Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jíl: neobyčejné bahno

Jíl: neobyčejné bahno Jíl je nejenom univerzálním kosmetickým pomocníkem, ale také vhodným potravinovým doplňkem pro detoxikaci organismu.
Martina Koubová
4,7 5
15

Přejít na sekci článku:

Mytí vlasů bez šamponu

Jíl jako šampon zdroj: shutterstock.com

Metoda mytí vlasů bez použití šamponu, neboli no poo, je v poslední době velice oblíbená. V praxi to znamená, že se na vlasy neaplikují žádné šampony ani kondicionéry a vlas se myje pouze přírodními prášky. K tomu lze zvolit jedlou sodu, prášek shikakai, ale i ocet a právě také jíl. Ale pozor, ne všechny druhy jílu jsou k této proceduře vhodné a také hodně záleží na stavu vašich vlasů. Pro koho je no poo dobré? Rozhodně pro ty, kdo trpí na mastné vlasy, lupy či svědivou pokožku hlavy. Jíl šetrně odstraňuje nečistoty, harmonizuje činnost mazových žláz a prodlužuje tak interval mezi jednotlivým mytím vlasů.

Pro no poo je dobré sáhnout po lávové zemi, neboli montmorillonitu, či klasickém zeleném jílu. Záleží na délce vašich vlasů, ale pro běžně husté vlasy po ramena bohatě postačí polévková lžíce jílu smíchaná se zhruba dvojnásobným množstvím vody. Směs je vhodné připravit si ještě před samotným mytím, aby měla čas "nabobtnat". Poté již stačí aplikovat na vlhkou vlasovou pokožku, chvíli masírovat, nakonec rozetřít i do délek vlasů a vydatně vymýt vodou. Pokud máte vlasy dlouhé a husté, tento postup zopakujte pro jistotu ještě jednou, aby došlo k perfektnímu umytí celé kštice.

K čemu je to dobré? Jíl je čistý a jemný, nedráždí vlasovou pokožku ani mazové žlázy. Vlasy se tak přirozenou cestou méně mastí, jsou odolnější a v případě použití zeleného jílu dokonce získávají krásný objem. Díky přírodnímu původu je jíl mimořádně dobře snášen i přecitlivělou pokožkou náchylnou k vyrážkám a častému podráždění. Jíl ji zklidňuje, eliminuje výskyt vyrážek a přináší pocit komfortu z jemné zdravé pokožky. No poo je tak vhodné i pro ošetření vlasové pokožky trpící na dermatitidu a nepříjemné svědění.