Přejít na sekci článku:
Jíl nejen pro mastnou pleť
zdroj: shutterstock.com
Vzhledem k výborným absorpčním vlastnostem je jíl hotovým pokladem pro ošetření problematické pleti. A to nejen pleti trpící na akné, ale také na různá podráždění, vyrážky či dokonce lupénku. Jíl dokáže spolehlivě eliminovat podráždění, zmírnit svědění a pokožku uzdravit. V případech těžkého onemocnění kůže je vhodné vnější péči kombinovat také s vnitřním užitím jílu. Dojde tak se spolehlivému pročištění pokožky i celého organismu "z venku i zevnitř" a pleť je tak méně náchylná k opětovnému vzniku obtíží.
Masku si můžete koupit již hotovou v tubě, ale větší zábava je vytvořit si ji doma přesně na míru a pro potřeby vaší pleti. Pro mastnou pleť je dobré smíchat kaolinový jíl či montmorillonit s antibakteriálními přísadami, jako je levandulová, rozmarýnová či šalvějová květová voda, také můžete přidat pár kapek esenciálního oleje tea tree, tymiánu nebo hřebíčku. Záleží opravdu na stavu vaší pleti a na tom, jaké živiny a látky jí zrovna chcete dodat. Jílová čistící maska ale nemusí být nutně jenom výhradou mastné pokožky, mohou ji používat všechny typy pleti, které vyčistí, zklidní a zjemní, aniž by došlo k nechtěnému podráždění.
Stačí jen sáhnout po vhodné kombinaci jílů a dalších přísad. Například pro suchou pleť je dobré smíchat illit s výživným olejem, třeba jojobovým či olivovým, a zklidňujícími látkami jako je Aloe vera gel nebo esenciální olej z pelargonie. Suchou pokožku jíl tonizuje, posiluje a zároveň čistí, aniž by docházelo k podráždění a dehydrataci. Stejně tak mohou jílové masky využívat všechny ostatní typy pleti. Nemusíte se tak bát, že když nemáte mastnou problematickou pleť, nebudete moci využít blahodárných účinků jílu.