zdroj: Shutterstock
Přírodní kosmetika není jen a pouze o pečujících produktech, aromaterapii a dalších věcech, které si zkrátka spousta lidí pod pojmem "přírodní kosmetika" vybaví. Do přírodní kosmetiky patří i kosmetika dekorativní, a tak se dnes podíváme na základní chyby, kvůli kterým může Vaše líčení vypadat ne tak pěkně.
1. Jen to, co sedí Vašemu typu pleti
Úplně první krok každé makeup rutiny je příprava pleti. Když se přesuneme za klasické čištění, přichází na řadu krém. A zde může přijít první kámen úrazu, který, ač se to nemusí zdát, může znatelně ovlivnit vzhled Vašeho celého looku. Je totiž důležité, vybrat si krém sedící Vašemu druhu pleti. Někdo má pleť mastnou, někdo suchou. A proto je potřeba sáhnout po tom správném. Lidé s mastnou pletí by měli zpravidla cílit na lehčí produkty, aby se pleť zbytečně nezatěžovala. Naopak lidé se suchou pletí by měli cílit na hodně hydratační krémy a produkty, protože nikdo určitě nechce skončit s makeupem, pod kterým jsou vidět mapičky suchých míst. Nehledě na to, že další produkty by mohly nedobře připravenou pleť ještě více vysušit.
2. Nepodceňte přípravu
Tento krok není ani tolik o tom, že by člověk použil nějaký produkt nevhodným způsobem, ale jde spíš o vynechání některých produktů. Je pravda, že někteří lidé na sebe "patlají" velká kvanta různých produktů, ať už pečujících nebo potom v rámci dekorativky, ale jsou určité základy, které by si měl každý vštípit do hlavy a nepodceňovat je. Velkou roli totiž hrají hydratační krém a podkladová báze. Roli hydratačního krému asi není třeba zdlouhavě vysvětlovat, ale s podkladovou bází nemusí být všichni nutně seznámeni. Podkladová báze, báze pod makeup nebo také primer totiž dodává pokožce další hydrataci a zároveň se nám pomáhá starat o to, aby makeup vydržel co nejdéle. Aplikovat můžete bázi po celém obličeji, ale zpravidla je důležitá takzvaná T zóna.
3. Zapojte hřbet ruky
Tato chyba se může zdát jako nechyba, ale může zásadně ovlivnit výsledný vzhled celého makeupu. Jde totiž o to, že správně bychom neměli nanášet makeup z tuby či lahvičky přímo na obličej, ale měli bychom si ho nejprve nanést na hřbet ruky. Proč? Odpověď je jednoduchá. Pokud totiž naneseme větší vrstvu makeupu přímo na obličej, velmi pravděpodobně se nám ho nepodaří hezky a přirozeně do pleti zapracovat. To tedy následně způsobuje nepěkné a hlavně nerovnoměrné nánosy produktu na obličeji, což opravdu nevypadá pěkně. Proto se vyplatí využít mezikroku a udělat si ze hřbetu ruky v podstatě paletu. (Považujeme za samozřejmé, že si před líčením ruče pořádně umyjeme.) Hřbet ruky nám zde postačí na to, abychom si na něj produkt nanesli a následně pomocí štětce nebo makeupové houbičky produkt v tenčích vrstvách nanášeli na obličej. To zajistí přirozený a celistvý vzhled.
4. Starejte se o své štětce
Tento bod se týká zejména štětců, ale pozor by měli dávat i uživatelé makeupových houbiček, protože principiálně se jedná o tu stejnou věc. Štětce i houbičky bychom totiž měli pravidelně mýt a dezinfikovat. Nemusíte se ale bát, protože nemusíte nutně vlastnit speciální produkty na čištění štětců. Úplně v pohodě Vám postačí nějaké jemné přírodní mýdlo nebo dětský šampon. Pak už jen stačí si vzít štětec štětinami směrem dolů, aplikovat trochu mýdla nebo šamponu a spolu s teplou vodou začít štětiny mýt. Nebojte se trochu přitlačit. No a krouživými pohyby se snažíte dostat ze štětce všechny nečistoty a zaschlé produkty. Když už ze štětce teče čistá voda, jemně štětiny zmáčkneme, aby se dostalo ven co nejvíce přebytečné vody, a necháme štětec na ručníku uschnout. Určitě hned po umytí nestavíme do vodorovné polohy. No a když se bude o svoje štětce hezky starat a jednou za jeden až dva týdny jim dopřejete očistnou lázeň, vydrží Vám o to déle.