Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 mýtů o ekzémech aneb zapomeňte na sádlo i kortikoidy

Ekzém, žena se škrabe na zádech, mýty o ekzémech zdroj: Shutterstock

Trápí vás nějaký typ ekzému? Tak to patříte mezi asi pětinu středoevropské populace a nemocných stále přibývá. A jak už to tak bývá, i okolo ekzémů se vytvořila spousta mýtů a pověr, která Vám mohou uškodit. Tady je pět nejčastějších!

Začíná to vždycky od miminka

Ačkoli se nejčastěji objeví už u kojenců, ekzém vás může překvapit v jakémkoli věku. Projevit se může v průběhu celého dětství – zejména v pubertě kvůli hormonálním změnám – nebo kdykoli v dospělosti, když je člověk vystaven nadměrnému stresu jako zkouškové ve škole nebo změna zaměstnání. K projevům ekzému mohou vést i jiná onemocnění jako jsou angína nebo chřipka. Více o původu nepříjemné kožní nemoci se můžete dočíst tady.

Týká se pouze kůže

I když by se mohlo zdát, že kožní problémy jsou pouze povrchové, ve skutečnosti se jedná o komplexnější problém imunitního systému. Často se ke kožním projevům přidají i jiné příznaky jako je senná rýma a astma. Navíc se k ekzému někdy připojují i další kožní potíže – bílé skvrny a ložiskový výpad vlasů. Toho se bohužel se nikdy nezbavíte úplně, ale můžete alespoň zmírnit jeho symptomy. Proto je důležité posilovat imunitu jak jen to jde – tady je pár tipů

Ekzém se léčí kortikoidy

Toto je jeden z hlavních mýtů. Zaprvé, ekzém je nevyléčitelný, jak jsme už psali výše, a zadruhé kortikoidy nejsou vhodné pro dlouhodobou léčbu. Mají se podávat jenom v přesně definovaných stavech a na co nejkratší dobu, protože pokud by se užívaly dlouho, tělo si na ně zvykne a kortikoidy ztratí svou účinnost. Ano, uleví Vám nejvíc, když je to akutní, ale rozhodně nejsou prevencí ani finální léčbou. Na promaštění kůže skvěle poslouží třeba bambucké máslo nebo jakýkoliv přírodní hydratační produkt s co nejčistším složením.

Způsobuje ho stres

Stresové faktory ekzémy nezpůsobují, ale mohou vyvolat jeho příznaky nebo stav nemoci zhoršit. Bohužel se ekzém často stane stresovým faktorem sám o sobě. Ať už kvůli tomu, že Vás omezuje v běžném fungování, stydíte se za to, jak vypadáte, nebo se bojíte, že se Vás ostatní budou štítit, ačkoli ekzém není infekční choroba. Takže pokud nějaké takové starosti máte, můžete se podívat, jaké tipy navrhujeme v našem článku.

Na svědění líh a na strupy sádlo

Na líh rovnou zapomeňte. Alkohol totiž dráždí a vysušuje kůži – což je úplný opak toho, co by ekzematici měli dělat. Vepřové sádlo je jednou z takzvaných babských rad, která je spíše nevhodná. Pokud potřebujete akutně promazat suchou kůži a široko daleko není nic jiného, tak to účel splní. Jinak ale doporučujeme používat k tomu účelu speciálně určené a šetrné přípravky jako například Atopikderm masážní olej od Saloos.