Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bydlím u své kočky

Bydlím u své kočky My bydlíme u svých koček a naše kočky nakupují v Biooo.
Marcela Fröhlichová
5,0 5
27

Bydlím u své kočky zdroj: unsplash.com

Také bydlíte u své kočky? Majitelé koček často vtipkují na toto téma, ale je pro to řada důvodů pocházející z kočičí historie, o kterých už dnes nemáme ani zdání. Myslím, že moje kočky a všechny kočky vůbec si moc dobře uvědomují, že jsou nositelé genů svých předků, kteří byli v Egyptě vysoce uctíváni. Posvátné kočky žily v chrámech a jejich krmení bylo rituálem. Lidé totiž věřili, že se bohyně Bastet vtělila do kočičí podoby a takto byla také zobrazována - jako žena s kočičí hlavou ozdobená šperky. Zabití kočky se v Egyptě trestalo smrtí, nejčastěji ukamenováním. Když kočka zemřela přirozeně, dostalo se jí od majitele i posmrtné péče - mumifikace.

Když tohle všechno vím, už mnohem lépe chápu, proč můj kocour zásadně sedá na mé místo, leží na mé posteli a tváří se, že já bydlím u něj. Protože je to pravda. Měla bych být přece poctěna, že mohu několikrát denně podstupovat rituál krmení svých koček. Pravdou je, že křesťanství uvrhlo kočky do opačného extrému, kdy je pojímalo negativně jako čertovo stvoření, které často napomáhalo čarodějnicím, což v reálu byly ženy, které žily v souladu s přírodou, žádné děsivé ženy létající na koštěti.

Spousta lidí vnímá kočku jako příliš nezávislou, nevychovatelnou, a proto složitější na post mazlíka. Pejsek je naopak vnímán jako poslušný a poddajný, přítulný. A přitom pes byl odjakživa především společník lovce, tudíž žádný mazlík. Časy se změnily a historie našich mazlíků je velice zajímavá. Člověk z ní může čerpat zajímavé informace, ale pravdou zůstává, že lidé se převážně dělí na kočkomily a pejskomily.

Já miluju oboje, ale už více než dekádu chovám jen kočky. Náš kočičí patriarcha je toho důkazem, přišel do naší rodiny jako první a dovršil už sedmnáctý rok svého kočičího života. Mezitím se u nás vystřídala spousta koček. A stejně jako lidé i kočky mají různé povahy. Ačkoliv jsou ve své duši velice svobodné a nezávislé, dokáží respektovat vůdce smečky - vás - aby si za vašimi zády stejně udělali, co chtějí. Kočka dokáže být členem rodiny, protože ví, že z toho plyne spousta výhod a člověk určitě také ví, jaké výhody pro něj plynou z toho, že žije s kočkou. I v moderní době, kdy bydlí v paneláku a jeho kočka už nemusí lovit škodlivé hlodavce.

Bydlím u své kočky

Kočka je totiž velice senzitivní tvor a citlivě reaguje na dění v rodině. Často si to ani neuvědomujeme. Kočka reaguje na naše nemoce i emoce. Když jsme nemocní, lehá si co nejblíže k nám, aby nám ulevila, a když je nám fajn, často celé dny nepřijde zkontrolovat naši/její postel. Když máme spoustu starostí a přetíženou hlavu, kočka si často lehá hned vedle našeho polštáře a naší hlavy, přitom běžně leží u nohou. Říká se také, že kočka přímo vyhledává patogenní zóny v bytě, kdežto pes se jim vyhýbá. Tam, kde kočka často leží, je možná nějaká disharmonie, a kde často leží pes, je všechno v pořádku. Těžko říct, nakolik jsou tyto mystické věci pravdivé, ale ze svého života s kočkou už jsem ledacos vypozorovala a dá se říct, že já i moje kočka se prostě chápeme a respektujeme. Občas ví, že jí musím dát najevo, že ten stůl je opravdu můj a ne její, a tak to pro chvíli oběda respektuje. Také ví, že já respektuji, když se se mnou nechce mazlit. A tak to ve správném vztahu přece bývá, a to i ve vztahu mezi člověkem a zvířetem.

O rituálu krmení si napíšeme příště. Běžná krmiva, ve kterých byste maso jen těžko hledali, kočkám nemusí dlouhodobě vyhovovat. I kočky si zaslouží zdravou pestrou stravu. A co si budeme povídat, kočky mají své chutě a preference. Věděli jste, že v sortimentu BIOOO myslíme i na mazlíčky a najdete tam bio produkty i pro kočky?