zdroj: unsplash
Dětská pokožka je až pětkrát tenčí než pokožka dospělého a je násobně citlivější. Abyste předešli ekzémům, perte bez chemie. Tenzidy a parfemace obsažené v pracích prášcích mohou totiž miminka
dráždit a způsobovat jim ekzémy. Pokud se jim chcete vyhnout, hledejte prací prostředky s přírodním složením. Ty jemnou kůži nedráždí.
Pozor na syntetické látky
Kůže miminek je v mnohém podobná kůži alergiků. Silně reaguje na syntetické látky obsažené v pracích prostředích. Může jít o tenzidy, které zejména v konvenčních pracích prášcích hrají prim. Reakci ale vyvolávají i bělidla na bázi chloru, syntetické konzervanty, různé parfemace v pracích gelech a podobně. Čím citlivější a nevyvinutější je imunitní systém, tím silnější reakci může být při kontaktu s těmito látkami. Že miminku nesedí prací prášek poznáte podle vyrážky či ekzému, v extrémním případě vznikem alergie.
Jak vybírat prášek pro miminka?
Při výběru pracího prášku nebo gelu pro miminka si počínejte mimořádně obezřetně. Na obalu by mělo být uvedeno, že je prášek vhodný buď přímo pro děti, nebo pro citlivou pokožku se sklonem k ekzému či alergiím. Prací prášek by měl být ideálně bez parfemace. Některé přírodní prací prášky mají dokonce přímo uvedeno, že neobsahují fosfáty, tenzidy, rozjasňující složky, parfemaci a další přísady, které mohou dráždit pokožku děťátka.
Ocet místo aviváže
Protože většina aviváží pro miminka nejsou vhodná, doporučuje se je při praní vynechávat. Pokud ale při praní použijete mýdlové ořechy, dojde ke změkčení prádla přirozeným způsobem. Alternativně můžete jako změkčovadlo prádla využít kuchyňský ocet. Ten má u dětí i atopiků velmi dobrou snášenlivost. Nepříjemného zápachu se bát nemusíte, pokud použijete jen malé množství. Na plnou pračku stačí 0,04 l octa, přičemž vůni prádla neovlivní. Případně můžete do zásobníku pro aviváž nakapat několik kapek éterického oleje, který prádlo také hezky provoní.