Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na dětskou bolístku

Jak na dětskou bolístku Co dělat s dětskou bolístkou?
Hana Bartušková
5,0 5
1

Jak na dětskou bolístku zdroj: shutterstock.com

Dětské bolístky jsou snad nejhorší ze všech. Protože když něco bolí nás, tak si i můžeme říct, že to nic. Navíc víme, že to přejde. A nejspíš už nás někdy něco bolelo víc. Takže nějaká modřina na koleni nebo škrábanec na ruce nás z míry nevyvede. U dětí je to ale jiné.

Všechno totiž bolí. Hodně. Možná je to úplně poprvé, co je to koleno do krve. A možná je to už popáté tento měsíc. A stejně to bolí úplně nejvíc. A můžete do toho malého nebo většího utrápeného hustit horem dolem, že to nic a že to se zahojí. Nepomáhá to a dětské slzičky pak bolí nejen děti ale vlastně také nás.

Přejít na sekci článku:

Placebo efekt

Placebo efekt zdroj: shutterstock.com

Hlavním znakem dětské bolesti bývá často fakt, že bolest je jenom v hlavě. Dost často děti totiž vypláčou mnohem víc slziček pro banální škrábnutí, na které ale vidí a z kterého třeba ukápla kapka krve, než třeba při drsném pádu, který se ale stal během hry s jinými dětmi. Při škrábnutí doma každé malé dítě rychle utíká za maminkou pro trochu té útěchy a pak většinou pláče už jen ze setrvačnosti a z toho důvodu, že prostě jeho bolest maminka na sebe přenést nedokáže. Ale venku se za chvíli už zase rozběhne za kamarády.

Na takové bolístky pak nejlépe funguje placebo efekt. Fakt není nic jednoduššího než ze šuplíčku vytáhnout zázračnou mastičku. Takovou, co uklidňuje bolest, a takovou, co je vlastně spíš medicínou než nějakým obyčejným krémem. Mastičku, co používáme jenom při bolesti a u které děti opravdu věří, že je zázračná. Protože tou se nemažeme jen tak, tou se mažeme jenom, když nás to bolí. A malý nešťastník se namaže, setře slzičky a čeká. Čeká na to, že bolest přestane. A ona kupodivu opravdu přestane, protože přiznejme si, jak dlouho bolí takové škrábnutí? No jenom chvilku.