zdroj: shutterstock
Za vznikem pupínků v dospělosti mohou stát hormony, genetika i nezdravý životní styl. Základem péče by měla být bio kosmetika zaměřená na důkladné čištění pleti a pomůžou také změny v jídelníčku. Co dalšího můžete udělat, abyste dali akné definitivní sbohem?
Mysleli jste, že s příchodem dospělosti akné odzvonilo? Ne vždy. Zanícené pupínky umí potrápit v jakémkoliv věku. Přestože se jedná o nepříjemný stav a může dokonce způsobovat psychické problémy, projevy akné lze díky správné péči minimalizovat až zcela zastavit.
Poznejte hlavní příčiny akné v dospělosti
Zatímco v období dospívání se s ním setká až 85 % lidí, akné v dospělosti se objevuje méně častěji. Jako příčina akné bývá uváděna nadměrná produkce mazu, za kterou stojí většinou hormony. Jejím důsledkem dochází k ucpávání a zanášení vývodů mazových žlázek, které se tím pádem zanítí. Výsledkem jsou nevzhledné pupínky, které mohou zřídka přerůst až v abscesy nebo zanechat na pokožce jizvy.
Kromě hormonů podporuje vznik akné také nezdravý životní styl a vliv má v neposlední řadě i genetika. Nejlepší prevencí je proto vyvážená strava plná čerstvých lokálních surovin, dostatek pohybu a redukce stresu – například pomocí aromaterapie. Důležité je dále pravidelné čištění pleti a používání šetrné kosmetiky. U žen se může akné objevovat v průběhu těhotenství nebo v rámci premenstruačního syndromu. Jakmile se hormony vrátí do rovnováhy, akné obvykle zmizí.
Jak v dospělosti zatočit s akné na zádech
Kromě obličeje se akné může objevovat také na jiných částech těla. Nejčastěji se jedná o záda, dekolt nebo paže. Právě na těchto místech se totiž nachází velké množství mazových žláz. Akné mohou dráždit umělé tkaniny, při výběru oblečení se proto soustřeďte na přírodní materiály jako je organická bavlna, len, konopí nebo vlna. Dále se zaměřte na správný výběr tělové kosmetiky. Ideálně v bio kvalitě, bez nadbytečné chemie a parfemace, která by mohla přispívat k zanícení pokožky. Sprchové gely a krémy volte tak, aby kůži vyživovaly, avšak neucpávaly póry.
3 tipy, jak s akné v dospělosti efektivně bojovat
Těžké formy akné patří do rukou lékaře. Dermatologická léčba se soustředí na zhojení vyrážky, prevenci vzniku jizev a zastavení tvorby akné. Pokud vás trápí mírnější projevy – nebo chcete podpořit terapii stanovenou dermatologem – vyzkoušejte následující tipy.
Dieta při akné
Zkuste na několik týdnů omezit cukry, bílou mouku a nezdravé tuky. Akné mohou zhoršovat také mléčné výrobky. Naopak zařaďte potraviny s dostatkem vitaminu D a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ideální jsou tučné ryby – z českých kapr, ze zahraničních například losos nebo tuňák. Jídelníček doplňujte sezónní zeleninou, luštěninami, kvalitním masem a vejci. Pokud možno, vyhněte se zpracovaným potravinám. Vařte jednoduše a z čerstvých surovin.
Doplňky stravy
Léčbu akné podpoříte vitamínem A i E, vitamíny skupiny B, již zmíněným déčkem a chybět nesmí ani vitamín C, který představuje skvělý antioxidant. Z minerálů můžete sáhnout po zinku a selenu, které působí proti zánětu v těle. Pomoci můžou také přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové nebo kolagen. Skvělou podporou jsou i bylinné čaje s detoxikačními účinky nebo přípravky s aloe vera.
Péče o pleť
Základem je každodenní péče o pleť a především její čištění. Na suchou pleť používejte hluboce čistící a zároveň hydratační přípravky. Podpoříte ji také vhodnou vyživující maskou. Mastné pleti pak nejlépe sednou antibakteriální gely, mýdla a emulze. Prospěje jí také peeling.
Nejlepší kosmetikou na akné v dospělosti jsou produkty v bio kvalitě
V BIOOO věříme, že každá pleť si zaslouží nejlepší možnou péči. Proto u nás zakoupíte pouze přírodní kosmetiku v organické kvalitě. Pro aknózní pleť ji oceníte dvojnásob – pokožku totiž nebude dráždit nadbytečná chemie ani parfemace.