Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní péče o poporodní poranění

Přírodní péče o poporodní poranění Nástřih hráze se v České republice provádí jako na běžícím pásu, mnohdy zbytečně. Jeho hojení se dá podpořit pomocí přírodních prostředků.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Přírodní péče o poporodní poranění zdroj: pixabay.com

Česká a Slovenská republika se řadí mezi země s největším provedeným počtem epiziotomií (nástřihů hráze) při porodu, ačkoli WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje provádět nástřihy hráze jen v ojedinělých a opravdu nutných případech a ne jako prevenci natržení rodičky, protože se jedná o poranění druhého stupně a řezná rána srůstá daleko komplikovaněji než tržná. Navíc může silně narušit intimní život ženy. Perineální trauma je častý problém žen, kterým byl proveden nástřih hráze a mají z něho nejen fyzické, ale i psychické následky, které často vyžadují pomoc psychologa.

Co dělat pro lepší zahojení nástřihu hráze?

Pro úspěšné hojení jakéhokoli poranění, poporodní nevyjímaje, je nutná dobrá cirkulace krve v dané tkáni, protože ta přináší do rány kyslík a živiny, čímž napomáhá lepší regeneraci tkáně. Z toho důvodu se někdy doporučuje střídat teplé a studené koupele. Poměrně praktické a nenáročné je také použití rozprašovače s éterickým olejem, který se aplikuje přímo na ránu. Dále lze používat masti, výluhy z bylin, olejové maceráty a směsi éterických olejů, osvědčil se také bílý jíl.

Prha arnika

Je pravděpodobné, že se v okolí nástřihu, pokud už byl proveden, vytvoří podlitina. Tu můžete buď ledovat nebo mazat přírodní arnikovou mastí či arnikovým olejem. Neměla by ale být použita přímo do rány. Vhodné jsou také například koupele v jitrocelu, který má zklidňující, hojivé, protizánětlivé, antibakteriální a stahující účinky. Jitrocel lze vylouhovat v olivovém nebo kvalitním slunečnicovém oleji a macerát použít jako obklad na ránu.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je dobře známý všem, kteří někdy bojovali s nepříjemnými hemeroidy. Pokud využili služeb přírodní měsíčkové masti, nejlépe v kombinaci s éterickými oleji, byli příjemně překvapeni, že zabírá. Mast z měsíčku totiž změkčuje kůži, napomáhá v hojení a snižování zánětlivých reakcí a působí lehce sedativně. Měsíček můžete také přidat do sedací koupele.

Dubová kůra

Dubová kůra je dalším prostředkem, který spolehlivě hojí poraněnou hráz. Existují již připravené gely a tinktury, případně můžete používat odvar ze sušené dubové kůry v koupeli.

Levandule lékařská

Levandule je ranhojič číslo jedna. Proto by ji měl mít každý doma ve své lékárničce. Dá se aplikovat přímo do rány neředěná stejně jako tea tree. Má neuvěřitelné hojící schopnosti, sceluje ránu a pomáhá, aby se v ní nerozvinula infekce, jen si dejte pozor, neboť oba éterické oleje mohou také pěkně pálit. Levanduli lze přidat do koupele, využít ji na obklady, ale také přímo nakapat na postižené místo. Samozřejmě musíte mít na paměti, že se nesmí používat na stehy, které je nutno teprve vyndat. Na samovypadávací či vstřebatelné stehy ji ale použít lze. Můžete ji také smíchat s bílým jílem a vodou. Vzniklou kašičku následně aplikujte na postiženou oblast, nechte působit přibližně 20 minut, poté smyjte. Jedinou malou nevýhodou levandule je, že jako desinfekční prostředek trochu štípe.

Přírodní péče o poporodní poranění

Ptačinec

Další bylinou, kterou lze využít při hojení hráze, je ptačinec. Je hojivý a zvláčňuje kůži. Běžně se používá jako externí lék na řezy, rány a to zejména ty, které svědí, pálí a jsou podrážděné. Protože obsahuje mnoho vitaminu C a bioflavoidů, hojení probíhá dobře a snižuje se viditelnost vzniklé jizvy. Lze jej použít do koupelí, v olejovém výluhu a na obklady.

