Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Končí prázdniny, začíná škola

Končí prázdniny, začíná škola S koncem léta začíná nový školní rok a s ním spojené období zvýšeného stresu.
Jana Konečná
4,0 5
1

zdroj: unsplash

Léto pomalu končí a začíná podzim, na který se někteří po horkých letních dnech těší s neskrývanou radostí. Ostatně už se ohlašuje dešti, chladnějšími rány a dřívějším soumrakem. S podzimním počasím přichází pro většinu dětí a rodičů další změna - od 1. září je čeká škola. Některé děti už se těší a nemůžou se dočkat (zpravidla malí prvňáčci). Jiné se bojí, protože neví, co je čeká a ty další zase už moc dobře ví, do čeho jdou.

Následující rady usnadní vstup do nového školního roku nejistým prvňáčkům i rozmrzelým zkušeným školákům. Máme rady i pro pubertální středoškoláky, kteří jdou do prvního ročníku a mají před sebou začátek v úplně novém prostředí a nezapomněli jsme ani na starostlivé rodiče, aby všechny ty změny přestáli v klidu a mohli být oporou pro školáky všech věků.

Související produkt
Lexicon of Fragrances, Axel Meyer 192 stran
Taoasis / 499 Kč
Kniha doplněná obrázky vás zavede do světa aromaterapie. Vysvětlí vám, jak se oleje získávají a prakticky používají.
Detail produktu

Přejít na sekci článku:

Pro prvňáky

Pro prvňáky zdroj: shutterstock.com

První školní den je velkou emocionální zátěží pro děti i rodiče. Natěšené děti už se nemohou dočkat a poslední srpnové noci kvůli nervozitě většinou ani nespí. Bázlivější děti, které si přirozeně moc nevěří, se spíše budí obavami. Bojí se, že jim to ve škole nepůjde, že s nimi nikdo nebude chtít sedět v lavici a kamarádit se. Pro dětskou hlavičku tyto starosti představují skutečný problém, který ji může ve výsledku zatížit více, než se na první pohled může zdát.

Na pubertu s citem

Pokud máte doma náctiletého, který od září začíná první ročník na střední škole, je možné, že situaci prožívají úplně stejně, jako když šli do první třídy. Možná ještě daleko hůře, protože tato změna přichází zcela nevhod. V období největší nejistoty a křehkého sebevědomí – pubertě. Upřímného citového výlevu se od nich ale nejspíš nedočkáte. Pokud jsou však s každým dalším uběhlým srpnovým dnem víc a víc nervóznější, bouchají dveřmi, zdánlivě bezdůvodně vybuchují a jinak rámusí. Nemohou vás přeci nechat jejich slabost zahlédnout, když už jsou přece tak dospělí.

Terapie vůní

Na malé děti vyzkoušejte aromaterapii. Před spaním jim ulevte levandulovým či heřmánkovým éterickým olejem. Na přehnanou nervozitu zabírá jasmín. Růže podpoří sebevědomí. Malým dětem se bude moc líbit zapálená aromalampa při čtení pohádky před spaním. Na pubertu však musíte trochu oklikou. V období vzdoru a vymezování osobnosti totiž z principu odmítnou jakýkoliv váš názor. Zkuste proto nenápadně do koupelny podstrčit třeba koupelový olej s vůní růžového dřeva nebo levandulový zklidňující olej. Pokud navíc ještě mezi řečí naznačíte, že to je vaše kosmetika a ať vám na ni nechodí, úspěch na sebe nenechá dlouho čekat.

Hořčík nejen na namožené svaly

Zároveň můžete přidat do rodinného jídelníčku potraviny bohaté na hořčík, který pomáhá zmírňovat stres a nervozitu. Je nezbytný pro vedení nervových vzruchů  a tedy i pro kvalitnější proces učení a zapamatování. Připravíte tak jejich mozek na lepší vstřebávání kvanta učení, jež se na ně od září začne valit. Na kuchyňském stole nechejte jen tak náhodou ležet vysokoprocentní čokoládu a banány, při vaření luštěnin a obilnin přihoďte do vody i trochu mořské řasy. Obohatíte tak navíc vaše jídla o další minerály, kterých jsou řasy plné.