zdroj: shutterstock
Podnikání aktivit s dětmi je nejen zábava, ale také je to velmi důležité pro jejich vývoj a rozvoj dovedností. A protože je právě dneska mezinárodní den dětí, pojďme se společně podívat na různé aktivity pro různě staré děti, kterými se třeba můžete inspirovat při vymýšlení programu pro vlastní ratolesti.
Co s těmi nejmenšími
V tomto věku jsou děti ještě vcelku malé a jejich dovednosti se teprve rozvíjejí. Proto je důležité propojovat příjemné s užitečným a v rámci programu klást důraz i na to, aby aktivity byly zábavné, ale také aby správně rozvíjely schopnosti dítěte. První oblastí, která může zabavit i vzdělat je hudba. Zpívejte dětem písničky, hrajte na hudební nástroje nebo tleskejte do rytmu. Pomůžete tak rozvíjet sluchové a rytmické schopnosti děťátka už od malička. Hledejte, co se mu líbí, co ho baví a v čem se třeba bude moct v budoucnosti zdokonalovat. Dalším z tipů jsou procházky v přírodě. To může znít naprosto banálně a otřepaně, nicméně i podněty třeba v lese mohou děti bavit a rozvíjet. I malý člověk může poslouchat rozmanité zvuky, objevovat nové vůně i textury přírodního bohatství. Po vzdělávací stránce se může už od malička učit poznávat různé rostliny, listy, kamení, vůně a rozvíjet tak i své smyslové schopnosti.
Školkový věk
V tomto období života už začínají být malí zvědavci samostatnější a jejich zájem o svět kolem nich se tak zvyšuje. Pokud je vaše dítě vě školkovém věku, zde je několik aktivit, které by mohly bavit i vaše dítě. První možností je velmi často nějaká venkovní aktivita a ani v našich tipech tomu nebude jinak. Na rozdíl od našich nejmenších už ale školkové děti dokáží vcelku obstojně ocenit hřiště. Zajděte na místní hřiště, kde se děti mohou vyřádit na prolézačkách, houpačkách a skluzavkách. Tím se jednak zabaví na minimálně dobrou půl hodinu a zároveň mohou zlepšit své pohybové dovednosti či navázat interakci se svými vrstevníky. V tomto věku jsou už děti také schopné udržet aspoň chvilku pozornost u čteného slova. Čtěte jim oblíbené pohádky nebo vyprávějte příběhy s interaktivními prvky. Tato činnost podporuje rozvoj slovní zásoby a fantazie a zároveň také slouží jako skvělý čas jen pro dítě a rodiče, ze kterého se může stát velmi příjemný denní návyk. Abychom neopomněli ani kreativní stránku ve vývoji dítěte, je vhodné rozvíjet fantazii a tvořivost dítěte nejen v rovině slovní, ale i pomocí výtvarných aktivit. Zkuste dítěti poskytnout různé materiály, třeba i přírodní, sesbírané během procházky venku. Fantazii se meze nekladou, můžete tvořit úplně cokoliv, od modelování, lepení a malování až po vyrábění postaviček z kaštanů a špejlí.
A co s předškolákama?
Ve věku mezi 5 a 6 lety se děti začínají stávat ještě aktivnějšími a zvídavějšími. Samozřejmě ani ony nepohrdnou návštěvou venkovního hřiště nebo čtením, nicméně u takto starých dětí je už i prostor pro zavedení o stupeň sofistikovanějších aktivit. Jednou z nich může být například návštěva nějakého muzea nebo vědeckého centra s programem pro děti. Samozřejmě pokud by to zrovna vašeho potomka zajímalo, nicméně pokud už od mala rád listuje atlasem s obrázky žraloků tak vzhůru do mořského světa! Baví vaše dítě interaktivní čtení? Zkuste ho vzít na nějaké "dítě friendly" představení do divadla. Pokud ho zajímají chemické a fyzikální pokusy, zkuste si doma klidně nějaké udělat. Na internetu se dá v dnešní době najít nespočet různých návodů. V neposlední řadě lze určitě zmínit i pomoc v domácnosti nebo konkrétně v kuchyni. Může to být něco úplně jednoduchého, například krájení měkčí zeleniny mazacím nožem nebo míchání, nicméně věřte, že dítě se bude cítit důležitě a užitečně a ještě se k tomu naučí něco nového a do života potřebného.