zdroj: Shutterstock
V dnešní uspěchané době je pro většinu lidí těžké a mnohdy nepředstavitelné najít si chvilku klidu. Všichni se starají o to, aby měli včas nakoupené všechny dárky, aby měli alespoň o jeden druh cukroví víc než loňský rok, protože co by si o nich sousedi pomysleli. Zkrátka a dobře, v současné době si už málokdo uvědomuje, o čem předvánoční čas vlastně je a na co že se to máme těšit. Najděte si tedy chvilku a podívejte se s námi na to, o čem to celé vlastně je.
Co je to opravdu advent
Advent. Pro obchodníky je to čas, kdy mají možnost udělat co největší tržby. Opravdu má ale slovo "advent" označovat konzumní smršť? Advent pochází z latinského slovesa adventus, což znamená příchod nebo příjezd. Pro křesťany, ale vlastně pro kohokoliv, kdo během této doby symbolicky zapaluje svíčky na věnci, představuje advent období čtyř týdnů před Štědrým dnem, kdy se připomíná očekávání narození Ježíše Krista. Adventní doba tak slouží ke zklidnění se a k zamyšlení. Nad čím ale vlastně? Advent je obdobím, během něhož se očekává příchod Ježíše Krista. Ne ale pouze toho malého dítka v jesličkách. Advent představuje dvojí dimenzi očekávání - první se skutečně týká památky narození Ježíše Krista v Betlémě, kterou si připomínáme na Štědrý den. Druhá dimenze se však zaměřuje na očekávání návratu Ježíše Krista na konci věků. Protože tak, jako se před více než dvěma tisíci lety narodil Ježíš v Betlémě a přišel mezi lidi, přijde i podruhé.
Kde se vzal věnec?
Tradice zapalování svíček na adventním věnci má svůj původ v křesťanských církvích, ale postupně se rozšířila do mnoha domácností po celém světě. Historie této tradice sahá do 19. století. Přesný původ adventního věnce sice nelze s úplnou jistotou určit, ale tato tradice se poprvé objevila v severním Německu. Johann Hinrich Wichern, německý luteránský farář a vikář, je považován za průkopníka této tradice. V roce 1839 chtěl Wichern dětem v sirotčinci zpříjemnit čekání na Vánoce, a tak vytvořil věnec z jedlových větví, na který umístil 24 malých červených svíček a čtyři větší svíce, které symbolizovaly právě čtyři adventní neděle.
Existují pak různé výklady symboliky jednotlivých prvků věnce. Kupříkladu tvar adventního věnce, kruh, má symbolizovat věčnost a nekonečnost Boží lásky a jeho věrnosti. Čtyři velké svíčky na věnci reprezentují čtyři adventní neděle, přičemž každá svíčka je zapalována v jedné z těchto nedělí. Každá ze svíček pak může mít svůj vlastní symbolický význam, například naději, lásku, radost a pokoj. Tradice věnců se brzy rozšířila do mnoha domácností v Evropě a později i do dalších částí světa.
A jak je to ve světě
I když podoba předvánočního času v naší zeměpisné šířce je nám známá, na Vánoce se připravují lidé téměř po celém světě. A to s sebou přináší samozřejmě různé tradice, zvyky a rituály. Nahlédněme tedy pod pokličku světových tradic adventního času.
V Německu je adventní období velmi významné. Vánoční trhy, známé jako "Weihnachtsmärkte", se stávají středem pozornosti. Téměř každé město, malé či velké, pořádá svůj vlastní vánoční trh, kde se prodávají ručně vyráběné vánoční ozdoby, tradiční jídlo, cukroví a řemeslné výrobky. Navíc, stejně jako u nás v Česku, jsou v Německu typické adventní kalendáře.
Oproti tomu v Mexiku jsou tradiční slavností během adventu tzv. Las Posadas, což jsou procesí lidí, kteří napodobují cestu Josefa a Marie hledající nocleh v Betlémě. Tato událost začíná 16. prosince, trvá devět dní a končí tedy večer 24. prosince. Devět dní zde symbolizuje devět měsíců těhotenství Panny Marie. Během Las Posadas lidé vytvářejí skupinky, chodí od domu k domu a symbolicky žádají o nocleh. Poslední den, 24. prosince, je cílem výpravy vánoční mše.
No a například na Filipínách jsou Vánoce tím nejdůležitějším svátkem, a tak pro Filipínce začíná pomyslně čas očekávání Vánoc už začátkem září, kdy je v obchodních domech možné slyšet vánoční písně. V době adventu můžete na Filipínách také vidět mnoho barevných "parolů", což jsou tradiční vánoční lucerny ve tvaru hvězdy. Tyto světelné dekorace zdobí města, vesnice a domy a symbolizují Betlémskou hvězdu. Vyvrcholením adventní doby je pro Filipínce symbolických devět ranních mší nazývaných též "Simbang Gabi".
Celkově vzato, i když se tradice a zvyky mohou lišit, společným prvkem ve většině kultur je příprava na vánoční svátky spojená s očekáváním, radostí a sdílením s blízkými. A tak si na to můžete vzpomenout, až se zase za něčím poženete.