Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Svatojánské kvítí vás uklidní

Svatojánské kvítí vás uklidní Třezalka tečkovaná, bylinka hojně rozšířená i u nás,se s oblibou se používá pro zklidnění psychiky i péči o podrážděnou ekzematickou pokožku.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Příprava třezalkového čaje

Příprava třezalkového čaje zdroj: shutterstock.com

Přibližně 2 čajové lžičky sušené třezalkové natě zalijte 200 - 250 ml vroucí vody a nechte vyluhovat. Po 15 minutách čaj sceďte a lehce vychladlý ho můžete popíjet. Obvykle se pije vlažný 2x denně po doušcích, nejlépe ráno a večer. Nálev je zapotřebí vždy připravovat čerstvý.

Jak si připravit třezalkový olej

Vezměte 1 hrst sušených třezalkových květů a poupat (nebo dvojnásobné množství čerstvých květů) a dobrý rostlinný olej nejlépe v bio kvalitě (mandlový, olivový či jojobový). Květy a poupata třezalky vložte do umyté zavařovací sklenice a zalijte asi desetinásobným množstvím rostlinného oleje. Je potřeba, aby byly všechny květy zcela ponořeny. Pak postavte sklenici cca na 6 týdnů na slunce, nejlépe na okenní parapet a každý den ji pořádně protřepejte. Po 6 týdnech se olej zbarví do červena. Nyní lze olej přecedit přes jemné sítko a naplnit do láhve nebo čisté zavařovací sklenice. Rostlinka uvolnila veškeré svoje cenné látky do oleje, květy už tedy můžete vyhodit. Třezalkový olej se jemně vtírá na postižená místa, a to tak často, jak potřebujete, dokud daný problém nezmizí.

Příprava třezalkové tinktury

Je potřeba: 60 gramů čerstvých třezalkových květů (nebo 30g sušených), 200 ml žitné pálenky (nebo jiného vysokoprocentního alkoholu). Vložte čerstvé nebo sušené třezalkové květy do 250 ml zavařovací sklenice a přidejte alkohol. Květy opět musí být alkoholem zcela zalité, aby nezplesnivěly. Sklenici dobře uzavřete a postavte asi na 4 - 6 týdnů na teplé, slunné místo. Občas obsah proklepejte. Po uvedeném čase tekutinu přeceďte přes sítko a naplňte jí pomocí trychtýře do malé, nejlépe pipetovací lahvičky. Určitě nezapomeňte na tinkturu uvést datum. Kapky vydrží asi 1 rok.

V akutních případech se tinktura užívá 1x denně po 20 - 40 kapkách nakapaných do vody. Při stejném dávkování je možné si udělat několikaměsíční kúru. Nějakou dobu trvá, než se účinek léčby projeví. Doporučuji neužívat tinkturu z třezalky před sluněním!

Související produkt
Olejový extrakt třezalkový, bio 50 ml
Saloos / 168 Kč
Třezalkový extrakt celkově zklidňuje a také čistí citlivou, zánětlivou a podrážděnou pleť. Je velmi účinný při hojení kožních onemocnění, drobných řezných ran. Je vhodný i pro velmi citlivou pleť.
Detail produktu