žádné vedlejší účinky.

Související produkt
Olejový extrakt třezalkový, bio 50 ml
Saloos / 175 Kč
Třezalkový extrakt celkově zklidňuje a také čistí citlivou, zánětlivou a podrážděnou pleť. Je velmi účinný při hojení kožních onemocnění, drobných řezných ran. Je vhodný i pro velmi citlivou pleť.
Detail produktu