Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Anti nemusí být špatně

5.0 5
3

Anti nemusí být špatně zdroj: shutterstock.com

Zapomeňte na vitaminy, antioxidanty jsou lepší. I když tedy některé vitaminy mají i výrazné antioxidační účinky. Antioxidanty jsou proti stárnutí, posilují organismus a podporují zdraví. Jsou totiž takový malý zázrak.

Antioxidanty najdete nejen v kosmetice, ale i v jídle. Můžete si tak klidně sestavit i speciální antioxidační dietu. Ta příznivě působí nejen na stav pleti, ale posiluje organismus jako celek a chrání celé tělo před předčasným stárnutím i civilizačním chorobám. Co to ale přesně ty antioxidanty vlastně jsou?

Přejít na sekci článku:

Kde se vzaly, tu se vzaly

Kde se vzaly, tu se vzaly zdroj: biooo.cz

Termín antioxidant byl poprvé použitý už na přelomu 19. a 20. století. V té době byl nejčastěji jmenován v souvislosti například se sníženou korozí kovových materiálů. Už ve dvacátých a třicátých letech pak byly zkoumány antioxidační účinky vitaminu E na potraviny i živé organismy. I tak ale největší boom antioxidantů zažíváme až v dnešní době.

Antioxidant je ve zkratce látka, která působí proti oxidaci molekul. Oxidace molekul je způsobena působením volných radikálů z okolního prostředí a oxidace jednotlivých molekul vede k poškození živých buněk, které tak postupně odumírají. A například poškození buněk v naší pleti vede k jejímu stárnutí, ke tvorbě vrásek nebo ke vzniku pigmentových skvrn.

Antioxidanty představují určitou ochranu proti poškození a odumírání buněk, pomáhají předcházet poškozování a posilují náš organismus. Antioxidanty můžeme využívat jako doplňky stravy, tak i jako součást pečující kosmetiky. V kosmetice mají antioxidanty navíc i konzervační účinky, a prodlužují tak trvanlivost i účinnost kosmetických výrobků.