zdroj: shutterstock.com
Psát něco o masážních olejích je těžké, to je asi jako psát o jahodách. Co chcete psát o něčem, co je prostě tak super, že i ti, kteří jsou na to alergičtí, slintají, když jdou v létě kolem stánku s ovocem. A masáž olejem je to samé - je snad něco lepšího než kombinace oleje, který vyživí, zjemní, voní, léčí, podle potřeby chladí nebo hřeje a lidského doteku? Kdy se po dvou hodinách cítíte jako znovuzrození a často lépe než po týdenní dovolené? Ale možná ještě lepší, než si dojít někam k profesionálům, je masáž doma. Možná nebude tak precizní, ale ona se počítá hlavně energie do toho doteku vložená. Takže se nebojte, že to neumíte a s klidem masírujte děti, miminko, partnera nebo třeba i psa (i když toho asi raději bez oleje :-) ). Nebo jen tak sami sebe, protože vnímat svoje tělo je často to poslední, co děláme a přitom bez něj to jaksi nejde. A olej si můžete vybrat dle nálady, libosti nebo kosmetického problému, který řešíte.
Přejít na sekci článku:
Není olej jako olej
zdroj: shutterstock.com
Tělové a masážní oleje mají velký potenciál, protože dokáží být zároveň pěstící i léčivé. Tu pěstící část obstarává nejčastěji ten základní, nosný olej, léčivou pak éterické oleje či extrakty z bylin. A tady je právě dobré vědět, co je co. Protože není jedno, jestli se jedná o olej z dané suroviny vylisovaný, vydestilovaný nebo zda jde o olej s přidaným extraktem či macerát. A názvy často mohou trochu klamat a často to ani není nějaká škodolibost výrobce, který chce někoho uvést v omyl, ale prostě úzus. Typickým příkladem je měsíčkový olej, kde se vždy jedná o macerát či olej s extraktem, protože z měsíčku prostě nic nevylisujete. Zmatečně mohou působit případy, kdy z dané rostliny lze čistý olej vyrobit - rakytník, růže, levandule, pupalka… Pak je třeba skutečně nahlédnout do složení a pátrat, jestli se skutečně jedná o to, co si chcete pořídit.
V případě masážních a tělových olejů vám totiž extrakty, maceráty nebo směsi olejů úplně stačí, ba co víc, dokonce jsou vhodnější. Většinu esenciálních olejů byste stejně nemohli použít samostatně (i když třeba masáž čistým esenciálním olejem z růže damašské musí být něco nadpozemského, ovšem částka za to by byla též nadpozemská), některé rostlinné oleje jsou pro samostatné kosmetické použití dost nevhodné (třeba rakytník, pokud tedy zrovna nejdete na karneval za mrkev) nebo zbytečně drahé a stačí je smísit s jinými oleji a v čisté podobě nechat například ke konzumaci nebo jako sérum (pupalka). Takže často už poměr množství/cena napoví, jak to s daným olejem je a název nás nemá šanci ošálit. Protože třeba Regenerační olej Granátové jablko od Weledy obsahuje kromě oleje ze semen granátových jablek ještě dalších šest velmi prospěšných olejů (jojoba, sezam, slunečnice, pšeničné klíčky, makadamiový olej a z semen prosa), takže je evidentní, že směstnat to všechno do jednoho názvu prostě nejde.
Ale jsou i oleje, které nekombinují tolik složek a sází na sílu každé z nich. Jako třeba tělové oleje Eliah Sahil. Tam si vybrali dva skvělé pěstící oleje - jojobu a mandli - aby každý doplnily jedním éterickým olejem. Jojobu růží damašskou a mandli bílým santalem. Čímž vzniklo naprosto dokonalé duo olejů, které reflektuje mužský a ženský princip, je vhodné k péči o celé tělo včetně vlasů a obličeje a díky čistým esenciálním olejům plní i aromaterapeutickou funkci. Růže je esencí ženskosti, naplňuje optimismem, harmonizuje srdeční činnost (a srdeční čakru, vyberte si dle libosti :-) ) a ulevuje při stresu a depresích. Santal je oproti tomu hluboce zklidňující vůně, která dokáže pomoci při problémech se spánkem, navozuje hlubokou relaxaci a má afrodisiakální účinky.