Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak používat čaje v kosmetické péči?

Jak používat čaje v kosmetické péči? Čaj je oblíbeným nápojem všude na světě. Ale věděli jste, že vám může pomoct od akné a zmírnit vrásky?
Pavlína Klaudová
5,0 5
8

Jak používat čaje v kosmetické péči? zdroj: unsplash.com

Přehnali jste to na party, máte kocovinu a to, že jste se přespříliš veselili, se projevilo otoky nebo kruhy pod očima? Máte doma čaj? Tak si ho udělejte a sáček pak zrecyklujte. Je to totiž skvělý prostředek nejen na zahřátí a detoxikaci organismu, ale také má úžasné vlastnosti na poli kosmetiky.

Čaj podporuje detoxikaci kůže

Čaj neboli Camellia sinensis, je nejoblíbenější nápoj na světě a jeho historie je stará, bohatá a pestrá. Nejpřirozenější forma čaje byla objevena v Číně zhruba před 5000 lety. V té době byla jeho síla používána v tradiční čínské medicíně hlavně k léčbě zažívacích potíží, bolesti a slabého imunitního systému. Léčebné účinky čaje najdeme i v ájurvédě. V alternativních léčebných směrech se jím léčí kožní problémy, zvýšený cholesterol i astma.

Používání výtažků z čaje ve výrobcích kosmetické péče zažilo před několika lety nevídaný boom. Přidávají se do různých masek na obličej, přípravků proti celulitidě a vyživujících sér. Obzvláště ceněná je na tomto poli jejich jeho antioxidační síla, která pomáhá zbavovat naše tělo škodlivých látek a má výrazně povzbuzující, podporující a čisticí účinky pleť.

Čaj funguje jako výborný detoxikant nejen zevnitř, ale i zvenku. Naše kůže je totiž schopná přijímat prospěšné živiny (ale i to, co nám neprospívá) i zevně. Proto se říká, že to, co byste nejedli nebo nepili, si nemáte dávat na pleť. Řídíte se tím? Protože čaje fungují jako přirozené antioxidanty, ruší působení volných radikálů a napomáhají přirozené schopnosti regenerace pleti. Dokáží eliminovat hnisavá ložiska v kůži a zabraňovat šíření infekce. Ať už jde o čaj bílý, zelený, černý nebo třeba rooibos, všechny je lze využít jako domácí zkrášlující přípravky, protože působí silně hojivě a antioxidačně.

Čaj jako posilovač krásy

Jak používat čaje v kosmetické péči?

Zelený čaj

Asi nejoblíbenější ze všech je zelený čaj, který obsahuje velké množství antioxidantů, enzymů, aminokyselin a fytochemikálií, jako jsou polyfenoly, také vitaminy B, folát, mangan, draslík, hořčík a kofein. Je vhodný jako přísada do masek na pokožku i vlasy. Zlepšuje a uzdravuje pokožku. Pomáhá odstraňovat toxiny z kůže, léčí skvrny a zmatňuje jizvy, snižuje zánětlivé reakce a podporuje dobrou kožní elasticitu. Můžete si klidně nechat vyluhovat zelený čaj a zalít jím hennu, když si budete barvit vlasy.

Zelený čaj má velmi silné anti-agingové vlastnosti. Bojuje proti stárnutí kůže, pomáhá mírnit viditelnost vrásek. Polyfenoly, které jsou v něm obsažené, pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály, které mohou způsobit výrazné poškození pokožky a urychlit proces stárnutí. Podle některých názorů působí jako prevence rakoviny kůže.

Rooibos

Rooibos obsahuje stejně jako další běžné čaje flavonoidy, které působí jako antioxidanty, jeho účinky jsou velmi podobné zelenému čaji. Ve skutečnosti je aspalathin, flavonoid obsažený v rooibosu, ještě účinnější při odstraňování škodlivých volných radikálů než ten, pocházející ze zeleného čaje a má silnější protizánětlivý účinek. Vzhledem k vysokému obsahu flavonoidů je rooibos účinnou látkou proti stárnutí pokožky. Je také známý jako užitečný pro citlivou pleť, je zdrojem vitaminu D a zinku a ukázalo se, že jí poskytuje silnou ochranu, má uklidňující schopnosti a působí protizánětlivě.

