zdroj: istockphoto.com
Okurky patří mezi nejoblíbenější českou zeleninu. Většina domácností si nedokáže představit nejen nedělní oběd bez osvěžujícího salátu z nastrouhané okurky. Nebo typický šopský salát by se bez okurky absolutně neobešel. Na zimu si okurky zase rádi zavařujeme nebo kvasíme. Okurka se často objevuje i ve vařených jídlech, specialitou je například okurková omáčka. Je dobře, že si teď v sezóně okurky dopřáváme ve velkém. Mají totiž velice blahodárné účinky na naše tělo.
Okurky fungují především jako výborný hydratační prostředek, a to jak zevnitř, tak zvnějšku. Taková okurka totiž obsahuje více než 95 % vody. Kromě toho je bohatá na enzymy a další mikroživiny, jako jsou vitaminy z řady B, vitamin A a C, ale i minerály – síru, mangan, fosfor, vápník, křemík, draslík a bór. Vzhledem k vysokému obsahu vody má minimum kalorií, a je tak vděčnou zeleninou pro všechny, kdo se snaží zhubnout.
Na okurkách si smlsne i vaše pleť
Okurky perfektně vyživují pleť nejen zevnitř, ale i zvenku. Kdo by neznal domácí „masky“ nebo spíš obklady z okurkových slupek nebo na kolečka nakrájených okurek? Okurky dodávají pleti nejen tolik důležitou hydrataci, ale zároveň mají i velice příjemný chladivý a zklidňující účinek. Jsou bezvadné třeba na podrážděnou pokožku po slunění, kdy je chladivá úleva nejvíce znát. Plátek nebo proužek okurky také dokáže zmírnit nepříjemné svědění po bodnutí hmyzem nebo popálení od kopřiv.
Okurky dokáží pleť i mírně vybělit, takže jsou ideální, pokud vás trápí třeba pigmentové skvrny či jiné pleťové nedokonalosti. Mají i skvělé tonizační účinky. Opravdu viditelně pleť vypínají a zpevňují. Jejich liftingové účinky nenechaly chladnými ani různé kosmetické značky, které právě pro ně výtažky z okurek velice rády do svých přípravků přidávají. Detoxikační účinky pak mají okurky na pleť nejen zevnitř, ale i při aplikaci přímo na pleť. Jejich čisticí efekt určitě ocení hlavně mastnější a problematická pleť. Okurky mají také výborné stahující účinky na rozšířené póry.
Domácí okurkovou masku připravíte jednoduše z rozmixované (pokud nemáte domácí, tak předem i oloupané) okurky. Nechejte zhruba 15 minut působit, a poté krouživými pohyby masku smyjte. Plátky okurek jsou zase skvělou oční maskou pro unavené oční okolí. Přináší chladivou úlevu i unaveným očím od dlouhé práce za počítačem. Okurková oční maska navíc zmírňuje i otoky a jemně zesvětluje kruhy pod očima.
Výroba domácí okurkové pleťové vody je podobně jednoduchá. Stačí okurku odšťavnit a můžete ji používat na dočištění a tonizaci pleti, jak jste zvyklí. Jen okurkovou šťávu uchovávejte v lednici (bude tak mít ještě větší chladivý a osvěžující efekt) a spotřebujte do dvou dnů. Ideální je proto výrobu okurkové pleťové vody spojit s výrobou okurkové limonády a trochu čerstvé okurkové šťávy si vždycky nechat stranou pro pleť. Okurkovou šťávu/pleťovou vodu můžete také smíchat s vychlazeným zeleným čajem, který vypínací, rozjasňující a regenerační účinek okurek ještě více podpoří. Navíc má velice zajímavou vůni a ve výsledku i chuť, takže se určitě nemusíte bát ani ochutnat. :-)
Dopřejte tělu okurkový detox
Okurky mají úžasné pročišťující schopnosti – urychlují odplavování škodlivých látek. Čistí krev a pročišťují i ledviny. Jsou proto velice vhodné pro všechny, jež trápí neduhy spojené s nedostatečnou funkcí ledvin, jako je například dna, revmatismus nebo tmavé kruhy a otoky pod očima. Okurky mají poměrně vysoký obsah rozpustné vlákniny, a díky tomu podporují peristaltiku a přispívají i k očistě tenkého a tlustého střeva. Podporují také činnost jater, našeho nejdůležitějšího detoxikačního orgánu.
Vyzrajte na stres s okurkami
Angličané říkají „Zůstat chladný jako okurka“. Je tím myšleno, zůstat nad věcí, nerozčilovat se, nestresovat se. A přesně takový účinek má okurka na naše tělo. Zevnitř jej ochlazuje a zároveň vyživuje játra, která mají za úkol se s toxiny, jež se v našem těle v průběhu stresových situací tvoří, vypořádat. Navíc, řádně očištěné tělo zvládá stres mnohem lépe, než to zanesené. Okurky jsou skvělou potravinou také pro všechny prchlivce a nerváky, dokáží opravdu doslova „schladit“ hlavu.
Protizánětlivé účinky okurek
Díky obsažené síře má okurka i mírně protizánětlivé účinky. Bojuje se záněty kloubů, svalů i šlach. Síra jako minerál krásy navíc zevnitř vyživuje pleť, podporuje tvorbu nových buněk a startuje regenerační procesy. Častější konzumace okurek se proto doporučuje i těm, které trápí kožní onemocnění, ať už se jedná o akné, lupénku či ekzém. Obsažená síra vám navíc jako bonus vykouzlí pevnější a rychle rostoucí vlasy a pevné nehty bez lámání.
Tip: Na léto je skvělá okurková limonáda nebo ochucená okurková voda. Pro nejjednodušší verzi stačí jen nakrájet okurky na kolečka a zalít vodou. Můžete samozřejmě trochu přisladit nebo přidat i nějaké bylinky – bazalku, mátu nebo třeba šalvěj. Pokud chcete přípravě věnovat víc času, můžete jako základ osvěžujícího nápoje spolu s vodou použít čerstvě odšťavenou šťávu z okurek.