Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Stravou proti akné

Stravou proti akné Problémy s akné lze zmírnit úpravou jídelníčku. Skvěle působí potraviny bohaté na vitaminy A a E.
Pavlína Klaudová
4,0 5
5

Stravou proti akné zdroj: unsplash.com

Trápí vás akné a doneslo se vám, že stav vaší pleti ovlivňuje také strava? Pojďte se s námi podívat na některé potraviny, které mohou akné zmírnit.

Abychom podpořili řádné zaléčení akné, je dobré změnit jídelníček. Tato změna sice nevyřeší všechno a neslibujeme zázraky, ale jelikož jde všechno ruku v ruce, určitě neuškodí ji zkusit. Důležité je, abychom konzumovali potraviny bohaté na antioxidanty, obzvláště na vitamin A a E.

Vitamin E je silný přírodní antioxidant eliminující volné radikály, které mají silnou spojitost s kožními onemocněními. Většinou se kupuje v kapslích. Najdeme ho ve vejcích, luštěninách, sójových výrobcích, obilných klíčcích, v ořeších, růžové kapustě, plnozrnných obilovinách, špenátu a listové zelenině. Jeho výhodou je, že brání vzniku jizev.

Další důležitý antioxidant je vitamin A. Patří mezi čtyři vitaminy rozpustné v tucích. (Dalšími jsou vitaminy D, E, K). Jeho výhodou je, že pomáhá snižovat tvorbu kožního mazu a reguluje možnosti vzniku akné. Posiluje tkáně a ochranné schopnosti kůže. Najdeme ho v játrech, mrkvi, vejcích, rybím tuku, mléku, žlutém ovoci, v listové a žluté zelenině.

Velmi dobré je zvýšit přísun omega-3 mastných kyselin. Ta řídí produkci leukotrienu B4, molekuly, která působí zánětlivé kožní reakce. Omega mastné kyseliny najdeme v ořeších, avokádu, lososu. Pokud chceme účinně bojovat s projevy akné, měli bychom konzumovat také rajčata, okurky, limety, kurkumu, med nebo řecké seno (pískavici). Na aknózní pleť se mohou přikládat plátky rajčat, protože obsahují vysoké množství karotenoidů a vitaminů A i dalších antioxidantů důležitých pro správné zhojení jizev.

Okurkové tonikum může být naším dalším domácím pomocníkem. V Indii se proti akné používá kurkumová pasta. Dalším protiaknózním oblíbeným prostředkem z Orientu je olej ze santalového dřeva smíchaný s růžovou vodou. Olej ze santalového dřeva je dokonce součástí složení make-upů indických žen. Velmi oblíbeným hojivým prostředkem je také aloe. Olivový olej si nedávejte jen do salátů, ale zkuste ho použít i k ošetření pleti. Má také hojivé schopnosti, protože je plný antioxidantů. K ošetření akné se také používá již zmíněné řecké seno. Semena se povaří ve vodě, nechají se vychladnout a následně se tímto výluhem potírá obličej. Ačkoli se to může zdát k nevíře, dobrou službu prokáže při akné česnek a okurky.

Nic nezkazíte ani tím, pokud si aplikujete medovou masku, protože i med napomáhá hojení stroupků a ranek. Takže si můžete v boji proti akné poměrně snadno pomoct tím, co máte doma ve spižírně nebo ledničce.

Med a akné

Lidé používali k léčbě akné po celá staletí med. Ten v kombinaci s bylinami dokáže velmi hezky zacelit bolavá zánětlivá místa. Medové masky na akné jsou jedním z nejpřirozenějších podpůrných prostředků pro regeneraci pokožky, na které se objevují zánětlivé reakce. Medová maska je to nejjednodušší, co můžete pro sebe udělat, nevyžaduje nějaké moc velké přípravy. Prostě vezmete med a namažete si jím obličej. Buďte ale obezřetní při jeho výběru. Nejvhodnější je kvalitní bio med, který prošel filtrací. Do mnohých „medů“ ze supermarketu se bohužel přidávají složky, kterými se pančuje, a tak není dobrý pro náš žaludek a už vůbec ne pro naši pleť.

Proč vlastně používat med při akné? Je to jednoduché. Med je antioxidant. Čistí póry a díky svým mírně antibakteriálním účinkům nedovoluje mikrobům, aby se dále množily. Navíc pomáhá zpevnit a vyhladit pokožku, jeho používání není omezeno typy pleti. Snad jediným problémem, který může stát v cestě používání medových masek, je alergie na včelí produkty. No a samozřejmě může mnohým nevyhovovat fakt, že je lepkavý. Určitě vás napadne, proč používat filtrovaný med. Nefiltrovaný může obsahovat zbytky včelích těl, prach, a jiné látky, které nejsou zrovna ideální ke konzumaci ani k nanášení na obličej.

Medová maska s jablky

Vydlabejte z jablka jaderník. Rozmixujte jedno střední (pokud možno organické) jablko, aby se lépe uvolnila v něm obsažená vláknina. Smíchejte kaši z jablka se čtyřmi až pěti lžícemi medu a trochou vlažné vody. Vše dobře promíchejte, aby se ingredience dobře spojily. Naneste masku na obličej a počkejte 10-15 minut, nechte ji trochu zaschnout a následně smyjte vlažnou vodou. Masku dělejte vždy čerstvou těsně před použitím, neuchovávejte ji ani v ledničce.

Maska z medu a jogurtu

Masku vyrobíme ze dvou lžic čerstvého mléka (pokud možno z dobrého zdroje, nejlépe z farmářského trhu), dvou polévkových lžic medu, šťávy z jednoho citronu, polévkové lžíce bílého jogurtu a trochy vlažné vody. Ingredience dobře promícháme tak, aby připomínaly konzistenci tělového mléka. Masku naneseme na obličej a krk, počkáme, až zaschne a následně naneseme druhou vrstvu. Po deseti minutách omyjeme obličej vlažnou vodou.

Medová maska s tea tree olejem

Smícháme lžíci medu a dvě kapky esenciálního oleje tea tree. Složky je potřeba dobře promíchat. Aby se nám tea tree olej nedostal do očí, nanášíme masku nejlépe jen na postižená místa a s opatrností. Počkáme 15-20 minut a následně ji smyjeme. Aplikujeme 2-3x týdně. Před aplikací masek je dobré si umýt obličej teplou vodou nebo přírodním čisticím prostředkem (bez mýdla).

Související produkt
Vitamin E 20 ml
Nobilis Tilia / 328 Kč
Koncentrát vitaminu E je silným přírodním antioxidantem. Pokožku posiluje vůči nepříznivým vnějším vlivům, chrání před známkami stárnutí a také urychluje regeneraci.
Detail produktu