Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Krásná Lípa, Nobilis Tilia

Krásná Lípa, Nobilis Tilia Biooo navštívilo manufakturu Nobilis Tilia. Podívali jsme se do výrobny, obešli zahradu a vyrobili si vlastní parfém. Více v reportáži.
Anna Nádvorníková
5,0 5
4

Výroba parfému v Nobilis Tilia zdroj: biooo.cz

Oblíbená česká značka Nobilis Tilia šíří do stále početnějšího povědomí myšlenku o tom, co to je kvalitní přírodní kosmetika založená na základech aromaterapie. Hned za Krásnou Lípou (ano, odtud ten latinský název), ve vesničce s podobně kouzelným názvem Vlčí Hora, se nachází nejen voňavá manufaktura, ale také návštěvnické centrum, kavárna a dost roztomilý „podnikový“ obchůdek. A právě tam jsme se s Biooo vypravili.

Manufaktura Nobilis Tilia má kromě svého návštěvnického centra také svoji zahradu. Nadšencům do permakultury a zdánlivého chaosu s jistým řádem by se tam dozajista líbilo. Bylinková mandala, různé nerosty ukazující čtyři světové strany, včelí úl a hmyzí hotel, to je jen částí toho, co zahrada nabízí. Po procházce na čerstvém vzduchu už nás čekala prohlídka samotné manufaktury, a tam to tedy vonělo!

Provoněná manufaktura

Po tom co jsme si oblékli slušivé sterilní kabátky, modré návleky a polypropylenové čepičky a rázem byli připraveni vzlétnout do jiného vesmíru, otevřel se nám pohled na další bílé pláštíky pracující s laboratorním nádobíčkem, různými oleji, esencemi, základními kosmetickými surovinami, prostě tou veškerou vůni vydávající směsicí přísad. „Nakupujeme suroviny doslova po celém světě. Vždy hledáme takové pěstitele nebo zpracovatele, kteří jsou schopni prokázat, že jejich výroba nebo způsob pěstování jsou šetrné vůči životnímu prostředí, splňují požadavky na kvalitu a také mají certifikaci, která tyto požadavky stvrzuje,“ dozvěděli jsme se od Lenky Brzákové, když jsme míjeli dózu plnou bambuckého másla. A to jsme ještě nevěděli, že nás podobně voňavá prácička čeká také, až si budeme vyrábět vlastní parfém. Ale nejdřív jsme si poslechli, jaké změny Nobilis Tilia chystá.

Jednou z produktových novinek je například Arganový oční krém, jehož receptura vychází z unikátní přírodní mikroemulzní struktury a využívá bezkonkurenčních účinků arganového oleje pro pěstění jemné pokožky kolem očí. Inovací pak prošel samotný Arganový pleťový krém, jehož složení bylo pozměněno převážně v použitém konzervantu, nyní je ještě šetrnější!

Novinky od Nobilisu pro krásu

Na první pohled nás však upoutaly především nové etikety, které jsou snad decentnější a přitom výraznější, pro zákazníky jistě přehlednější. Všimněte si například krásných krabiček řady Anti-Age de luxe pro zralou pleť nebo lipovou detoxikační řadu. (Za mě krásný tip na dárek!) A změnou prošel také obal, „protože podobně jako je lidská pokožka náchylná na negativní vlivy vnějšího prostředí, tak i přírodní kosmetika časem podléhá rozpadu, zvláště na vzduchu a světle. Proto jsme už před časem začali s přeměnou balení krémů z dóz na pístové dávkovače. Nyní jak nový Arganový oční krém, tak i Arganový krém najdete v neprůhledných obalech s pístovým dávkovačem pro co nejpřesnější odměření potřebného množství krému,“ vysvětlila nám Lenka Brzáková, manažerka firmy.

„Už delší dobu si uvědomujeme, že naše celkové kapacity, ať už ve vývoji, výrobě, skladování i následné expedici brzy narazí na své limity. Abychom tomu včas předešli, připravili jsme nejprve podrobný projekt, který řeší rozšíření všech našich provozů a jehož cílem je zjednodušit a zefektivnit chod celé firmy,“ dodala Lenka při prohlídce manufaktury. Přestavba je rozdělena do několika fází, ale i tak nás zajímalo, zda se dotkne dodávek kosmetiky. Dočasná omezení, od vývoje přes výrobu, sklady, expedici i třeba administrativní zázemí Nobilis čekají, zato však dočasné nepohodlí vyváží novinky a inovace, které nastanou po rekonstrukci. Celý projekt tu ale koncipovali tak, aby zákazníci dočasné komplikace vůbec nepoznali. Takže klídek, krémy budou a pak se můžeme těšit z dalších novinek a projektů.

Obaly a konzervanty

A, výborně, prostor na dotazy, tak sem s nimi! Také vás zajímá, do čeho se přírodní kosmetika balí, tedy co tvoří její obaly? Nobilis Tilia se nad tím také zamýšlí a hledá různá řešení, prý je tato otázka stále trochu žhavým uhlíkem v zapálených diskuzích. „Jde nám o to, aby obal zaručil co nejvyšší možnou kvalitu po co nejdelší dobu. Většina našich výrobků má trvanlivost rok. Hledáme tedy co nejšetrnější způsoby konzervace, abychom obstáli v certifikaci a zároveň udrželi co nejvyšší kvalitu výrobků. Ruku v ruce s tím jde ale způsob skladování i využívání jednotlivých produktů. Zatímco na sprchový gel stačí poměrně jednoduchá nádoba se zaklapávacím víčkem, například krémy jsou k možné kontaminaci bakteriemi a dalšími mikroorganismy daleko náchylnější. Proto jsme některé krémy již v minulosti balili do průhledných nebo průsvitných skleněných dóz s dávkovačem a letos jsme uvedli další neprůhledná pístová balení, která obsah chrání ještě lépe,“ vyslechli jsme si Lenku v návštěvnickém centru, tedy v podkroví Nobilisu. No dobře, ale co ekologie, je možné přihlížet i k tomu, kolik obalů za sebou necháváme?

„Poměrně dlouho využíváme takové obaly, které jsou k přírodě šetrnější, jejich výroba není nesmyslně energeticky náročná a zároveň jsou recyklovatelné či se případně snadno dají ekologicky rozložit nebo zlikvidovat. Máme také zkušenost od našich zákazníků, že některé oblíbené výrobky, například šampony, sprchové gely či pleťové vody, si kupují ve větším balení a doma si je přelévají do již použitých obalů od výrobků, které si u nás zakoupili dříve, dodala Lenka, která sama studovala přírodovědeckou fakultu se zaměřením na chemii.

A pak přišla na řadu ta skvělá věc, rychlý exkurz do aromaterapie, tedy výroba vlastního parfému! A to podle toho, jaká kombinace esenciálních olejů seděla našim nosánkům. Ostatně výrobu parfému, návštěvu zahrady nebo Svatojánské slavnosti v Nobilisu může zažít každý. A rozhodně si nenechte ujít ty pěkné nové lahvičky, které se u nás na regálech krásně vyjímají a nutno dodat, že sklízí zaslouženou pozornost.