Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kouzlo doteku a kapky oleje

Kouzlo doteku a kapky oleje zdroj: pixabay.com

V chladných měsících jako by si naše pleť a tělo říkaly o větší péči. A větší péče znamená více doteku a více živin. V dnešní digitální době věnujeme více času dotekům svých mobilních telefonů než sobě samým. Jako by vše bylo v moderní době o doteku, ale zároveň nás to všechny vzdaluje – od ostatních, od nás samých. Ale když se zaposloucháme do řeči našeho těla a pleti uslyšíme tiché volání žádající více péče a tím pádem více doteků. Svaly jsou ztuhlé chladem a neustálým seděním dlouhé hodiny v jedné poloze u počítače, pleť je vysušenější a unavenější. Celkově jsme náchylní k únavě a nemocem, obzvlášť když kolem nás vesele lítají viry a bacily.

Ideální by bylo vyslyšet ten tichý hlásek a do našich stereotypů digitálních dotyků vložit více chvilek, kdy si dopřejeme odpočinek a péči svému tělu i pleti. A k tomu je ideální masáž. Můžete jemně masírovat tělo masážními oleji a pleť výživnými oleji. Ztuhlé svaly se prohřejí a uvolní, pokožka prokrví, aby mohla přijmout všechny cenné látky z olejů. Nemusíte zrovna navštívit maséra, až vám „křupne“ za krkem, nebo vás už vaše opomíjené svaly bolí tak, že jste donuceni s tím něco dělat. Pravidelná péče je nejlepší lék. A nemůžeme nezmínit zpětný efekt na psychiku. Protože duši se prostě lépe žije v těle, které nic nebolí. A kolikrát stačí jen na pár minut odložit svůj telefon či notebook a věnovat se sobě – hned to bude znát. Ideální je si dopřát takovou delší péči aspoň jednou týdně v kombinaci s koupelí, a to už je přímo vyšší stupeň relaxace.

V zimě nejvíce trpí pleť, protože jako jedna z mála není zakrytá vrstvou oblečení, a tak si zaslouží speciální oleje, které ji dodají regeneraci. Ale zaměřte se i na další namáhané části. Co třeba chodidla? Často jsou nedokrvená, většinu času tráví v obuvi, ztuhlá chladem, unavená chůzí. Co takhle jim dopřát trochu prokrvení spolu s masáží olejem? Ruce můžeme sice schovat do rukavic, ale taky jim neuškodí jemné promasírování po celodenním ťukání do klávesnice a rutinních pohybech. O krční páteři a ramenou by se dal napsat celý elaborát, jsou to velmi namáhaná místa při našem sedavém stylu života. A taky kolikrát stačí jemně promasírovat trapézy s kapkou oleje a hned máme pocit, že nám na ramenou nesedí veškerá tíha světa. Jaké výživné oleje jsou ideální teď v zimě? Pojďme se podívat na pár opravdu zajímavých druhů.

Olej z baobabu (Adansonia Digitata Seed Oil)

Asi všichni známe tato zvláštní stvoření - stromy baobaby, které vypadají, že rostou naruby a taky se jim tak říká “strom vzhůru nohama”. Rostou v Austrálii a jižní Africe. Co se týče účinku oleje z baobabu, stačilo by asi říct, že ho Afričané používají na ochranu pleti před náročnými podmínkami v poušti. Olej se velice dobře vstřebává a dokáže regenerovat a zvlhčovat svrchní vrstvu kůže epidermis. Je proto ideální na jizvy. Pomáhá také při ekzému a psoriáze. Ideální je pro suchou pleť i vlasy

Olej z moringy olejodárné (Moringa Oleifera Seed Oil)

Moringa je strom původem z jižního úpatí Himaláje a jak už její název vypovídá, je ceněná především pro svůj olej. Díky vysokému obsahu vitaminu C má skvělé antioxidační účinky. Tlumí zánětlivé procesy jak vnitřně, tak i lokálně. Olej poskytuje pleti velkou výživu a díky tomu také zpomaluje příznaky stárnutí. Má antibakteriální účinky, v Súdánu se tradičně používá k čištění vody.

Rakytníkový olej (Hippophae Rhamnoides Oil)

Rakytníkový olej je velice výživný a díky vysokému obsahu antioxidantů (vitaminů A,C, E) se používá i na posílení imunity vnitřně obzvlášť v zimním období. Je také výborným pomocníkem v péči o pleť. Pomáhá hojit akné, regenerovat a hydratovat pleť, udržuje elasticitu pleti a celkově působí protizánětlivě.