zdroj: unsplash.com
Trápí vás akné a doneslo se vám, že stav vaší pleti ovlivňuje také strava? Pojďte se s námi podívat na některé potraviny, které mohou akné zmírnit.
Abychom podpořili řádné zaléčení akné, je dobré změnit jídelníček. Tato změna sice nevyřeší všechno a neslibujeme zázraky, ale jelikož jde všechno ruku v ruce, určitě neuškodí ji zkusit. Důležité je, abychom konzumovali potraviny bohaté na antioxidanty, obzvláště na vitamin A a E.
Vitamin E je silný přírodní antioxidant eliminující volné radikály, které mají silnou spojitost s kožními onemocněními. Většinou se kupuje v kapslích. Najdeme ho ve vejcích, luštěninách, sójových výrobcích, obilných klíčcích, v ořeších, růžové kapustě, plnozrnných obilovinách, špenátu a listové zelenině. Jeho výhodou je, že brání vzniku jizev.
Další důležitý antioxidant je vitamin A. Patří mezi čtyři vitaminy rozpustné v tucích. (Dalšími jsou vitaminy D, E, K). Jeho výhodou je, že pomáhá snižovat tvorbu kožního mazu a reguluje možnosti vzniku akné. Posiluje tkáně a ochranné schopnosti kůže. Najdeme ho v játrech, mrkvi, vejcích, rybím tuku, mléku, žlutém ovoci, v listové a žluté zelenině.
Velmi dobré je zvýšit přísun omega-3 mastných kyselin. Ta řídí produkci leukotrienu B4, molekuly, která působí zánětlivé kožní reakce. Omega mastné kyseliny najdeme v ořeších, avokádu, lososu. Pokud chceme účinně bojovat s projevy akné, měli bychom konzumovat také rajčata, okurky, limety, kurkumu, med nebo řecké seno (pískavici). Na aknózní pleť se mohou přikládat plátky rajčat, protože obsahují vysoké množství karotenoidů a vitaminů A i dalších antioxidantů důležitých pro správné zhojení jizev.
Okurkové tonikum může být naším dalším domácím pomocníkem. V Indii se proti akné používá kurkumová pasta. Dalším protiaknózním oblíbeným prostředkem z Orientu je olej ze santalového dřeva smíchaný s růžovou vodou. Olej ze santalového dřeva je dokonce součástí složení make-upů indických žen. Velmi oblíbeným hojivým prostředkem je také aloe. Olivový olej si nedávejte jen do salátů, ale zkuste ho použít i k ošetření pleti. Má také hojivé schopnosti, protože je plný antioxidantů. K ošetření akné se také používá již zmíněné řecké seno. Semena se povaří ve vodě, nechají se vychladnout a následně se tímto výluhem potírá obličej. Ačkoli se to může zdát k nevíře, dobrou službu prokáže při akné česnek a okurky.
Nic nezkazíte ani tím, pokud si aplikujete medovou masku, protože i med napomáhá hojení stroupků a ranek. Takže si můžete v boji proti akné poměrně snadno pomoct tím, co máte doma ve spižírně nebo ledničce.
Med a akné
Lidé používali k léčbě akné po celá staletí med. Ten v kombinaci s bylinami dokáže velmi hezky zacelit bolavá zánětlivá místa. Medové masky na akné jsou jedním z nejpřirozenějších podpůrných prostředků pro regeneraci pokožky, na které se objevují zánětlivé reakce. Medová maska je to nejjednodušší, co můžete pro sebe udělat, nevyžaduje nějaké moc velké přípravy. Prostě vezmete med a namažete si jím obličej. Buďte ale obezřetní při jeho výběru. Nejvhodnější je kvalitní bio med, který prošel filtrací. Do mnohých „medů“ ze supermarketu se bohužel přidávají složky, kterými se pančuje, a tak není dobrý pro náš žaludek a už vůbec ne pro naši pleť.
Proč vlastně používat med při akné? Je to jednoduché. Med je antioxidant. Čistí póry a díky svým mírně antibakteriálním účinkům nedovoluje mikrobům, aby se dále množily. Navíc pomáhá zpevnit a vyhladit pokožku, jeho používání není omezeno typy pleti. Snad jediným problémem, který může stát v cestě používání medových masek, je alergie na včelí produkty. No a samozřejmě může mnohým nevyhovovat fakt, že je lepkavý. Určitě vás napadne, proč používat filtrovaný med. Nefiltrovaný může obsahovat zbytky včelích těl, prach, a jiné látky, které nejsou zrovna ideální ke konzumaci ani k nanášení na obličej.
Medová maska s jablky
Vydlabejte z jablka jaderník. Rozmixujte jedno střední (pokud možno organické) jablko, aby se lépe uvolnila v něm obsažená vláknina. Smíchejte kaši z jablka se čtyřmi až pěti lžícemi medu a trochou vlažné vody. Vše dobře promíchejte, aby se ingredience dobře spojily. Naneste masku na obličej a počkejte 10-15 minut, nechte ji trochu zaschnout a následně smyjte vlažnou vodou. Masku dělejte vždy čerstvou těsně před použitím, neuchovávejte ji ani v ledničce.
Maska z medu a jogurtu
Masku vyrobíme ze dvou lžic čerstvého mléka (pokud možno z dobrého zdroje, nejlépe z farmářského trhu), dvou polévkových lžic medu, šťávy z jednoho citronu, polévkové lžíce bílého jogurtu a trochy vlažné vody. Ingredience dobře promícháme tak, aby připomínaly konzistenci tělového mléka. Masku naneseme na obličej a krk, počkáme, až zaschne a následně naneseme druhou vrstvu. Po deseti minutách omyjeme obličej vlažnou vodou.
Medová maska s tea tree olejem
Smícháme lžíci medu a dvě kapky esenciálního oleje tea tree. Složky je potřeba dobře promíchat. Aby se nám tea tree olej nedostal do očí, nanášíme masku nejlépe jen na postižená místa a s opatrností. Počkáme 15-20 minut a následně ji smyjeme. Aplikujeme 2-3x týdně. Před aplikací masek je dobré si umýt obličej teplou vodou nebo přírodním čisticím prostředkem (bez mýdla).