zdroj: unsplash
Nastoupilo vaše dítě do školky a od té doby nosí domů jednu virózu za druhou? Nebo máte o něco starší dítko a chcete ho udržet přes školní rok co nejvíce zdravé? Inspirujte se tipy, jak přirozeně posílit dětskou imunitu.
Utváření imunity je celoživotní proces. V prvních měsících života je miminko chráněné zejména pomocí protilátek od matky, posléze začíná rozvíjet také vlastní obranyschopnost. Setkává se s nejrůznějšími patogeny a vytváří vlastní protilátky. Vyvíjí se i střevní mikroflóra, která je pro imunitu zásadní. Imunita je zkrátka rok od roku silnější.
TOP 7 způsobů, jak předejít častým virózám
Často se stává, že jakmile dítko nastoupí do kolektivu ve školce či škole, bývá nemocné několikrát ročně. Z každé virózy se však tělo poučí a vybuduje si imunologickou paměť. Některé děti však mají lepší imunitu než jiné – jak tedy dětskou obranyschopnost co nejlépe podpořit?
1. Pestrá a čerstvá strava
Nejúčinnějším způsobem, jak rozvíjet imunitu hned po narození, je kojení. Mateřské mléko je plné protilátek, které dají základ budoucímu imunitnímu systému. Strava je důležitá i v pozdějším dětském věku. Obranyschopnosti škodí příliš cukru, takže se sladkostmi to raději nepřehánějte a instruujte také babičky. Dětské jídlo by mělo být z čerstvých surovin, plné živin a vitamínů. Důležitý je dostatek zeleniny a ovoce, mléčných výrobků a libového masa. V chladnějším období jsou skvělé husté zeleninové polévky, šípkový čaj nebo rakytníkový sirup, v létě pak různé variace salátů a čerstvě utržené jahody či jablíčka.
2. Probiotika
Jelikož zdraví začíná ve střevech, vyplatí se podpořit také střevní mikrobiom. Zvolit můžete přírodní probiotika jako jsou zakysané mléčné výrobky, kysané zelí či jinak fermentovaná zelenina nebo přímo probiotické doplňky stravy.
3. Spánek
Když dítě spí, dochází k regeneraci a nastartování imunity. I jedna špatně prospaná noc může způsobit horší obranyschopnost. Školkové děti potřebují přibližně 10 až 13 hodin spánku denně, školáci pak 9 až 11 hodin.
4. Špína
Děti, které jsou obklopeny až nemocniční čistotou, mívají horší imunitu než raubíři, kteří se hrabou v hlíně, občas si neumyjí ruce a jsou ve styku s domácími zvířaty. Pro vývoj imunitního systému je totiž nezbytné, aby se organismus setkával s nejrůznějšími patogeny a uměl na ně reagovat. Rozmanité prostředí, kde není neustále přítomno antibakteriální mýdlo, má pozitivní vliv také na mikrobiom. Přiměřená hygiena je namístě, platí však, že nic se nemá přehánět.
5. Oblékání
Volte raději více vrstev a když bude dítěti teplo, nenechte ho se zbytečně přehřívat. Vyhněte se neprodyšnému oblečení a sáhněte raději po funkčních materiálech, které nenechají dítě prochladnout ani když se zpotí.
6. Pohyb
Běhání za balonem. Sáňkování. Rodinné výlety... Přiměřená fyzická aktivita dokáže dětskou imunitu doslova nakopnout, rozproudí totiž krev a s ní i aktivitu bílých krvinek. S pravidelnými sportovními kroužky můžete začít dokonce již od 3 let. Pohyb je skvělý také proto, že zamezuje nadváze, která je zátěží pro celý dětský organismus. Jako bonus může vaše ratolest objevit lásku k pohybu, ze které může těžit i v dospělosti.
7. Psychická pohoda
Že tělo a psychika jsou propojené, platí i u nejmenších dětí. Hádající se a unavení rodiče způsobují dětem stres, který se projevuje oslabením imunity. Soustřeďte se proto také na vlastní psychickou pohodu a funkční vztahy – vy i ratolest budete spokojenější a zdravější.
Sáhněte po dětských vitamínech na posílení imunity
Chcete dětskou imunitu podpořit ještě více? Pomoci můžou kvalitní doplňky stravy, ideálně v bio kvalitě. Kromě vitamínu C je skvělý i vitamín D, který oceníte zejména v zimním období, kdy je venku nedostatek sluníčka. Výtečným doplňkem jsou také omega-3, 6 a 9 nenasycené mastné kyseliny nebo probiotika.