zdroj: Shutterstock
Každá maminka chce pro své děťátko zpravidla to nejlepší. Ať už se to týká materiálních věcí, mateřské lásky nebo jídla. No a právě na stravu pro naše nejmenší se dneska zaměříme. Ukážeme si, že vyčarovat skvělý, zdravý domácí příkrm není vůbec složité. No a maminky tak mohou žít s vědomím, že jejich děti nejedí kupované prefabrikáty, ale poctivou domácí stravu.
Co je v daném ročním období dostupné
Momentálně máme měsíc únor, což znamená, že ne všechno ovoce a zelenina jsou dostupné. V dnešní době máme sice možnost koupit třeba takové mango i v zimě, ale ne u všech druhů ovoce a zeleniny platí, že pokud je najdeme v sortimentu obchodů, budou chuťově odpovídat jejich přirozené sezónní chuti. Proto je jednodušší zaměřit se na položky, které zimní období výrazně neomezuje. Kromě toho, že se Vám nákup surovin zbytečně nezkomplikuje, je také pravda, že lidské tělo přirozeně inklinuje k potravinám, které jsou historicky typické pro dané roční období. Protože ne před tak dlouhou dobou ještě nebylo myslitelné, aby si lidé v obchodech mohli v zimě běžně koupit potraviny typické pro letní období nebo dokonce potraviny dovážené z exotických zemí. Nicméně mezi trvale nejoblíbenější a osvědčenou zeleninu patří brambory, batáty, mrkev, brokolice nebo dýně. Mezi ovoce jablka, banány, borůvky, hrušky a spousta dalšího podle osobních preferencí.
Zeleninové příkrmy
Celý proces začíná výběrem zeleniny, z které budete chtít příkrm dělat. Pokud s příkrmy začínáte, je většinou lepší začínat jen s jedním druhem zeleniny a postupem času přidávat a různě kombinovat. Postup je pak velmi jednoduchý. Omyjete a oloupete zeleninu, poté jí nakrájejte na malé kousky, což usnadní následné vaření i mixování. Vložíte nakrájené zeleniny do hrnce a zalijte ji vodou tak, aby byla zcela ponořená. Vaříte na mírném ohni hezky do měkka. Po uvaření scedíte vodu, přesunete uvařenou zeleninu do mixéru nebo použijte tyčový mixér a začnete mixovat, dokud nedosáhnete jemné textury. Pokud se Vám bude příkrm zdát příliš hustý, přidejte trochu vody nebo mateřského mléka, abyste dosáhli požadované konzistence. Nicméně pokud děláte příkrm pro větší děťátko, je dobré nechávat v příkrmu i malé kousky, aby se dítě začínalo adaptovat na tužší stravu. (Stejně tak pokud máte dítko větší, je možné do příkrmů přidávat i maso nebo třeba rýži.) Před podáváním je samozřejmě nutné ověřit teplotu příkrmu, aby byla pro miminko bezpečná.
Ovocné příkrmy
Ovocné příkrmy se ve svém principu příliš neliší od těch zeleninových. Opět začínáme tím, že vybereme ovoce, které je vhodné a dobře stravitelné pro našeho drobečka. Jablka, hrušky, banány a meruňky jsou skvělou volbou. Vybrané ovoce omyjeme a oloupeme. Pokud používáme jablka nebo hrušky tak je samozřejmě zbavíme jádřinců a nakrájíme na malé kousky. Vložíme nakrájené ovoce do hrnce a přidáme trochu vody. Vaříme ovoce na mírném ohni až do změknutí. Během vaření se ujistěte, že voda není úplně vypařena, aby měl příkrm správnou konzistenci. Je také potřeba si uvědomit, že každé ovoce potřebuje jinak dlouhou dobu na uvaření. To lze zjistit především podle tvrdosti, takže pokud chceme vařit jablka a banány, je jasné, že jablka přijdou do hrnce první a až po nějaké chvilce přidáme i banány. Po uvaření slijeme přebytečnou vodu, přesuneme vařené ovoce do mixéru a mixujeme opět do hladka. Podle toho, jak chceme mít příkrm hustý, přidáváme buď vodu nebo mateřské mléko. Nebo naopak pokud je dítko větší a chcete příkrm hustší a hutnější, můžete přidat například ovesné vločky. No a to je celé! Hotový příkrm můžete hned podávat nebo nějakou část zamrazit na příště.
Nicméně pokud nemáte zrovna čas na výrobu vlastního příkrmu, nezoufejte. V dnešní době je na trhu spousta značek s přírodními dětskými příkrmy, které se svou kvalitou těm domácím skoro vyrovnají. No a pokud si chcete být opravdu jistí, po čem v hektických chvílích sáhnout, můžete se podívat na náš BiOOO eshop, kde máme na výběr opravdu to nejlepší!