Raw med

Málokdo ví, že skvělé hojivé účinky má i raw med. Díky jeho husté konzistenci vzniká bariéra, která nedává šanci infekci. Napomáhá růstu nových kožních buněk a jizvy jsou po něm téměř nepatrné a to i v případě, že na ráně již vznikl strup. Cukry v něm obsažené se starají o zvlhčení rány a extrahují z ní nečistoty. Kyseliny v raw medu naopak zpomalují nebo úplně znemožňují růst bakterií v jejím okolí. Medové enzymy reagují s tekutinou v ráně a rozkládají se na peroxid vodíku, což je známý desinfekční prostředek. Glukóza, která se na povrchu rány přetvářní na kyselinu hyaluronovou, podporuje hojení ran.

Aloe vera

Aloe vera má také skvělé schopnosti zahojit rány. Aloe vera obsahuje látku zvanou allantoin, která stimuluje epitely. Aloe zvyšuje obsah kolagenu, což je důležité pro dobré zahojení rány. Mějte ale na paměti, že je potřeba mít aloe bez konzervačních látek. Pokud máte doma rostlinu, lze ji uříznout a gel aplikovat přímo na ránu.

Byliny po nástřihu hráze

Bylinné maceráty

Připravte si tři šálky čaje, na jeden šálek čaje potřebujete jednu lžíci sušených bylin (např. dubová kůra, kostival, třezalka, přeslička, jitrocel, měsíček, heřmánek). Nechte jej odstát nejméně 20 minut, někdy se doporučuje nechat odstát přes noc, pak výluh zředit dalšími šesti šálky vody a použít ho na obklady. Pokud máte otok nebo zánětlivou reakci, voda by měla být studená. Až zánět nebo otok odezní, můžete zkusit teplejší vodu.

Bylinný olejový macerát je třeba si připravit ještě před porodem a to do kvalitního oleje olivového, slunečnicového, meruňkového nebo nejlépe šípkového či třezalkového. K maceraci budete potřebovat sklenici s uzavíratelným víkem, kterou nejdříve sterilizujte v horké vodě. Poté naplňte sklenici do poloviny sušenými bylinami. Pokud máte čerstvé bylinky, nechte je přes noc zvadnout, aby se z nich vypařila voda. Sklenici s bylinami dolijte rostlinným olejem, uzavřete a nechte stát na slunečném místě po dobu dvou týdnů. Po dvou týdnech macerát přefiltrujte a skladujte na chladném stinném místě.

Dobrým pomocníkem je i rozprašovač, v kterém zředíte šálek čajového bylinného výluhu a půl šálku čisté vody. Můžete si tak ulevit od nepříjemných projevů hojení poranění, kdykoli budete potřebovat, aniž by bylo nutno delší přípravy.

Bylinné obklady

Již jsme zde zmínili obklady, které se provádějí pomocí kusu čisté látky z přírodního materiálu a to buď zastudena, nebo zatepla. Pokud budete dělat teplé obklady, dejte si pozor, aby nebyly příliš horké. Obklad by měl být naopak příjemný pro postiženou oblast. Gázu namáčíte buď ve výluhu z bylin ve vodě, nebo olejovém macerátu.

Bylinná pasta

Další možností, jak regenerovat tkáň hráze, je pomocí bylinné pasty. Bylinnou pastu vytvoříte rozdrcením čerstvých bylinek (také je možné přidat listy, ořechy, kůru nebo kořínky), které smícháte s malým množstvím vroucí vody nebo horkého jablečného octa a vaříte po dobu 20 minut při sníženém plameni. Tuto pastu dejte raději mezi dvě vrstvy gázy, mohla by jinak dráždit kůži, aplikujte za vámi příjemné teploty.

U čerstvých matek také často přetrvávají problémy ještě z těhotenství s bolestivými hemeroidy. Pomůže jíst dostatek vlákniny. Dobrým zdrojem je třeba konopný protein, který napomáhá mít zdravější peristaltiku. Vláknina je obsažená také v chlorelle. Ta se ale nedoporučuje ženám, které ji neužívaly již před a během těhotenství, protože má silně čisticí vlastnosti a to není dobré, když žena kojí. Na hemeroidy je skvělá měsíčková mast, do které se přimíchá po šesti kapkách esenciální olej z jalovce, citronu a levandule.