Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Omlazující masáž obličeje s gua sha destičkou!

zdroj: Shutterstock

Gua sha 刮痧 (“gvaša”) je masážní technika vycházející z tradiční čínské medicíny. Jde o přírodní alternativní terapii, jejímž principem je prokrvení pokožky a podpora proudění lymfy pomocí specificky tvarovaných kamenů. Gua znamená škrábat a sha výsev. Pomocí gua sha destiček se tedy doslova vyškrabává nemoc z těla. 

Populární masážní metoda se provádí pomocí tenké destičky, která je nejčastěji z nefritu. Jde o vzácný kámen, který obsahuje minerály potřebné pro lidské tělo, zvlhčuje a hladce klouže po kůži. Gua sha masáž skvěle prokrví a uvolní svaly celého těla nebo vám pomůže v boji s celulitidou, ovšem v posledních letech je tato metoda oblíbená zejména k redukci vrásek, pročištění pleti od toxinů a definování kontur obličeje.

Jak na domácí gua sha masáž krok za krokem

Pokud budeme vnímat kosmetickou gua sha masáž jen jako pěstící a zkrášlovací techniku, je možné si ji s vhodnými pomůckami a přípravky užívat i doma. „Doporučuji masáž provádět jednou za 10 dní vleže na zádech, nikoli vestoje před zrcadlem, jak to obvykle vídám na profilech mnoha blogerek,“ vysvětluje terapeutka tradiční čínské medicíny Eva Petrušová.

Podle ní má totiž na pleť vliv zemská přitažlivost, takže pokud kůži taháte zespoda nahoru vestoje, příliš jí tím neprospíváte”. 

  • Nejprve pleť odličte a důkladně vyčistěte. Pomocí peelingu, který odstraní odumřelé kožní buňky, můžete podpořit působení olejů.
     
  • Základem je mít dobře promaštěnou pleť, aby destička po pokožce dobře klouzala. Není žádoucí, aby se pleť při masáži vytahovala. Vhodným podkladem je pleťový olej, nebo sérum (krém se příliš rychle vpíjí).
     
  • Neprovádějte tahy hranou gua shy. Cílem je dotýkat se pokožky co největší plochou.
     
  • Tahy destičkou musí být rovnoměrné, jemné a konstantní. Jemným tlakem posouváte mízu do lymfatických uzlin, ačkoliv můžete mít dojem, že se nic neděje. Pouze v případě, chcete-li uvolnit svalové napětí, bloků či vrásek, přidejte lehce na tlaku. Ale jen do té míry, aby vám to bylo příjemné.
     
  • Gua sha destičku při masáži vždy držte v úhlu 45 stupňů proti tváři a tahy provádějte v jednom směru, nikoliv sem a tam.

Gua sha masáž vždy začínejte masáží šíje. Všechny pohyby směřujte od středu ke stranám ve třech, maximálně deseti opakováních. Během nebo po masáži se na obličeji začnou objevovat zarudlé cestičky. Nelekejte se. Jde o signál, že techniku provádíte správně a pokožka se začíná prokrvovat.

Účinky gua sha masáže:

  • Hloubkové zapracování pleťové kosmetiky
  • Prokrvení pokožky
  • Zmírnění otoků
  • Vypnutí pleti a zlepšení její pružnosti
  • Formování obličejových svalů a kontur
  • Zjemnění vrásek
  • Vyplavení škodlivých látek z pokožky

ŠÍJE

Krk přejíždějte směrem zezdola nahoru k hraně obličeje, nikdy nestahujte kůži dolů směrem ke klíčním kostem.

ČELO

Čelo vždy masírujte z místa mezi obočím směrem doleva, nebo doprava a pomalu přejíždějte směrem k uchu. Opakujte 3 - 6x ve stejné oblasti. Pomalými jemnými pohyby takto promasírujte celou oblast čela.

OČI

Pokud vás trápí otoky očí nebo kruhy pod očima, doporučujeme masážní destičku na chvíli zchladit v lednici. 

TVÁŘ

Tahy veďte od středu tváře pod lícními kostmi směrem k uchu.

KONTURY OBLIČEJE

Do výřezu destičky vložte “hranu” obličeje a tah veďte od středu ucha směrem k uchu. Druhou rukou přidržujte kůži na bradě.

Při pravidelné masáži si velmi rychle všimnete viditelných výsledků. Vaše pokožka bude pružnější, jemnější a rozzářenější. Dojde ke zjemnění vrásek a zdůrazní se kontura obličeje. Relaxační omlazující masáž obličeje můžete doplnit o face roller, který díky chladu kamene stahuje rozšířené póry a pleť na první pohled okamžitě rozzáří.