Černý čaj

Černý čaj prochází celkovou oxidací, na rozdíl od bílého a zeleného čaje. Nejméně zpracovaný je bílý čaj, uprostřed se nachází čaj zelený. Logicky tedy obsahuje černý čaj nejméně antioxidačních látek. Má ale daleko vyšší obsah kofeinu. Černý čaj se používá hlavně k eliminaci otoků a kruhů pod očima, ale také v péči o tmavé vlasy. Míchá se s hennou anebo se nechá odstát výluh, kterým se následně vlasy oplachují, aby získaly lepší barvu. Preventivně působí proti vysušování pleti, má anti-agingové a antivirové schopnosti, stejně jako další druhy čajů.

Bílý čaj

Bílý čaj napomáhá redukovat projevy infekcí, proto se přidává třeba do zubních past, podle některých tvrzení napomáhá bílý čaj eliminovat zubní kaz a zabraňuje růstu bakterií způsobujících vznik zubního plaku. Navíc nemá vliv na zbarvení zubů. Bývá součástí krémů na poškozené ruce, ale také se používá jako tonikum pro pleť, protože je bohatý na antioxidační složky, takže se prakticky čaje v péči o pleť mohou zaměňovat.

Pár rad, jak použít čaje v péči o pleť

Jak používat čaje v kosmetické péči?

Domácí pleťové masky na obličej a krk

Sypaný zelený čaj nebo rooibos si můžete smíchat s jogurtem a aplikovat jako pleťovou masku na obličej a krk. Po 20 minutách působení se smyje vlažnou vodou. Používá se 2x týdně. Další možností je jednoduše promíchat 1 čajovou lžičku zeleného čaje matcha a několik kapek vody, aby se vytvořila pasta. Pokud máte suchou pokožku, přidejte ½ čajové lžičky extra panenského kokosového oleje. Naneste masku na obličej, nechte působit do úplného zaschnutí, poté ji opláchněte teplou vodou. Lze používat až 3x týdně.

Zelený čaj vyřeší problémy problematické pleti

Katechiny obsažené v zeleném čaji jsou antibakteriální látky, které pomáhají bojovat proti bakteriím způsobujícím akné. Jsou známé jako regulátor hormonální nerovnováhy v těle, což je jedna z hlavních příčin aknózní pleti. Zároveň je zelený čaj skvělý pro snížení zarudnutí pokožky a eliminaci infekce. Aknózní pleť je možné potírat vyluhovaným čajem, který se nechá odstát 15 minut. Čajový nálev zároveň funguje jako pleťové tonikum. Pomáhá odstraňovat nečistoty, snižuje viditelnost zvětšených pórů a dodává pokožce zdravý lesk a dostatečnou hydrataci, zmatňuje.

Zelený čaj pro zdravé a husté vlasy

Pokud vás trápí padání vlasů, je čas pro spršku zeleným čajem. Díky vysokému množství antioxidačních látek je úžasným prostředkem pro zlepšení jejich růstu a eliminaci ztráty hřívy. Katechiny dokáží blokovat produkci dihydrotestosteronu, který je s vypadáváním vlasů často spojován. Navíc vyživí pokožku hlavy a zabrání tvorbě lupů. Proto je tak oblíbený u těch, kteří praktikují no poo metodu. Pro silné a krásné vlasy se doporučuje provádět čajový oplach 3x týdně.

Čaje proti otokům a tmavým kruhům pod očima

Černý i zelený čaj snižují tmavé kruhy pod očima a otoky. Zelený čaj je dokáže eliminovat díky obsahu vitaminu K. Pokud se potýkáte s touto nepříjemností, zalijte si dva šálky čaje, které můžete vypít nebo použít jako oplach vlasů a použité sáčky si přiložte na oči. Není třeba zdůrazňovat, že čaj by měl být co nejčistší a nejpřírodnější, bez barviv a příchutí, nejlépe ve fair-trade kvalitě. Před tím, než si přiložíte sáčky na oči, nechejte je 30 minut v chladničce. Po jejich přiložení odpočívejte 15 minut, nejlépe vleže.