Máte problém s kojením nebo jste těhotná a bojíte se, že tyto potíže nastanou? Máme pro vás tipy, jak zajistit dostatek mateřského mléka vhodnou stravou. Některé potraviny jsou laktogenní a přirozeně podporují tvorbu mateřské mléka. Které to jsou?
Laktogenní potraviny
Strava kojících matek by měla obsahovat vyvážený poměr tuků, vitaminů, minerálů a dostatek bílkovin. Zdravá vylučovací soustava matky má na kojení velký vliv, protože její tělo lépe využívá složky získané z potravy. I ženy, které moc nejedí vejce, by se měly při kojení přemoct. Vejce jsou totiž kvalitním zdrojem aminokyselin a vitaminu D, který pomáhá lepšímu stavu kostí u matky i dítěte. Navíc obsahují i cholin, jenž má zásadní význam na rozvoj paměťového centra v mozku dítěte. Stačí konzumovat jedno vejce denně.
Ovesné vločky jsou další z populárních laktogenních potravin. Kromě toho, že mají dobrou výživovou hodnotu, zabraňují nepříjemné poporodní zácpě. Těhotné ženy konzumací ovesných vloček napomáhají přirozenému zlepšení vylučování oxytocinu, který je při porodu důležitým v potlačování bolesti. Ovesné vločky se také vyznačují vysokým obsahem železa, což zabraňuje chudokrevnosti a jsou tak velmi vhodné i v těhotenství. Pomáhají obecně zvyšovat tvorbu mateřského mléka. Ovesná kaše s kardamomem, šafránem nebo ovocem je opravdovou kojící bombou.
Dobrou výživovou hodnotu má také losos. Kvalitní losos obsahuje vysoké množství DHA tuku. DHA neboli kyselina dokosahexaenová patří mezi omega-3 mastné kyseliny, které jsou velmi důležité pro tvorbu mateřského mléka a rozvoj mozku dítěte. Tato kyselina navíc zvyšuje odolnost organismu. V lososu najdeme také vysoký obsah bílkovin a vitaminu B 12. Podle výzkumů může konzumace lososa jednou týdně zlepšit poporodní deprese.
Skvělá je pro kojící matky také hnědá rýže, dodává energii a drží konzistentní hladinu cukru v krvi. Je bohatá na vlákninu a daleko výživnější než klasická bílá rýže. Lépe se tráví, když ji před uvařením namočíte na několik hodin do vody. Napomáhá zlepšovat kvalitu mateřského mléka a stimuluje jeho tvorbu. Rýžový sladký nápoj amazaké se doporučuje jako stálá součást jídelníčku kojících matek.
Přejít na sekci článku:
Antioxidační borůvky
Věděli jste, že mohou pomoci v kojení borůvky? Působí jako antioxidanty, pomáhají ničit volné radikály a udrží vaše dítě dostatečně daleko od nemocí. Obsahují mnoho vitaminů, minerálů, které kojící matka jako když najde. Jsou energetickými doplňovači, dvě porce borůvek denně tlumí stres z čerstvého mateřství. Kyselina listová je jedním ze základních pilířů těhotenství a kojení.
Špenát je pro kojící matky úžasný, protože je v něm obsaženo vysoké množství vitaminu A. Vitamin A je jeden ze dvou vitaminů napomáhající pružnosti pokožky. Také pomáhá produkovat nové krvinky, což je důležité pro ženy, jejichž porod neproběhl zrovna hladce a utrpěly větší ztrátu krve. Vitamin A zvyšuje množství mateřského mléka. Špenát napomáhá rozvoji kostí, chrupavek, je jedním ze spouštěčů tvorby kolagenu, což je důležité pro matky zotavující se ze sekcí. Veganky jej mohou využívat jako alternativní zdroj vápníku. Dále obsahuje vitamin C a železo. Špenát je nejlepší konzumovat v raw podobě ve formě salátu nebo smoothies.
Další bombou pro kojící matky jsou mandle, kešu nebo vlašské ořechy. Mandle jsou plné bílkovin, vitaminů, minerálů, působí antioxidačně. Jsou kombinací toho nejlepšího pro matku a novorozeně. Vegankám mohou pomoci doplnit vápník a mononasycené kyseliny zvyšující tvorbu mateřského mléka. Jezte denně 6 namočených mandlí denně, vyhýbejte se však praženým a soleným druhům.