Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 mýtů o ekzémech aneb zapomeňte na sádlo i kortikoidy

Ekzém, žena se škrabe na zádech, mýty o ekzémech zdroj: Shutterstock

Trápí vás nějaký typ ekzému? Tak to patříte mezi asi pětinu středoevropské populace a nemocných stále přibývá. A jak už to tak bývá, i okolo ekzémů se vytvořila spousta mýtů a pověr, která vám mohou uškodit. Tady je pět nejčastějších. 

Začíná to vždycky od miminka

Ačkoli se nejčastěji objeví už u kojenců, ekzém vás může překvapit v jakémkoli věku. Projevit se může v průběhu celého dětství – zejména v pubertě kvůli hormonálním změnám – nebo kdykoli v dospělosti, když je člověk vystaven nadměrnému stresu jako zkouškové ve škole nebo změna zaměstnání. K projevům ekzému mohou vést i jiná onemocnění jako angína nebo chřipka. Více o původu nepříjemné kožní nemoci jsme psali tady.

Týká se pouze kůže

V skutečnosti se jedná o problém imunitního systému. Často se ke kožním projevům přidají i jiné příznaky jako je senná rýma a astma. Navíc se s ekzémem někdy spojují i další kožní nemoci – bílé skvrny a ložiskový výpad vlasů. Bohužel se ho nikdy nezbavíte úplně, ale můžete alespoň zmírnit symptomy. Proto je důležité posilovat imunitu jak jen to jde – tady je pár tipů

Ekzém se léčí kortikoidy

Toto je jeden z hlavních mýtů. Zaprvé ekzém je nevyléčitelný, jak jsme už psali výše, a zadruhé kortikoidy nejsou vhodné pro dlouhodobou léčbu. Podávají se jenom v přesně definovaných stavech a na co nejkratší dobu. Ano, uleví vám nejvíc, když je to akutní, ale rozhodně nejsou prevencí ani finální léčbou. Na promaštění kůže skvěle poslouží třeba bambucké máslo od Purity Vision.

Způsobuje ho stres

Stresové faktory ekzémy nezpůsobují, ale mohou vyvolat příznaky nebo stav nemoci zhoršit. Bohužel se ekzém často stane stresovým faktorem sám o sobě. Ať už kvůli tomu, že vás omezuje v běžném fungování, stydíte se za to, jak vypadá, nebo se bojíte, že se vás ostatní štítí, ačkoli ekzém není infekční choroba. Více o této nemoci a sebedůvěře najdete v našem článku.

Na svědění líh a na strupy sádlo

Na líh rovnou zapomeňte. Alkohol totiž dráždí a vysušuje kůži – což je úplný opak toho, co by ekzematici měli dělat. Vepřové sádlo je jednou z tzv. babských rad, která je spíše nevhodná. Pokud potřebujete akutně promazat suchou kůži a široko daleko není nic jiného, tak to účel splní. Jinak doporučujeme používat k tomu speciálně určené a šetrné přípravky jako například Atopikderm masážní olej od Saloos.