Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Domácnost bez odpadu

Domácnost bez odpadu Zero waste jede. A není jenom pro bláznivé ekomaniaky. Prospívá totiž celému světu.
Pavlína Klaudová
4,4 5
16

domácnost bez odpadu zdroj: shutterstock.com

Věděli jste, že se na světě každou minutu hodí do koše jeden milion jednorázových plastových kelímků? A zhruba 8,8 milionu tun tohoto odpadu skončí každoročně v oceánech. Tam se rozkládá na mikroplasty a ty není prakticky možné vyčistit, takže zatěžují vodní organismy a ničí jejich přirozeného prostředí. Ryby a další živočichy pak následně konzumujeme v rámci potravinového řetězce, kontaminované plastickým odpadem. A to je jenom špička pyramidy. Zkuste přispět k tomu, aby bylo na světě méně odpadu!

Je zero waste doménou „divných lidí“?

Většinová společnost frčí na vlně jednorázových věcí. Když jdete na oslavu, setkáváte se v míře více než obrovské s různými plastovými příbory, talíři nebo kelímky. Jsou pohodlné, lehké, nemusí se umývat a jednoduše se vyhodí, když je nepotřebujete. A to je ten největší problém. Ptáme se, proč bychom neměli otočit náš každodenní pohled na tento nešvar společnosti a neukázat jeho temnou stránku? Protože bez zbytečných plastů lze žít poměrně aktivně a nápaditě. Chce to jen trochu cviku, adoptování zero waste životního stylu není nic problematického.

Ne, zero waste není doménou „divných lidí“ a ekofanatiků. Pokud si uvědomíme, jakým způsobem zatěžuje běžný uživatel jednorázových věcí světové ekosystémy a vodní plochy, dojdeme k alarmujícímu výsledku. A tento stav je prostě dlouhodobě neudržitelný. Nestačí odpad jenom třídit a donekonečna vyrábět nový. Uvědomělý a efektivní životní styl, zvaný zero waste vyhledává čím dál více lidí a je to jen dobře. Zkoušeli jste například jít nakupovat s vlastním látkovým sáčkem na pečivo? Pokud ne, udělejte to. Vydrží v něm daleko déle čerstvé a lepší než v klasických plastových pytlících.

Jde vůbec praktikovat zero waste pohodlně?

Jeden člověk vyprodukuje denně v průměru 4 kilogramy odpadu. Celkově se v tom samém čase zvládne recyklovat 30% z celkového počtu, který vůbec může projít recyklací. Třídit je fajn, ale ani to mnohdy nestačí. Cílem zero waste je nakupovat co nejméně průmyslových obalů a snížit tak produkci celkového odpadu. Celková idea spočívá v tom, že podporuji místní produkci, nejlépe drobné podnikatele, od kterých si mohu koupit např. potraviny do vlastního obalu, který je použitelný prakticky neomezeně. Velmi dobře se dá zero waste praktikovat např. na farmářských trzích a ve specializovaných prodejnách, kde vám rádi naváží třeba luštěniny nebo těstoviny do vámi přinesené nádoby nebo boxu na potraviny.

Dalším bodem zero waste je kupovat víceučelové prostředky např. sodu bikarbonu. Tu lze použít do pečení, na mytí hrnců a pánví nebo jako čistič domácnosti. Příznivci tohoto životního stylu odmítají vlastnit přehršli domácích spotřebičů, které se často kazí a mají nepříznivý dopad na životní prostředí. Takže místo kávovaru si můžete koupit klasickou džezvu a místo elektrického mlýnku na kafe ten ruční, případně si ho nechejte namlít přímo v obchodě. Používejte více materiálu, který je kompostovatelný a může být použitý pro hnojení vašich vlastních výpěstků.

Máte-li děti anebo si nosíte svačiny do práce, existuje mnoho skvělých a moderních designů užitkových nádob. My v Biooo nabízíme odlehčené, praktické lahve na pití Made Sustained a Retap. Najdete u nás také moderní krabičky na svačinu nebo lehký oběd, ale také ubrousky, které jsou plně v souladu se zero waste ideou. Můžete u nás najít také moderní síťovky pro váš pohodlný nákup a látkové sáčky na ovoce nebo pečivo, které díky nim vydrží déle čerstvé a lahodné. Látkové sáčky totiž zaručují lepší prodyšnost a nepodporují hnilobné procesy tak, jako je tomu u těch plastových.

Uvědomujeme si, jak těžké je najít zero waste kosmetiku. U nás si ti, kteří chtějí zero waste zkrášlovadla mohou pořídit např. kastilské mýdlo od Dr. Bronnera, které má sice plastový obal, ale mnoho různých využití. Můžete ho použít k mytí nádobí, čištění zubů i osobní hygieně. Nabízíme také klasická mýdla bez zbytečného obalu jako třeby ty od Almara Soap a kuličky do koupele, které si můžete odnést ve vlastním sáčku.

Jak pracovat se zero waste na poli ženské a dětské hygieny?

Důležitými body zero waste jsou hygienická řešení u dvou částí populace. Žen a dětí, které produkují poměrně dost odpadu, jenž se špatně recykluje. Jedná se o hygienické prostředky jako dámské vložky nebo dětské pleny. I když existují eko varianty, zero waste rodina přemýšlí jinak, látkuje nebo kalíškuje. I když potřebujete k celému procesu trochu více času na údržbu, jedná se o stále populárnější metody. Obzvlášť kvůli různým alergickým reakcím na klasické, mnohdy nepříjemně parfemované hygienické pomůcky, z kterých mají ženy často nepříjemné záněty.

I když jsme mnohdy odrazovány starší generací, která nám vykládá hororové story z mladých let, mající název „osobní hygiena v našem pravěku“, není se čeho bát. Dnešní látkové dámské vložky se dají pohodlně prát v pračce s pomocí žlučového mýdla, které je výborné na odstraňování nežádoucích skvrn. Takže žádné hrnce a vyvářka nejsou potřeba. Pokud ale chcete ještě ekologičtější řešení, máte-li zrovna své dny, zkuste menstruační kalíšek. Jeho používání je jednoduché, chce to jen trochu cviku a trpělivosti. Pokud uvažujete o jeho koupi a nevíte, který by byl pro vás vhodný, rádi vám s výběrem pomůžeme.