zdroj: Unsplash
Kdo by doma nechtěl vlastní zeleninu a bylinky, které si při vaření půjde sám natrhat úplně čerstvé bez chemických hnojiv a postřiků? Pokud nemáte zrovna dům se zahradou, úplně postačí balkon nebo parapet za oknem. Nemusíte kupovat drahé truhlíky, skvěle poslouží keramické misky, plastové kelímky a plechovky. Zahradničení vám udělá radost a zároveň je to skvělá relaxace – tak si přečtěte naše rady a pusťte se do toho!
Voňavá rajčátka
Keříčková rajčata jsou nejvděčnější balkonová zelenina (nebo ovoce?). K životu jim stačí sluneční paprsky, dostatečně velká nádoba a občas zalít. Určitě je dejte vyloženě na prosluněné místo, ve stínu vám totiž plodit nebudou. Můžete si koupit buď zakrslé třešňové odrůdy speciálně na balkon, nebo klasická tyčková rajčata v plné velikosti. Na balkon je ideální první varianta – jedna rostlina vyplodí desítky chutných malých rajčátek, která krásně provoní váš balkon. A zvládne to i úplný začátečník!
Sladké jahody
Nemusíte jako Maruška ke dvanácti měsíčkům ani do supermarketu, abyste si mohli udělat domácí jahodový pohár, kdykoli dostanete chuť. Jahody můžete mít klasické nebo malinké lesní – vyzkoušejte oboje, jejich chuť se liší. Koupit je můžete na farmářských trzích nebo u zahradníka. Sklízet budete od konce května až do září a jedna sazenice jahodníku plodí dvě až tři sezóny. Základem je kvalitní substrát a dostatek vody, kterou nalijete do misky, ne na listy.
Papriky a chilli
Papriky se pěstují podobně jako rajčata – potřebují hodně sluníčka a pravidelnou zálivku. Většina odrůd papriky potřebuje 6 až 9 měsíců na růst a dozrání plodů, proto výsev probíhá od ledna do března. Ale vy si můžete koupit už hotovou rostlinku. Pokud máte chuť na něco pikantnějšího, můžete zkusit malé chilli papričky, které koupíte v lepších květinářstvích. Keřík s roztomilými chilli papričkami je i skvělá dekorace do bytu.
Soukromé bylinkářství
Čerstvé bylinky provoní každou kuchyni. Můžete je i usušit a dát v látkovém pytlíčku do skříně. Kupte si v zahradnictví nebo na trzích malé sazeničky tymiánu, majoránky, rozmarýnu, máty (na mojito mátu klasnatou), saturejky, oregana a nezapomeňte na bazalku nebo koriandr. Jedna sazenička vás vyjde na pár desítek korun a udělá hodně radosti. Společně je přesaďte do většího truhlíku s lehčím substrátem pro bylinky a už si stačí jen přivonět. Na nenáročných bylinkách naučíte snadno zahradničit i děti.
Pytel brambor
Na pěstování brambor nepotřebujete celé pole, stačí si sehnat jutový pytel nebo velkou, hlubokou nádobu. Kupte brambory na sadbu, ideálně pozdní odrůdu. Na dno srolovaného pytle vysypete asi deseticentimetrovou vrstvu substrátu a přidejte tři brambory. Ty lehce zasypete a už jen čekejte. Jakmile brambory začnou klíčit, tak postupně substrát přisypáváte do výšky kam to jen půjde. Brambory se sklízejí v momentě, kdy jim začne uvadat a žloutnout nať, a bude z nich skvělý salát nebo příloha.
Dobrou chuť a pěstování zdar!